08 Ekim 2016, Cumartesi 09:08:36

Rolls Roys'tan yeri uçağa motor teklifi

Rolls Royce CEO'su Warren East'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıktı.
  • Bugün allayip pullayip teknoloji transferi derler son kullanıcı belgesi şartı koşarlar, yarın sen üretip biryerlere satmak isteyince bizim ürünümüzun olduğu bir sistem için bizden onay almak zorundasınız derler......
  • Yerli uçağa yerli Rolls Royce. Allah akıl versin size. Maksat zaten saf milleti uyutmak.
  • Adam da ki giriskenlige girisimcilige bak, oturma bicimide Bizi iyi analiz ettigini gosteriyor, birde komisyon verirse::)) Ya bi arada TEI nerede, ne is yapar?
  • Tei var: Turkish Engine Industries, neden bu ise girmiyorlar?

Rolls Royce CEO'su Warren East'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre; East'in görüşmelerde ısrarla “ortak üretim” vurgusu yaptığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre East, dünya üzerindeki 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi'ni (AMTC) Türkiye'de kurma konusunda görüş alışverişinde bulundu. 2023'te göklerde olacak milli savaş jeti projesinde de yer almak isteyen Rolls Royce, uçak motorunun tamamını Türkiye'de üretmek için talepte bulundu.

East'in, üst düzey görüşmelerde Türk tarafına “Birlikte çalışalım. Uçak, helikopter, füze motoru gibi yeni ürünler geliştirelim. Bu ürünleri teknoloji transferiyle üçüncü ülkelere de satalım” teklifinde bulunduğu bildirildi.

Alınan bilgiye göre East, Türkiye ile işbirliği halinde yeni ürün çıkararak dünya ülkelerine de pazarlamak istedi. East'in “işbirliği” teklifini ısrarla tüm görüşmelerde vurguladığına dikkat çeken yetkililer, görüşmelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Teknoloji transferi de yapmak istiyorlar. Biliyorsunuz füze bile motorla çalışıyor. Rolls Royce, dünya üzerinde motor üretiminde söz sahibi bir firma. Biz milli imkanlarla SOM Füzesi yapmıştık. SOM, F-35'lere takılan Amerikan menşeili olmayan tek silah. Bizim üreteceğimiz uçakta, helikopterde, füzede milli motora ihtiyacımız var. Onların ortak çalışalım vurgusu savunma sanayimiz açısından çok önemli bir teklif. ”

Rolls Roys'tan yeri uçağa motor teklifi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

? ~ 2 yıl önce
Bugün allayip pullayip teknoloji transferi derler son kullanıcı belgesi şartı koşarlar, yarın sen üretip biryerlere satmak isteyince bizim ürünümüzun olduğu bir sistem için bizden onay almak zorundasınız derler......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli ~ 2 yıl önce
Yerli uçağa yerli Rolls Royce. Allah akıl versin size. Maksat zaten saf milleti uyutmak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal ~ 2 yıl önce
Adam da ki giriskenlige girisimcilige bak, oturma bicimide Bizi iyi analiz ettigini gosteriyor, birde komisyon verirse::)) Ya bi arada TEI nerede, ne is yapar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tei ~ 2 yıl önce
Tei var: Turkish Engine Industries, neden bu ise girmiyorlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 2 yıl önce
İşleri çok. Hepsi torpille daha iyi bir yere gitmek için araştırma yapıyor bütün gün

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000