13 Ocak 2011, Perşembe 18:57:48

"TEKNİK ARIZA GÖRÜNMÜYOR"

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Polatlı’daki helikopter kazasına ilişkin olarak şu ana kadar herhangi bir teknik arıza konusunda bulguya rastlanmadığını açıkladı.
  • http://www.dkos.org/ucakkazasi.html sitesinde uçak kazalarını önleme konusunda ilginç bir yorum ve çalışma var....
  • Çok sayıda teknik yayın, Eğitim yayını, Talimat ve yılların tecrübesi ile edinilen ve Türk Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Birliklerinde kullanılan BU BİLGİLERİ ancak bu kadar kısaltabildim. Umarım merak edenlerin anlayabileceği bir dilde olmuştur. Çünkü havacılık dili ayrı bir dil olduğu gibi kendi içinde de helikoptercilik hele Gece Görüş Gözlüğü uçuşlarının teknik dili ise daha ayrı bir dildir. İyi veya sert yorum yazan bütün yorumcuların aslında bilgilenmek istediklerinin farkındayım. Umarım yardımcı olur. Son olarak editörden ricam, bu bilgileri derli bir şekilde tek olarak yayınlayabilirse sanırım daha iyi olur.
  • 1. Gece Görüş Gözlüğü GGG nedir? Mevcut yıldız veya ay ışığını birkaç bin kez artırarak görüş sağlar. Her göz için ayrı bir tüpü (dürbün/gözlük) vardır. İnsan gözü 180 derece, GGG ise 4-5 derecelik açı sağlar. 1 TL kadar bir delikten bakarak uçmaktır. Yürümekte bile zorlanırsınız. 2. Bu tür uçuşlar yapılmasa olmaz mı? Kaza olacak diye nasıl arabaya binmekten, riske rağmen iyi olmak için ameliyattan vazgeçmiyorsak, bu da aynı şey. Gece Görüş Gözlüğü ile uçuş gereklidir! 3. GGG'den daha iyi bir Görüş Gözlüğü yok mu? Yıldız veya ay ışığı ile görüş sağlayan Gece Görüş Gözlüğü görüntüsü ile Termal görüntü sağlayan cihaz görüntüsü ve ayrıca kamera görüntüsünü birleştirerek, UÇUŞA ELVERİŞLİ görüş sağlayacak cihaz, halen test aşamasındadı
  • 1.Helikopterin performansı yetersiz miydi? Bu helikopter oradaki irtifada(yaklaşık 900 metre) mürettebat (3 kişidir) dahil 14 kişiyi rahat taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. 2000m gibi yerlerdeki kalkışta bu sayı 7'ye kadar düşer. 2. Helikopter bakımsız/arızalı mıydı? Hiçbir Teknik birim arızalı helikopteri uçuşa vermez, hiçbir pilot arızalı helikopterle uçuşa çıkmaz. Görünmez, hatalı bir kayıt ise araştırma sonucu ortaya çıkar ki her kazadan sonra savcı ve denetleme kurulları otomatik olarak devreye girer ve olayı didik didik ederler! 3. Eski miydi? Bütün havacılar bilir ki havacılıkta eski olmaz! Bütün parçaların bir değişme zamanı vardır ve o zaman gelince parça değişmeden hava aracı uçuşa Ç-I-K-A-R-I-L-A-M-A-Z!

Bakanlıkta Bulgaristan Savunma Bakanı Anyu Angelov’u kabul eden Gönül, helikopter kazası hakkında açıklama yaptı.

Gönül, 5 subayın şehit düştüğü helikopter kazası hakkında, "Elimize kesin bir rapor ulaşmış değil. Ancak şu ana kadar helikopterde teknik bir arızaya ilişkin bulgu gözükmüyor." dedi.

"TEKNİK ARIZA GÖRÜNMÜYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 7 yıl önce
http://www.dkos.org/ucakkazasi.html sitesinde uçak kazalarını önleme konusunda ilginç bir yorum ve çalışma var....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Çok sayıda teknik yayın, Eğitim yayını, Talimat ve yılların tecrübesi ile edinilen ve Türk Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Birliklerinde kullanılan BU BİLGİLERİ ancak bu kadar kısaltabildim. Umarım merak edenlerin anlayabileceği bir dilde olmuştur. Çünkü havacılık dili ayrı bir dil olduğu gibi kendi içinde de helikoptercilik hele Gece Görüş Gözlüğü uçuşlarının teknik dili ise daha ayrı bir dildir. İyi veya sert yorum yazan bütün yorumcuların aslında bilgilenmek istediklerinin farkındayım. Umarım yardımcı olur. Son olarak editörden ricam, bu bilgileri derli bir şekilde tek olarak yayınlayabilirse sanırım daha iyi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
1. Gece Görüş Gözlüğü GGG nedir? Mevcut yıldız veya ay ışığını birkaç bin kez artırarak görüş sağlar. Her göz için ayrı bir tüpü (dürbün/gözlük) vardır. İnsan gözü 180 derece, GGG ise 4-5 derecelik açı sağlar. 1 TL kadar bir delikten bakarak uçmaktır. Yürümekte bile zorlanırsınız. 2. Bu tür uçuşlar yapılmasa olmaz mı? Kaza olacak diye nasıl arabaya binmekten, riske rağmen iyi olmak için ameliyattan vazgeçmiyorsak, bu da aynı şey. Gece Görüş Gözlüğü ile uçuş gereklidir! 3. GGG'den daha iyi bir Görüş Gözlüğü yok mu? Yıldız veya ay ışığı ile görüş sağlayan Gece Görüş Gözlüğü görüntüsü ile Termal görüntü sağlayan cihaz görüntüsü ve ayrıca kamera görüntüsünü birleştirerek, UÇUŞA ELVERİŞLİ görüş sağlayacak cihaz, halen test aşamasındadı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
1.Helikopterin performansı yetersiz miydi? Bu helikopter oradaki irtifada(yaklaşık 900 metre) mürettebat (3 kişidir) dahil 14 kişiyi rahat taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. 2000m gibi yerlerdeki kalkışta bu sayı 7'ye kadar düşer. 2. Helikopter bakımsız/arızalı mıydı? Hiçbir Teknik birim arızalı helikopteri uçuşa vermez, hiçbir pilot arızalı helikopterle uçuşa çıkmaz. Görünmez, hatalı bir kayıt ise araştırma sonucu ortaya çıkar ki her kazadan sonra savcı ve denetleme kurulları otomatik olarak devreye girer ve olayı didik didik ederler! 3. Eski miydi? Bütün havacılar bilir ki havacılıkta eski olmaz! Bütün parçaların bir değişme zamanı vardır ve o zaman gelince parça değişmeden hava aracı uçuşa Ç-I-K-A-R-I-L-A-M-A-Z!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000