23 Ağustos 2010, Pazartesi 09:48:14

SPANAIR UÇAĞINI "TRUVA ATI" DÜŞÜRDÜ!

Yaklaşık 2 yıl önce meydana gelen 154 kişinin hayatını kaybettiği Spanair kazasına, şirketin ana bilgisayarına bulaşan bir trojan'nin neden olduğu açıklandı.
  • Bir truva atının olması için illada windows gerekmez.her türlü işletim sisteminde truva atı oluşturup çalıştırılabilir.Truva atının ilk örnekleri unix tabanlı sistemlerde ortaya çıkmıştır.
  • Trojan gibi virüsler, işletim sistemi Windows olan bilgisayarları etkileyebilir. Örneğin Mac bilgisayarlara bile etkili değildir. Uçağın bilgisayarında Windows mu varmış yani? Çok garip. Sanırım palavra diyen yorumcu haklı.
  • bu haberi biliyorduk zaten, 3 günden fazla zaman geçti
  • herhalde cakma bi isletim kullanmislardir korsan yazilim ee normaldir ispanyadaad bizim ülkemizdeki kadar yaygin korsan ürünler:):):)

İki yıl önce içindeki 172 kişiden 154'ünün ölümüyle sonuçlanan bir kazaya sahne olan Spanair Havayolları'na ait uçağın düşme sebebinin ana bilgisayara bulaşan truva atı (trojan) olduğu belirtildi.

Uçak sistemlerini kontrol eden ve aynı birimde 3 hata olması durumunda merkezi uyaran bilgisayar, bulaşan truva atı yüzünden doğru çalışmadı ve teknisyenlerin testlerinde olumsuz bir sonuç çıkarmadığı belirtildi.

SPANAIR UÇAĞINI "TRUVA ATI" DÜŞÜRDÜ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bir truva atının olması için illada windows gerekmez.her türlü işletim sisteminde truva atı oluşturup çalıştırılabilir.Truva atının ilk örnekleri unix tabanlı sistemlerde ortaya çıkmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Trojan gibi virüsler, işletim sistemi Windows olan bilgisayarları etkileyebilir. Örneğin Mac bilgisayarlara bile etkili değildir. Uçağın bilgisayarında Windows mu varmış yani? Çok garip. Sanırım palavra diyen yorumcu haklı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu haberi biliyorduk zaten, 3 günden fazla zaman geçti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
herhalde cakma bi isletim kullanmislardir korsan yazilim ee normaldir ispanyadaad bizim ülkemizdeki kadar yaygin korsan ürünler:):):)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000