20 Ekim 2010, Çarşamba 10:24:21

ŞOK İDDİA: PİLOT HAVADA BAYILDI!

Büyük Birlik Partisi lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili Adli Tıp raporuna ulaşıldı: Helikopterde bulunanlar havada karbonmonoksit soludu. Pilot Kaya İstektepe bayılınca kontrolden çıkan helikopter dağa çakıldı...
  • Solunuma engel olacak cihaz yani... Inhibit = engelleme/yavaşlatma/durdurma Yahu sallayın da bari bir lugat filan karıştırıp sallayın ! Evet inhibitör kullanmışsa zaten hipoksi olup kendinden geçerdi... O açıdan haklısınız... Ama bir şartla: öyle bir cihaz olması şartıyla...
  • Bir helikopterin dağa çarpması olayını sise vurmak çok yanlıştır. Öncelikle yer şekillerini gösteren bir GPS olur, yer radarı olur yada pilot yükseltilere göre rotasını ayarlar. Hiç olmadı siste VFR uçuş zaten yasaktır. E Bell 206 tipli helikopter bildiğim kadarıyla IFR uçamayacağına göre pilotun gözünün önündeki dağa çarpma olasılığı yok. Dağ gözünün önünde olmazsa zaten yükselmesi gerekir. Bütün ihimallet gitti. Pilotun sisli havaya dalacak, kendi yüksekliğinden alçak gidecek, hiç olmadı herşey tam desek bile o kadar dağın içinde alçaktan uçacak hali yok. Geriye kalan ihtimal yine solunum inhibitörleri. Devreye onların içinden karbonmonoksit girmiş.
  • Kazadan sonra sözüm ona yerlerinin tespit edilememesi, bulunamamaları bu oyunun bir parçası. Siyasi görüşüne katılmadığımız bir kişi olsa da hiç kimsenin bu şekilde öldürülmesini dürüst ve ilkeli bir insanlar kabul edemez.
  • dışarı attı bayıldı

Takvim Gazetesi'nin haberine göre; Tarih, 25 Mart 2009... BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopter Kahramanmaraş'ta düştü. Kazada Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişi hayatını kaybetti. Olayın ardından kaza ve suikast iddiaları üzerinde duruldu. Konu hakkında bomba etkisi yaratan gerçeğe ise TAKVİM ulaştı. 1 yıl aradan sonra Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporu ele geçirildi. Ve Yazıcıoğlu'nun ardında birçok soru işareti bırakan ölümüyle ilgili bombayı patlattı: BBP lideri ve beraberindekiler, kazadan önce havada "korbonmonoksit gazından" zehirlendi...

YÜZDE 26 KORBONMONOKSİT

Tüyler ürperten skandal, Devlet Denetleme Kurulu'nun talebi üzerine Adli Tıp Kurumu'nun 1 yıl aradan sonra yeniden inceleme yapması sonucu patlak verdi. Adli Tıp, Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerden alınan "şahit numuneleri"ni mercek altına aldı. Adli Tıp Kimya İhtisas Dairesi'nin 7 Temmuz 2010 tarihli raporunda, BBP liderinin kanında yüzde 13, pilot Kaya İstaktepe'de yüzde 26, gazeteci İsmail Güneş'te ise yüzde 27 oranında karbonmonoksit gazı tespit edildiği belirtildi.

PİLOT KENDİNDEN GEÇTİ

"Zehirlenmeler dışındaki ölümlerde" kanda negatif çıkması gereken karbonmonoksit değerinin yüksek oranda çıkması, hekilopterin "sabatoj" sonucu düştüğü ihtimalini güçlendirdi. Çünkü pilotun kanındaki karbonmonoksit oranı, Yazıcıoğlu'dan 2 kat fazlaydı ve pilotun hemen arkasında oturan Güneş'in kanındaki karbonmonoksit oranı da pilotunki gibi yüksekti. Uzmanlara göre, karbonmonoksit soluyan pilot Kaya İstektepe, tıpkı soba zehirlenmelerinde olduğu gibi kendinden geçti. Kontrolden çıkan helikopter de dağa çakıldı.

GÜNEŞ DE BAYILMIŞTI

Uzmanlar, gazeteci İsmail Güneş'in, kazadan yaklaşık 20 dakika sonra yardım istemesini ve nerede olduğunu bilmemesini de zehirlenmeye bağladı. Uzmanlara göre, Güneş zehirlenmenin etkisiyle tıpkı pilot gibi baygınlık geçirmişti ve uyandığında kaza çoktan olmuştu.

SİYANÜR ÇIKMADI YANMA YOK

Adli Tıp raporunu değerlendiren kaza kırım uzmanları, helikopterde karbonmonoksit zehirlenmesinin, helikopterin yanarak düşmesi yada kazadan sonra yanması sonucunda oluşabileceğini açıkladı. "Ölümlerin yanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığı" da, Adli Tıp'ın siyanür testiyle belirlendi. Negatif çıkan siyanür sonuçları, ölümlerin "yanma sonucu olmadığını" ortaya koydu. Bu da, kazayla ilgili sabotaj ihtimalini güçlendiren başka bir unsur oldu. Müfettişler şimdi, olayın suikast olduğu ihtimalini güçlendiren karbonmonoksit gazının helikoptere nasıl yayıldığını çok yönlü bir şekilde araştırıyor.

ENKAZ 47 SAATTE BULUNMUŞTU

Helikopter kazasında BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, İHA muhabiri İsmail Güneş ve pilot Kaya İstek tepe dışında, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ve BBP Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya da hayatını kaybetmişti. Düşen helikopterin enkazına ise olaydan 47 saat sonra ulaşılmış ve kötü hava şartlarının da etkisiyle tam bir "kurtarma rezaleti" yaşanmıştı.

(TAKVİM)

ŞOK İDDİA: PİLOT HAVADA BAYILDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 8 yıl önce
Solunuma engel olacak cihaz yani... Inhibit = engelleme/yavaşlatma/durdurma Yahu sallayın da bari bir lugat filan karıştırıp sallayın ! Evet inhibitör kullanmışsa zaten hipoksi olup kendinden geçerdi... O açıdan haklısınız... Ama bir şartla: öyle bir cihaz olması şartıyla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bir helikopterin dağa çarpması olayını sise vurmak çok yanlıştır. Öncelikle yer şekillerini gösteren bir GPS olur, yer radarı olur yada pilot yükseltilere göre rotasını ayarlar. Hiç olmadı siste VFR uçuş zaten yasaktır. E Bell 206 tipli helikopter bildiğim kadarıyla IFR uçamayacağına göre pilotun gözünün önündeki dağa çarpma olasılığı yok. Dağ gözünün önünde olmazsa zaten yükselmesi gerekir. Bütün ihimallet gitti. Pilotun sisli havaya dalacak, kendi yüksekliğinden alçak gidecek, hiç olmadı herşey tam desek bile o kadar dağın içinde alçaktan uçacak hali yok. Geriye kalan ihtimal yine solunum inhibitörleri. Devreye onların içinden karbonmonoksit girmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kazadan sonra sözüm ona yerlerinin tespit edilememesi, bulunamamaları bu oyunun bir parçası. Siyasi görüşüne katılmadığımız bir kişi olsa da hiç kimsenin bu şekilde öldürülmesini dürüst ve ilkeli bir insanlar kabul edemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
dışarı attı bayıldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000