14 Ekim 2015, Çarşamba 19:54:30

TRJet Pratt&Whitney Canada ile anlaşma imzaladı

TRJet uçaklarında kullanılacak PW306B motorlarının yükseltilmesi ve tedariki için Pratt & Whitney Canada (P&WC) şirketinden yararlanma planları üzerinde anlaşmaya varıldı.
  • Kardes tai ye bi sor bakalım c130 erciyes projesinden daha alnının akıyla cıkabılmış mı? Burda sacmalama! Bi arastır bakalım. Ne ypılmıs tai sanki a320 nin komple fusulage sini yapıyor..sanki tai nin yaptıgı atak ile hurkus herseyi ile yerli! Bu arada arastır antonov bile aviyonik komponentlerini ve bilimum malzemelerini cesitli ülkelerden alıyor! Burda havacılıktan anlamıyorsanız yazmayın!!!!!!
  • batik sirketi milletin parasiyla ayaga kaldirip ona buna para yediriyorlar..madem kopyalama ucak yapacaksin ise yarar birsey yap, 30 kisilik ucagi kim ne yapip alsin avrupa tr pazarinda..kullanilan en kucuk ucaklar 80-90 kisilik zaten
  • Ülkemizin havacılığı her geçen yıl ilerliyor bu gidişatın sonucunda Dünyada havacılıkta söz sahibi bir ülke olabiliriz. Havacı olarak bu gelişmelerden gayet memnunum.
  • Motor uçağın yüzde kaçıdır acaba? Bağzıları da hala yapılsın ne var diyor. Mesele uçak yapmak değil devlet desteğiyle kese doldurmak, daha da ne söyleyelim ki? İstihdamsa o kadar paraya TAI, aselsan aracılığıyla yüzlerce kişiye istihdam sağlanacak ar ge ve yatırım yapılır.

Whitney Canada (P&WC) şirketinden yararlanma planları üzerinde anlaşmaya varıldı. Türkiye'nin ilk bölgesel uçağının oluşturulmasına giden süreçte yepyeni bir adım atılmış oldu. İmzalanan mutabakat zaptı, TRJet'in 328 uçaklarının üretimine başlama girişiminde önemli ortaklarından biri olan ve bu uçakların mevcut tip sertifikasını elinde bulunduran, Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) Almanya merkezli iştiraki 328 Support Services GmbH (328) firmasını da içeriyor.

TRJet yöneticilerinden Cem Uğur yaptığı açıklamada "Uçak motoru tasarımı, üretimi ve servis hizmeti konusunda bir dünya lideri olan P&WC ile TRJet arasındaki işbirliği,
328 ve 628 serisi uçakların arkasındaki etkinliği kanıtlanmış teknolojiyi ve havacılık uzmanlığını gösteriyor" şeklinde konuştu.

TRJet'in 32 kişilik yolcu kapasitesine sahip 328 serisi uçaklarında kullanılacak olan PW306B motorların çalışmalarına 2016 yılında P&WC’nin Longueuil, Quebec'teki tesislerinde başlanacak; böylece TRJ328™ uçağının üretiminin tamamlanarak ilk uçuşunu 2019 yılında yapmasıyla sonuçlanacak imalat programının ilk adımı atılış olacak. Bu arada, T328 uçakları için turboprop motor üretme çalışmaları da eş zamanlı olarak devam edecek.

Bu çalışmalara aynı zamanda, yeni 628 serisi uçakların tasarım çalışmaları da başlatılacak. Baştan sona yeni bir tasarımın ürünü olacak bu uçaklar Türkiye'nin ilk yerli tasarım yolcu uçağı olarak tarihe damga vuracak. 628 serisinin ilk uçuşunu Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümü şerefine 2023 yılında gerçekleştirmesi bekleniyor.

Hâlihazırda dünyanın 85 ülkesinde sertifikalandırılmış olan D328 modeli ABD, İsviçre, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi ülkelerde halen kullanılıyor. 328 turboprop ve jet modelleri, çok yönlü ve dayanıklı yapısı ve geniş kabin konforuyla sektörde değerli ve maliyet etkin bir oyuncu olarak biliniyor.

Gerek SNC gerekse P&WC, TRJet'in bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayarak, yerel ekonomiye katkıda bulunacağına inanıyor. 328 firmasının genel müdürü Dave Jackson konu ile ilgili açıklamasında "Yapılan kapsamlı pazar araştırmaları bu uçaklara duyulan ihtiyacın sadece Türkiye'deki yerli pazarla sınırlı olmadığını gösteriyor; aynı zamanda yolcu kapasitesi 50 kişinin altında olup, yeterli hizmet verilemeyen pazarlarda bölgesel ve uluslararası ölçekte giderek artan bir talep söz konusu" ifadelerini kullandı. SNC, bu uçakların ABD hükümetine satışı da dahil olmak üzere, ABD'de satışa sunulması için üretim lisansını elinde tutmayı planlıyor.

P&WC'nin pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Richard Dussault, bu programın bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Ülke ekonomisi üzerinde olumlu etkileri olacak ve ülkede büyümekte olan havacılık sektörünü destekleyecek bu tarihi projenin hayata geçirilmesi için TRJet, SNC ve 328 Support Services ile yapacağımız işbirliğini heyecanla bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

TRJet Pratt&Whitney Canada ile anlaşma imzaladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Motor a ~ 3 yıl önce
Kardes tai ye bi sor bakalım c130 erciyes projesinden daha alnının akıyla cıkabılmış mı? Burda sacmalama! Bi arastır bakalım. Ne ypılmıs tai sanki a320 nin komple fusulage sini yapıyor..sanki tai nin yaptıgı atak ile hurkus herseyi ile yerli! Bu arada arastır antonov bile aviyonik komponentlerini ve bilimum malzemelerini cesitli ülkelerden alıyor! Burda havacılıktan anlamıyorsanız yazmayın!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 3 yıl önce
batik sirketi milletin parasiyla ayaga kaldirip ona buna para yediriyorlar..madem kopyalama ucak yapacaksin ise yarar birsey yap, 30 kisilik ucagi kim ne yapip alsin avrupa tr pazarinda..kullanilan en kucuk ucaklar 80-90 kisilik zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacılık ~ 3 yıl önce
Ülkemizin havacılığı her geçen yıl ilerliyor bu gidişatın sonucunda Dünyada havacılıkta söz sahibi bir ülke olabiliriz. Havacı olarak bu gelişmelerden gayet memnunum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meka ~ 3 yıl önce
Motor uçağın yüzde kaçıdır acaba? Bağzıları da hala yapılsın ne var diyor. Mesele uçak yapmak değil devlet desteğiyle kese doldurmak, daha da ne söyleyelim ki? İstihdamsa o kadar paraya TAI, aselsan aracılığıyla yüzlerce kişiye istihdam sağlanacak ar ge ve yatırım yapılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yüzde ~ 3 yıl önce
Anlamsız sorular ve anlamsız bir yorumun ardından anlamsız bir sonuç elde etmişsin. TAI ve aselsan da zaten arge yapılıyor. Sadece Aselsan da 3000 den fazla mühendis çalışıyor ve arge ye 600 milyon TL para harcanıyor. Ama kime anlatıyorum ki, zihin önyargı üzerine kurulunca gerisi gelmiyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000