05 Aralık 2017, Salı 12:20:07

THY'den flaş yeni havalimanı talebi

Türk Hava Yolları, yeni havalimanına taşınma sürecinde önceliğin Atatürk Havalimanı’nı merkez olarak kullanmayan havayollarına verilmesini, THY’nin ise ilerleyen süreçte taşınması talebini DHMİ’ye iletti.
  • hava sahaları bir olan iki meydan birlikte işletilemez. rte öyle büyük bir tuzağa düştü ki hepsini yutup atatürk ile devam etmek zorunda kalacak. matematik affetmez.
  • Yeni havalimanının ismi ATATÜRK olmalı !
  • 3. havalimanı doğru bir proje, basarili olması durumunda Ülkemiz, Milletimiz kazanacak, ınsaallah başarılı olur. Maliyeti ise yüksek.
  • atatürkten kalkan bir uçak yeni havalimanına inmeye çalışan bir uçağın hava sahasına giriyor. dolayısıyla aynı anda işletilebilmesi çok çok zor. Velev ki oldu. Şuan atatürkün saatlik kapasitesinin çok çok altında bir sayı ile operasyon gerçekleştirilebilir. bu da kimsenin işine gelmez. bir diğer problem thy ve star alliance üyesi diğer havayolları birbirleriyle sürekli yolcu alışverişi yapıyor. almanyadan lufthansa ile gelen yolcu istanbulda thy ye biniyor uzakdoğuya gidiyor vb. dolayısıyla lufthansa iga da thy ist de. hiç bir yolcu transfer noktası olarak istanbulu kullanmaz bu durumda.

Türk Hava Yolları, yeni havalimanına taşınma sürecinde önceliğin Atatürk Havalimanı’nı merkez olarak kullanmayan havayollarına verilmesini, THY’nin ise ilerleyen süreçte taşınması talebini DHMİ’ye iletti.

İstanbul’a yapılan yeni havalimanının inşaat çalışmaları devam ederken, yeni havalimanına taşınma süreci de şimdiden planlanmaya başlandı. Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösteren şirketler yeni havalimanına taşınma sürecine ilişkin İstanbul Grand Airport (İGA) yetkilileri ile görüşmeleri sıklaştırdı, farklı senaryolar üzerinden taşınma süreci önerileri de değerlendirilmeye alındı. Şirketler ile İGA yetkilileri arasında taşınmaya ilişkin görüşmeler sürerken Türk Hava Yolları’ndan da ilginç bir talep geldi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne bir yazı ile talebini ileten THY, taşınma planına ilişkin görüşlerini belirtti.

THAI VE QATAR AIRWAYS ÖRNEKLERİ

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; Dünyada örneği olmayan büyüklükte bir taşınma yaşanacağının altını çizen Türk Hava Yolları, iki farklı senaryoya vurgu yaptı. Buna göre, bütün paydaşların tek seferde yeni havalimanına taşınması ya da öncelikle hub taşıyıcısı olmayan havayollarının yeni havalimanına taşınması ve bir süre iki havalimanının eş zamanlı çalışması senaryolarının masada olduğunu hatırlattı.

THY, 2006 yılında Bangkok’ta Thai Airways ve 2014 yılında Katar’da Qatar Airways’in yeni havalimanına aşamalı olarak taşınmalarını da örnek olarak DHMİ’ye sundu.  THY, aşamalı geçişin riski azaltacağını ve yeni havalimanında operasyonun tam anlamıyla hazır hale geldiği görüldükten sonra, herhangi bir aksaklık olmadığı takdirde taşınma sürecinin iki ile dört haftada tamamlanacağını da vurguladı.

THY, bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurarak yeni havalimanının açılış töreninde münferit olarak uçuş gerçekleştirdikten sonra öncelikle diğer havayollarının faaliyete başlamasını, Atatürk Havalimanı’nı merkez olarak kullanan THY’nin ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin belirlediği süre zarfında geçişini tamamlaması talebini iletti.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bolat imzalı talep yazısına DHMİ’nin nasıl bir cevap vereceği de şimdiden merak konusu oldu.

©AirportHaber.com ÖZEL

THY'den flaş yeni havalimanı talebi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (88)

yavaş ~ 8 ay önce
hava sahaları bir olan iki meydan birlikte işletilemez. rte öyle büyük bir tuzağa düştü ki hepsini yutup atatürk ile devam etmek zorunda kalacak. matematik affetmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 8 ay önce
Yeni havalimanının ismi ATATÜRK olmalı !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa coban ~ 8 ay önce
Sebebi nedir neden ataturk olmalı yesilkoydu ismi Atatürk yaptılar simdi başkasının adının verilmesi lazım o sahanın kodu Atatürk bu sahanın isminin başka olması lazim
MHD ~ 8 ay önce
3. havalimanı doğru bir proje, basarili olması durumunda Ülkemiz, Milletimiz kazanacak, ınsaallah başarılı olur. Maliyeti ise yüksek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sd ~ 8 ay önce
atatürkten kalkan bir uçak yeni havalimanına inmeye çalışan bir uçağın hava sahasına giriyor. dolayısıyla aynı anda işletilebilmesi çok çok zor. Velev ki oldu. Şuan atatürkün saatlik kapasitesinin çok çok altında bir sayı ile operasyon gerçekleştirilebilir. bu da kimsenin işine gelmez. bir diğer problem thy ve star alliance üyesi diğer havayolları birbirleriyle sürekli yolcu alışverişi yapıyor. almanyadan lufthansa ile gelen yolcu istanbulda thy ye biniyor uzakdoğuya gidiyor vb. dolayısıyla lufthansa iga da thy ist de. hiç bir yolcu transfer noktası olarak istanbulu kullanmaz bu durumda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000