03 Ağustos 2017, Perşembe 16:51:16

Sani Şener'den başarı tüyoları

TAV Havalimanları Holding CEO'su Sani Şener, başarı sırlarını Platin Dergisi'nin bu ayki sayısında açıkladı.
  • Alt kademedeki işçinin hakkını vermeyerek kazandı başarıyı...
  • Kendisi TAV'i buyuk bir aile yapmistir ve bugunlere getirmistir. Allah basimizdan eksik etmesin.
  • Efendim özellikle adb tav başarıda sani bey ile yarışıyor.
  • 1 suyu 5 liraya geçirmek başarı

TAV Havalimanları Holding CEO'su Sani Şener,  başarı sırlarını Platin Dergisi'nin bu ayki sayısında açıkladı.

Şener, Platin Dergisi'nin bu ayki sayısında yer alan röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte o röportajın tamamı

TAV Havalimanları Holding ile TAV İnşaat’ın Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Grubu CEO’su olarak ürün ve hizmetleriyle dünya genelinde 17 ülke ve 76 havalimanında yer aldıklarını belirtiyor.

2016’da 104 milyon yolcuya, 810 bin uçuşla hizmet sunduklarını ve yılı 1 milyar 92 milyon Euro ciro ile kapattıklarını dile getiren Şener, “2017’nin ilk altı ayında konsolide ciromuz, yüzde 2 artarak 511 milyon Euro’ya ulaştı. Havalimanlarımızdaki yolcu trafiği, 2017’nin ikinci çeyreğinde pozitif ivmeyi yakaladı. Bu dönemde 51 milyon yolcuya hizmet verdik. Net kârımız ise 60 milyon Euro oldu. 2017 sonunda toplam yolcu sayımızın yüzde 4-5 oranında artmasını, ciro ile favök’ün yatay seyretmesini, net kârda ise önemli bir artış bekliyoruz. Bu yıl için yatırım harcaması beklentimiz ise yaklaşık 50 milyon euro… suudi arabistan’da üç havalimanının geliştirilmesi ve işletmesi için imza attık. Küba’da iki havalimanını kapsayan projeyi de bu yıl içinde nihai hale getirmeyi umuyoruz. Türkiye’de üretip yurt dışına satıyorsanız, uluslararası bir firmasınız. Ama türkiye’nin dışında başka yerlerde yatırım yapıp başka milletten insanları çalıştırıyorsanız küresel bir firmasınız. Tav küresel bir firma… küresel bir firma olmanın yolu odaklanmaktan, rekabetçi bir iş modeli kurmaktan, değişik düşünmekten, kültürel farklılıkları iyi yönetmekten ve çok çalışmaktan geçiyor. Aéroports de paris grubu (adp) ile ortaklığımız, bir endüstri ortağıyla birleşip bilgi ve sosyal sermayemizi artırmaktı. Bu birleşme dünyanın en büyük havalimanı işletmeciliği platformlarından birini ortaya çıkardı. Bugün birlikte 14 ülkede, toplam 26 havalimanında, yılda yaklaşık 250 milyon yolcuya hizmet sunuyoruz. Bu iş birliğinin yarattığı sinerjiyle üçüncü ülkelerde de iş yapmayı hedefledik” diyor...

TAV Grubu CEO’su Sani Şener, iş hayatında 40 yılı geride bırakan başarılı isimlerden biri… Yaptığı işi ne kadar çok sevdiği ve sahiplendiği gözlerindeki o ışıltıdan belli. Her şeyden önce kendi kuralları ve kendine özel bir düzeni var. Ona eşlik ederken, bitmek bilmeyen enerjisiyle de tanışmış oluyorsunuz. Dinamizmi, projeleri, sonuç odaklılığı ve ileri görüşlülüğüyle pek çok gence taş çıkartacak bir ruh haline sahip olan Sani Şener’den, özellikle genç yönetici ve profesyonellerin öğrenecek çok şeyi var. Şener’in en önemli sırrı ise zaman yönetimi konusunda son derece bilinçli olması. İşi gereği çok sık seyahat ediyor, her gün pek çok toplantıya katılıyor, raporlar analiz ediyor. Ama işini büyük bir özveri ve heyecanla yaptığı için yaşadığı yorgunluk hiç kalıcı olmuyor. Şener’in sadece iş hayatı değil, akademik kariyeri de pek çok önemli başarıyla dopdolu. TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Şener, 1979 yılında İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde ‘Akışkanlar Mekaniği’ üzerine yüksek lisans (M.Phil.) yaptı.

Türk mühendisliğinin uluslararası düzeyde gelişimine katkılarından dolayı KTÜ Makina Mühendisliği Fakültesi tarafından mühendislik dalında, TAV’daki görev süresi boyunca ‘proje ve risk yönetimi ‘konusundaki başarıları nedeniyle de New Hampshire Üniversitesi tarafından işletme dalında onur doktorasına layık görüldü. TAV Grubu öncesinde birçok ulusal ve uluslararası projede, proje müdürlüğünden genel müdürlüğe kadar çeşitli görevler üstlendi. “Hepsi de büyük projelerdi. Üst düzey yönetici  olduğumda aynı zaman birimi içinde çok yoğun ve karmaşık projeler yönetmeye başladığımda, Massachusetts Institute of Technology’ye (MIT) ‘Kompleks Sistemler Yönetimi’ ile ilgili eğitim almaya gittim. Tüm kariyerim boyunca eğitimlerimi hiç aksatmadım. İş hayatıma hep teori ile pratiği harmanlayarak devam ettim” diyen Sani Şener, aynı zamanda Uluslararası Havalimanları Konseyi (Airports Council International/ACI) Dünya Yönetim Kurulu Üyesi olarak da hizmet veriyor. 2012 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığı görevine seçilen Şener’e, eski Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından Legion D’Honneur ödülü ile Şövalye unvanı verildi.

Şener, Gürcistan hükümeti tarafından devlet üstün hizmet belgesiyle de onurlandırıldı. 40 yıllık iş hayatına pek çok önemli başarı, anı, mutluluk ve heyecan sığdıran Sani Şener, göz kamaştırıcı performansının sırlarını Platin Dergisi'nin Ağustos ayı sayısına anlattı. 

Sani Şener'den başarı tüyoları

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Emekci ~ 12 ay önce
Alt kademedeki işçinin hakkını vermeyerek kazandı başarıyı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buyuk lider ~ 12 ay önce
Kendisi TAV'i buyuk bir aile yapmistir ve bugunlere getirmistir. Allah basimizdan eksik etmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şişirin ~ 12 ay önce
Sani bey,şaşmam gizli müsevi çıkarsa, onur air örnek,ama komik tarafı onur air ücretsiz su veriyor bu direkt yahudi olabilir bence
Bv ~ 12 ay önce
Efendim özellikle adb tav başarıda sani bey ile yarışıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 12 ay önce
1 suyu 5 liraya geçirmek başarı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000