05 Kasım 2009, Perşembe 07:54:06

Schengen vizesi aldı ama...

Türk vatandaşlarnın çilesi Schengen vizesi almakla bitmiyor. Ticari vizeyle geldi diye 29 Ekim'de Hollanda'da havaalanında kelepçe vurulan işadamının sınır dışı öyküsü tüyler ürpertiyor.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Hep aynı yakınmalar. Avrupa kalesi Türk'lere kapalı. Bizden yoksul ülkeler AB girmişler ellerini kollarını sallıya sallıya geziyorlar Avrupa'da. Bu devletin üst düzeydeki yöneticileri ne yapıyorlar? Onurumuzu biz korumazsak kim koruyacak??? Göze göz..........
  • Buradaki Yorum Yapan Arkadaslar Acaba Schengen Vizesinin Kurallarını Biliyorlarmı Acaba .. Acıkcası Yorumları Okudum Ve Cok Güldüm Bilende Yazmış Bilmeyende Arkadaslar Unutmayın Schengen Vizesi Alındığı Zaman İlk Girebiliceği Ülke O Vizenin Alındığı Ülkedir İlk Oraya Girdikten Sonra Diger Ülkelere Girebilir Yoksa Böyle Şeyler Meydana Gelir Ve Gayet Normaldir..
  • Neden basbakan bu olaya 'one minute' demiyor? Ulkede gercek siyasi irade olmadigi surece, siz ulke ve devlet olarak guclu olmadiginiz surece onune gelen tokati atar ve siz de birsey diyemezsiniz! Ama bu islerle ilgilenmesi gereken arkadaslarin ozel statusu ve pasaportu oldugundan onlari ilgilendiren bir sorun yok. Varsin vatandas sikinti ceksin. Senin kendi yoneticin bile bu konuda (ve diger vatandasi etkiliyen sorunlarda) ilgisiz davranirken Hollanda'nin pasaport polisi neden hassas davransin????

Türk vatandaşlarının Schengen vizesi sıkıntısı akılalmaz boyutlara ulaştı. Türkiye'de yılda ortalama 4.5 milyon Schengen vizesi alınırken, karşılaşılan davranışlar büyük rahatsızlık yaratıyor. Banka cüzdanı, tapular, kredi kartları, maaş bordroları gibi istenen evrakı sağladınız, kimi zaman kötü muameleyi de sineye çektiniz, vizeyi de aldınız diyelim. Ama Türklerin sıkıntısı bitmiyor. Vizesi olduğu halde sınır noktalarından geri gönderilenler de var.

EŞİ YANINDAYDI

Vize sorununa değinen dünkü haberimizden sonra bize ulaşan kimi yaşanmış örnekler, sorunun dehşet boyutunu da ortaya koyuyor. Anlatacağımız olayda işadamının ve sorunu çözmek için saatlerce girişimde bulunan acente yetkilisinin kimlik bilgilerine yer vermiyoruz: 29 Ekim'de 3 günlük tatili değerlendirmek isteyen işadamı, yanına eşini ve 3 arkadışını alıp Hollanda'ya uçar. İşadamının, Almanya konsolosluğundan alınma 1'er yıllık ticari vizesi bulunmaktadır.

KELEPÇELEDİLER

Amsterdam Schiphol Havalimanı'na saat 08.30 civarında inerler. Turistik vizeli arkadaşları kontrolden geçerken, işadamı ve eşi tutulur. Gece yarısına kadar uzanan, işadamının 10 saat kelepçelenip kötü muamele gördüğü süreç de başlar. Polis, "Niye Alman vizesi ile Hollanda'ya geldiniz?" diye sorar. "İşadamıyım, Almanya ile ticaret yapıyorum. Schengen vizesi burada da geçerli" ifadesi, ikna etmez. "Sorgulamak zorundayız" denilerek tutulurlar. Bekletme işkencesi sürerken, işadamının İngilizce bilmeyen eşinin, sorguya alınması bardağı taşırır. İşadamı sinirlenir. Kelepçelenir ve bir suçlu gibi gece yarısı sınırdışı edilir.

(Sabah)

Schengen vizesi aldı ama...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hep aynı yakınmalar. Avrupa kalesi Türk'lere kapalı. Bizden yoksul ülkeler AB girmişler ellerini kollarını sallıya sallıya geziyorlar Avrupa'da. Bu devletin üst düzeydeki yöneticileri ne yapıyorlar? Onurumuzu biz korumazsak kim koruyacak??? Göze göz..........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Buradaki Yorum Yapan Arkadaslar Acaba Schengen Vizesinin Kurallarını Biliyorlarmı Acaba .. Acıkcası Yorumları Okudum Ve Cok Güldüm Bilende Yazmış Bilmeyende Arkadaslar Unutmayın Schengen Vizesi Alındığı Zaman İlk Girebiliceği Ülke O Vizenin Alındığı Ülkedir İlk Oraya Girdikten Sonra Diger Ülkelere Girebilir Yoksa Böyle Şeyler Meydana Gelir Ve Gayet Normaldir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Neden basbakan bu olaya 'one minute' demiyor? Ulkede gercek siyasi irade olmadigi surece, siz ulke ve devlet olarak guclu olmadiginiz surece onune gelen tokati atar ve siz de birsey diyemezsiniz! Ama bu islerle ilgilenmesi gereken arkadaslarin ozel statusu ve pasaportu oldugundan onlari ilgilendiren bir sorun yok. Varsin vatandas sikinti ceksin. Senin kendi yoneticin bile bu konuda (ve diger vatandasi etkiliyen sorunlarda) ilgisiz davranirken Hollanda'nin pasaport polisi neden hassas davransin????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000