15 Haziran 2016, Çarşamba 09:29:43

Solar Impulse'ye Ban Ki Moon ziyareti

Güneş enerjisi ile dünya turu yapan yakısız uçak "Solar Impulse 2" New York John f. Kennedy Havalimanı'na iniş yaptı.
  • Impulse'ye ne ya? Impuls'a olmasın o?

Güneş enerjisi ile dünya turu yapan yakısız uçak "Solar Impulse 2" New York John f. Kennedy Havalimanı'na iniş yaptı.

Havalimanına ziyarete gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'u uçağın pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg (sağda) karşıladı. 

Uçak bir sonraki etapta Atlantik Okyanusu'nu geçerek Avrupa'ya ulaşmayı hedefliyor.

Ortalama hızı saatte 45 kilometre olan uçak, güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde bu hızın iki katına ulaşabiliyor.

Dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2'nin tamamladığı 13 etap ise şöyle:

"1. etap Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) - Muskat (Umman), 2. etap Muskat - Ahmedabad (Hindistan), 3. etap Ahmedabad - Varanasi (Hindistan), 4. etap Varanasi - Mandalay (Myanmar), 5. etap Mandalay - Chongqing (Çin), 6. etap Chongqing - Nanjing (Çin), 7. etap Nanjing - Nagoya (Japonya), 8. etap Nagoya - Hawaii, 9. etap Hawaii - San Francisco (ABD), 10. etap San Francisco - Phoenix (ABD), 11. etap Phoenix - Oklahoma (ABD), 12. etap Oklahoma - Ohio (ABD), 13. etap Ohio- Pensilvanya (ABD)"
Ağırlığı sadece 2,3 ton olan uçağın 72 metrelik genişliğe sahip kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Solar Impulse 2, gündüzleri lityum bataryalarında güneş enerjisi depolayabilmesi sayesinde geceleri de uçabiliyor.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.


Solar Impulse'ye Ban Ki Moon ziyareti

Facebook Yorum

Yorumlar

Editör ~ 2 yıl önce
Impulse'ye ne ya? Impuls'a olmasın o?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Allah ~ 2 yıl önce
Seni yok etsin lütfen.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000