05 Haziran 2016, Pazar 16:04:47

Sınıra Zeplinli koruma sistemi

TSK, hudut karakollarının güvenliğini, ASELSAN'ın ürettiği "insansız balonlu gözetleme sistemi" ile sağlamayı planlıyor.
  • Cahiller topluluğu Amerikada zeplin kullanıyor.Bu sistem daha sonra geliştirilecek daha yüksek irtifada olacak. Varsa yeteneğiniz siz yapın görelim.Sistemin çalışma mantığı 10 km gözleyecek.Atış yapılsa bile sistemle entegre olan silah sistemleri anında nokta atışı yapacak atış yapılan noktaya. siz olsanız kafanıza top düşeceğini bilseniz ateş edermisiniz. zeplin sabit bir gözetleme olduğu için sızmalar dahada azalır ihalar hareket halinde olduğundan teröristler ona göre davranıyor
  • Indir. Cocuk bile bunun ise yaramayacagini bilir.
  • Vururlar tabiki ama vurulduğunda saldırı olduğu hemen anlaşılacağı için vurmazlar. Bin metre irtifadan 10 km çapında alanı gözetleyebileceğini de unutmayın.
  • İzmir sahur

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sınır  güvenliğinin sağlanmasında "mini zeplin" de kullanmayı planlıyor. Aselsan  tarafından geliştirilen insansız balonlu gözetleme sistemlerinin sınır ve  karakolların güvenliği için kullanılması hedefleniyor. Sistem, küçük birlik ve  karakol gibi sabit tesislere, yakın emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı  sağlıyor.

ASELSAN tarafından üretilen 16 metre uzunluğunda, bin metre irtifaya  çıkabilen insansız balonlu gözetleme sistemlerini test eden TSK, sistemi hudut  karakollarının güvenliğinin sağlanmasında da kullanacak. Milli imkanlarla  geliştirilen sistem, küçük birlik ve karakol gibi sabit tesislere, yakın  emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı sağlıyor. Balonla havadan gözetleme  imkanı veren sistemle istihbarat, erken uyarı, sınır güvenliğinin sağlanması  planlanıyor.

Su damlası ve küresel olarak adlandırılan iki farklı modele sahip  sistem, görüntüleri gerçek zamanlı iletebiliyor. Gece ve gündüz görüş  kameralarının da bulunduğu sistemle, bir bölge 360 derece açıyla  görüntülenebiliyor.

Yer destek teçhizatı ve demirleme istasyonundan gökyüzüne bırakılan  insansız balonlu gözetleme sistemi 1000 metre irtifaya ulaşabiliyor. Kaydettiği  görüntüleri anlık yer kontrol istasyonuna gönderen sistemin kontrolü yine buradan  sağlanıyor. Sert rüzgarlara karşı koyabilen sistem, hafif silah atışlarından da  etkilenmiyor.

Geliştirme çalışmaları devam eden sistemin su damlası ve küresel  olarak nitelendiren perdeli balonları bulunuyor.  Su damlası olarak adlandırılan  balonlar bin metre irtifaya çıkabiliyor. 16 metre uzunluğundaki balon 180  metreküp hacime sahip.  35 metreküp hacimli küresel balon ise 500 metre irtifaya  çıkıyor.

Su damlası modelinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından birlik  testleri yapılmaya başlandı. Geliştirme süreci devam eden sistemin özellikle  sınır bölgesinde toplam 400 saat görev yaptığı ve çalışmaların devam ettiği  belirtiliyor.

Sınıra Zeplinli koruma sistemi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Bmx ~ 2 yıl önce
Cahiller topluluğu Amerikada zeplin kullanıyor.Bu sistem daha sonra geliştirilecek daha yüksek irtifada olacak. Varsa yeteneğiniz siz yapın görelim.Sistemin çalışma mantığı 10 km gözleyecek.Atış yapılsa bile sistemle entegre olan silah sistemleri anında nokta atışı yapacak atış yapılan noktaya. siz olsanız kafanıza top düşeceğini bilseniz ateş edermisiniz. zeplin sabit bir gözetleme olduğu için sızmalar dahada azalır ihalar hareket halinde olduğundan teröristler ona göre davranıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Indir ~ 2 yıl önce
Indir. Cocuk bile bunun ise yaramayacagini bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vururlar ~ 2 yıl önce
Vururlar tabiki ama vurulduğunda saldırı olduğu hemen anlaşılacağı için vurmazlar. Bin metre irtifadan 10 km çapında alanı gözetleyebileceğini de unutmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
03.49 ~ 2 yıl önce
İzmir sahur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000