22 Mayıs 2016, Pazar 09:01:07

Rusya yeni radar-gözlem uçağını tanıttı: A-50U

Rusya Savunma Bakanlığı tamamen yerli üretim olan "Havadan Erken Uyarı ve Kontrol" sistemli devasa radar uçağını basına tanıttı.
  • Arkadas ne komik yorumlar cidden birde cahilce. aırbus da stıckler aynı tarafamı donuyor değerli kardeşim. Ayrıca uçağın yeni olmasından ziyade radarın yeni olması ile ilgili bir durum var burda. Senin radar kaplaması aktardığın uçağın düşmanı görmeden adam çokdan görmüş ve pozisyon almış olacak bu radar ile. Bizde ki muadilinin radar menzili ile bi oturup nacizane kıyaslayın o ha diceksiniz eminim. Ayrıca uçağın boyası radara yakalanmasın filan diye gri değil zaten bu amaçta bi uçağın radara yakalanma ma derdide yok.
  • Abi adamlarin teknolojisini kücümsemeyin. Bosna savasinda amerikalilarin hayalet ucagi F-117'yi de dedelerinden kalma bir radarla bulup düsürmüslerdi.
  • Malzeme biliminde geri kalmışlar ruslar halbuki malzeme Bilimi son 25 yılda devrim yaptı.
  • Yeni bir uçak değil bu, IL-76 nın modifiye hali. İçi eski kokpit ben en az 10-15 yıllığım diyor..

Rusya Savunma Bakanlığı tamamen yerli üretim olan "Havadan Erken Uyarı ve Kontrol" sistemli devasa radar uçağını basına tanıttı.

Rusya'nın İvanova şehrinde askeri havaalanından kalkış yapan uçak ilk defa görüntülendi.

A-50 Şmel (şmel: yaban arısı) model uçağın geliştirilmiş modeli olan A50-U'nun uçuş mesafesinin, radarla iletişim kurma ve bilgileri iletme hızının artırıldığı belirtiliyor. Ayrıca uçağın bazı teknik parçalarının da iyileştirilerek algılama yeteneklerinde gelişim sağlandığı belirtiliyor.

Beriev A-50 Şmel model uçak Rusya tarafından ilk defa 1978 yılında uçuruldu. 1984 yılında Rusya Hava Kuvvetlerinin hizmetine giren uçak, 1992 itibarıyla yaklaşık 40 adet üretildi. (Haberrus)

Uçağın bazı teknik özellikleri ise şöyle:

İnsan kapasitesi: 5+10 kişi
Uzunluk: 48,27 metre
Kanat genişliği: 50,5 metre
Yükseklik: 14,8 metre
Kanatların toplam alanı: 300 metrekare
Normal uçuş ağırlığı: 190 ton
Yakıt kapasitesi: 109 bin 480 litre
Maksimum hız: 800 km/s
Uçuş mesafesi: 7500 kilometre (9,3 saat kesintisiz uçuş)

Rusya yeni radar-gözlem uçağını tanıttı: A-50U

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

mert ~ 2 yıl önce
Arkadas ne komik yorumlar cidden birde cahilce. aırbus da stıckler aynı tarafamı donuyor değerli kardeşim. Ayrıca uçağın yeni olmasından ziyade radarın yeni olması ile ilgili bir durum var burda. Senin radar kaplaması aktardığın uçağın düşmanı görmeden adam çokdan görmüş ve pozisyon almış olacak bu radar ile. Bizde ki muadilinin radar menzili ile bi oturup nacizane kıyaslayın o ha diceksiniz eminim. Ayrıca uçağın boyası radara yakalanmasın filan diye gri değil zaten bu amaçta bi uçağın radara yakalanma ma derdide yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski ama is görür ~ 2 yıl önce
Abi adamlarin teknolojisini kücümsemeyin. Bosna savasinda amerikalilarin hayalet ucagi F-117'yi de dedelerinden kalma bir radarla bulup düsürmüslerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
malzeme Bilimi ~ 2 yıl önce
Malzeme biliminde geri kalmışlar ruslar halbuki malzeme Bilimi son 25 yılda devrim yaptı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 2 yıl önce
Yeni bir uçak değil bu, IL-76 nın modifiye hali. İçi eski kokpit ben en az 10-15 yıllığım diyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000