09 Ağustos 2017, Çarşamba 15:50:28

TF-X için bir adım daha atıldı

Milli Muharip Uçak Projesi'de (TF-X) kullanılmak üzere İngiltere'den malzeme, yazılım ve teknoloji transferi yapılmasına olanak sağlayacak Açık Genel İhracat Lisansı yayımlandı.
  • Yıllardır bu zihniyetinizle bu memlekete bir arpa boyu yol aldırmadınız! Keşke azıcık adam olsaydınız okusaydınızda siz yapsaydınız. İşiniz gücünüz eleştiri, olmaz, istemezük. Bi Bitmediniz tükenmediniz !
  • Bir de ülkede ampül üretebilsek iyi olacak. Hem yerli araba ve uçakta, milli gemide filan da kullanırız. Hanımlar beyler farkında mısınız bu ülkeden ampül üretilmiyor.
  • Bu iş adımla olacaksa hiç olmasın koşacaksın kardeşim depar atacaksın yürümek ne adım atmak ne ya manita mı ayarlıyorsunuz
  • Milli uçağın adı neden Türk alfabesinde olmayan X?

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2020’li yıllardan itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 muharip uçaklarının yerini alabilecek modern ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın azami oranda yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanıp üretilmesine yönelik TF-X Projesi'nde önemli aşamalardan biri daha gerçekleşti.

İngiltere'deki şirketlerin, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yüklenicisi olduğu proje kapsamında çeşitli alanlarda işbirliği yapmalarına olanak verip, bunların kapsamını belirleyen Açık Genel İhracat Lisansı yayımlandı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Uluslararası Ticaret Bölümü Başkanı Clive Allcorn, yaptığı açıklamada, lisansın, TF-X Projesi'yle ilgili tüm teknoloji ve ekipmanları kapsadığı söyledi.

Bu lisansla TF-X Projesi'nin operasyonel gereksinimlerini karşılamak için İngiltere'den mal ve hizmetlerin ihracatını kolaylaştırdığını vurgulayan Allcorn, proje geliştirilirken gereksinimlerin değişmesi halinde lisansın güncellenebileceğini ifade etti.

Söz konusu lisansın projenin bir parçası olarak teknoloji transferinin desteklenmesi ve teşvik edilmesi niyetiyle verildiğini dile getiren Allcorn, bu lisansın TF-X programında görev alacak tüm İngiliz şirketlerini kapsadığını ve şirketlerin ayrı ayrı lisans başvurusunda bulunmasına gerek kalmayacağını belirtti.

''PROJENİN BAŞARISINA VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİ''

TF-X Projesi'nin, herhangi bir ileri teknoloji projesi gibi çok çeşitli sofistike teknolojilerin uygulanmasını ve entegrasyonunu gerektirdiğine işaret eden Allcorn, söz konusu lisansla, bunların TF-X Projesi'nde mümkün olduğunca basit ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamanın amaçladığını söyledi. Sözcü, "Bu Açık Genel İhracat Lisansı'nın oluşturulması, İngiltere ve Türkiye arasındaki savunma iş birliğindeki güven ilişkisinin gücünün bir ölçüsü ve iki hükümetin TF-X Projesi'nin başarısına verdiği yüksek önemin göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Lisansın, Türkiye'nin nihai ürünü üçüncü ülkelere ihraç etmesi üzerinde bir hükmünün bulunmadığını kaydeden Allcorn, "Açık Genel İhracat Lisansı sadece TF-X programı için İngiliz firmalar tarafından Türkiye'ye yapılacak ihracatın bu programın başarısı için kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye'nin isteği olan, ortaklaşa yürüttüğü programın başarısının ana ölçümlerinden biri olacak TF-X'i üçüncü pazarlara satma arzusunu kesinlikle destekliyoruz." dedi.

MOTOR İÇİN DE TALİPLER

BAE Systems'in, TF-X programının ilk tasarım aşaması için TAI ile sözleşme yaptığına işaret eden Allcorn, "Motor seçimi ile ilgili güncel görüşmeleri ve müzakereleri yakından izliyoruz ve bu konunun yakında kararlaştırılmasını umuyoruz. Açıkça İngiltere Hükümeti, İngiliz bir şirketin TF-X Projesi için bir motor geliştirilmesi konusunda ortak olması için seçildiği haberini memnuniyetle karşılayacak." diye konuştu.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, ihracat lisansı konusunda, "İngiltere’nin 'ihracat lisansı' en önemli konu. 'Böyle başlayalım, kervan yolda düzülür.' yaklaşımını kabul etmiyoruz. 'Hiçbir kısıtlama olmayacak' sözünü duymak istiyoruz, ihracat lisansları dahil." değerlendirmesinde bulunmuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Ankara ziyaretinde, TF-X Projesi'ni geliştirmeye yönelik TAI ile İngiliz BAE Systems arasında çerçeve sözleşme imzalanmıştı.

Kale Grubu ve dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce da başta TF-X olmak üzere, ülkenin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmek için ortaklık kararı almıştı.

TF-X için bir adım daha atıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Cc ~ 11 ay önce
Yıllardır bu zihniyetinizle bu memlekete bir arpa boyu yol aldırmadınız! Keşke azıcık adam olsaydınız okusaydınızda siz yapsaydınız. İşiniz gücünüz eleştiri, olmaz, istemezük. Bi Bitmediniz tükenmediniz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ampul ~ 11 ay önce
Bir de ülkede ampül üretebilsek iyi olacak. Hem yerli araba ve uçakta, milli gemide filan da kullanırız. Hanımlar beyler farkında mısınız bu ülkeden ampül üretilmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus asıllı LAZ ~ 11 ay önce
Bu iş adımla olacaksa hiç olmasın koşacaksın kardeşim depar atacaksın yürümek ne adım atmak ne ya manita mı ayarlıyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin Milli ~ 11 ay önce
Milli uçağın adı neden Türk alfabesinde olmayan X?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 11 ay önce
ya kardeşim böyle şeylere takılmayın uçak uçaktır , mesela para da yok onu yapacak ama olsun:)
neye takilmis :) ~ 11 ay önce
motoru da milli olunca "Tf-ğ" yaparsin olur biter..
About tf-x ~ 11 ay önce
Dünyadaki tüm uçak projeleri x kodu tasir x in anlamı expermantal yani deneyseldir. uçak seri üretime geçince tf-1 vs olabilir. Uçak hakikaten milli olacak olabilecek en iyi ve milli uçak uretilecek başımıza bir iş gelmezse. Fakat uzun vadede gerçekleşecek bir proje bu 2030 larda filan bu uçaklar iş yapar öncesinde bişey beklememek lazım.
Alfabe ~ 11 ay önce
Bu bir alfabe meselesi değil. TF-X deki TF ''Turkish Fighter'' anlamını taşıyor. X ise henüz buna verilecek sayı bilinmediği (daha doğrusu henüz kararlaştırılmadığı için) yerine ''bilinmeyen anlamında X kullanılıyor. Zaten bu yüzden TF ile X arasında 'tire işareti'' var. Hatırlayın Boeing 787 henüz karar ve tasarım aşamasındayken 7X7 olarak anılıyordu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000