26 Kasım 2015, Perşembe 09:28:55

Pilot, Rus uçağını kendi yetkisiyle vurdu

Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’ndan, sınırı geçen uçak için ‘Vurma’ emri almayan Türk pilot, angajman kuralları kapsamında verilen yetkisini kullandı.
  • Suriye tarfindan akdenizde ucagimiz dusuruldugunde bisey yapilmamisti 15 sn sinirimizdan gecen ucak icin vur emri verildi. Bu oz guven patlamadi nerden geldi birden anlamadim.
  • HAYIR BEN VURMADIN VURAN OTOPİLOTU OTOPİLOTDA RUSYADA ÖZÜRDİLEDE YANLISLIKLA VURMUŞ
  • SİZİN KOSKOCA RUSYANIZ YOK ARTIK ONLAR ÇEÇEN MUCAHİTLERLE BAS EDEMEDİGİNDEN KADİROVU GETİRMİŞLERDİR ALLAHA SÜKÜR KİMSE AÇ KALMAZ İNCELDİĞİ YERDEN KOPAR ÇANAKKALEYİ DÜŞÜN GÜNDE 1 ÖĞÜN YEMEK 3 GÜN AÇLIKTAN KİMSE ÖLMEZ AMA VATANSIZ ÖLÜRSÜN SINIR NAMUSTUR VURANDA YARBAYDIR BIRAKINDA O KADARDA YETKİSİ OLSUN YOKSA DİYARBAKIR DAKİ GİBİ BAYRAGINI İNDİRİRLER SESİNİ BİLE ÇIKARTAMAZSINIZ YETKİ BEKLERSENİZ.
  • Bu dünyada çeteler var,Gaza gelmeyin.Bir taş ona bir taş öbürüne kavga çıkarırlar.Aklınızı başınıza alın.Birinci dünya savaşına nasıl girdik?Bu çeteler başkasının iş yerinde kavgayı çok severler.Çeteler trilyon dolarlık silahlarını çürümeden kullanmak,satmak istiyor.Birilerinin pisikopatların değirmenine su taşımayın.Girmeseydin vurmazdık deyip olayı kapatın.Bu işlerde iç siyaset olmaz.Koridor için Hatayı isteyen var,Harita tamamlamak için Trakyayı isteyen var.Egeyi isteyen var.Doğu anadoluyu isteyen var.Güney anadoluyu isteyen var.Şu Ükenin haline bakın.Bütün bunlar ne için diye birdaha düşünün.En kısa zamanda tarih okuyun lütfen.

Hürriyet, Türkiye’nin Rusya’ya ait SU-24 uçağını angajman kuralları çerçevesinde verilen emirle mi yoksa F-16 pilotunun inisiyatifiyle mi düşürdüğü sorusunu aydınlatacak önemli ayrıntılara ulaştı. Buna göre, Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’ndan, sınırı geçen uçak için  ‘Vurma’ emri almayan Türk pilot, angajman kuralları kapsamında verilen yetkisini kullandı.

Türkiye-Suriye hattında devriye uçuşu yapan Türk F-16’larının tüm telsiz konuşmaları Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’nda 7 gün 24 saat düzenli izleniyor.

Önceki günkü olayda da Eskişehir’deki komutanlığın radarlarında Rus savaş uçağının Türkiye Hava Sahası’nı ihlal edecek şekilde uçuşu ve Türk F-16 pilotunun Rus uçağına yaptığı, “Himeymim (uçağın çıkış yaptı yer) 020 radial 26 mil pozisyonunda bulunan bilinmeyen hava trafik unsuru. Burası devriyedeki Türk Hava Kuvvetleri. Türkiye Hava Sahası’na yaklaşıyorsunuz. İstikametinizi hemen güneye çevirin” uyarısı, izlenip dinlendi. Eskişehir’deki komutanlıktan ‘Vurma’ emri gelmediği için pilot, angajman kuralları kapsamında verilmiş tam yetkiyi kullanarak Türkiye Hava Sahası’nı ihlal eden uçağa havadan havaya füzeyi ateşledi.

RUSYA UYARILMIŞTI

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rusya’yla  gerek diplomatik gerek askeri heyetler düzeyinde 3, 5, 6, 7 ve 15 Ekim’de yapılan görüşmeler Rus uçaklarının Türkiye Hava Sahası’nı ihlal etmeleriyle ilgiliydi. Türkiye’nin 4 uyarısı  dikkate alınmayınca 15 Ekim’de Genelkurmay Başkanlığı’nda üst düzey askeri yetkililer arasında yapılan 5. görüşmede, Türk Hava Kuvvetleri’nin “Angajman kurallarını en sıkı şekilde uygulayacağı” uyarısı kararlı şekilde iletildi. “Rusya Federasyonu yetkilileri ile ihlaller konusunda yapılan görüşmeler” başlığını taşıyan bilgi notunda, “Yüz yüze görüşülerek diğer askeri konuların yanısıra özellikle Rusya Federasyonu uçaklarının hava sahamızı ihlalleri vurgulanıp, angajman kurallarının en sıkı şekilde uygulanacağı ikaz edilmiştir” denildi. Son uyarıdan sonra Rusya’nın önceki güne kadar Türkiye Hava Sahası’nı ihlal edecek boyutta bir uçuş yapmadığı bildirildi.

5 GÖRÜŞME KİMLERLE YAPILDI

- 3 Ekim’de Rusya’nın Ankara Büyükleçisi Andrey Karlov Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Vekili Ahmet Muhtar Gün’le.
- 5 ve 6 Ekim’de Rusya Büyükelçiliği Savunma Ataşesi ile Genelkurmay Kararagahı’nda.
- 7 Ekim’de Rusya Büyükelçiliği Siyasi Müsteşar Vekili Aleksandr Kantemirov ile Genelkurmay Karargahı’nda.
- 15 Ekim’de 1 tümgeneral ve 8 subaydan oluşan 9 kişilik Rusya heyeti ile Tümgeneral Fatih Sert başkanlığındaki Türk heyeti Genelkurmay Karagâhı’nda.

SINIRA 18 F-16

Türk Hava Kuvvetleri, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye hudutunda devriye uçuşu yapan F-16 sayısını 18’e çıkardı. Genelkurmay Başkanlığı önceki gün hudut hattında devriye uçuşu yapan uçak sayısını 18 olarak açıkladı. Daha önce en fazla 14 F-16 devriye görevi üstlenmişti. Genelkurmay, denizde de “Dört adet bot ile Türkiye-Suriye deniz yan hududunda kontrol görevi icra edilmektedir” bilgisini paylaştı.

(Hürriyet)

Pilot, Rus uçağını kendi yetkisiyle vurdu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Gec bunlarİ ~ 2 yıl önce
Suriye tarfindan akdenizde ucagimiz dusuruldugunde bisey yapilmamisti 15 sn sinirimizdan gecen ucak icin vur emri verildi. Bu oz guven patlamadi nerden geldi birden anlamadim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOT ~ 2 yıl önce
HAYIR BEN VURMADIN VURAN OTOPİLOTU OTOPİLOTDA RUSYADA ÖZÜRDİLEDE YANLISLIKLA VURMUŞ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HaY_LaZ ~ 2 yıl önce
SİZİN KOSKOCA RUSYANIZ YOK ARTIK ONLAR ÇEÇEN MUCAHİTLERLE BAS EDEMEDİGİNDEN KADİROVU GETİRMİŞLERDİR ALLAHA SÜKÜR KİMSE AÇ KALMAZ İNCELDİĞİ YERDEN KOPAR ÇANAKKALEYİ DÜŞÜN GÜNDE 1 ÖĞÜN YEMEK 3 GÜN AÇLIKTAN KİMSE ÖLMEZ AMA VATANSIZ ÖLÜRSÜN SINIR NAMUSTUR VURANDA YARBAYDIR BIRAKINDA O KADARDA YETKİSİ OLSUN YOKSA DİYARBAKIR DAKİ GİBİ BAYRAGINI İNDİRİRLER SESİNİ BİLE ÇIKARTAMAZSINIZ YETKİ BEKLERSENİZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kutuplar. ~ 2 yıl önce
Bu dünyada çeteler var,Gaza gelmeyin.Bir taş ona bir taş öbürüne kavga çıkarırlar.Aklınızı başınıza alın.Birinci dünya savaşına nasıl girdik?Bu çeteler başkasının iş yerinde kavgayı çok severler.Çeteler trilyon dolarlık silahlarını çürümeden kullanmak,satmak istiyor.Birilerinin pisikopatların değirmenine su taşımayın.Girmeseydin vurmazdık deyip olayı kapatın.Bu işlerde iç siyaset olmaz.Koridor için Hatayı isteyen var,Harita tamamlamak için Trakyayı isteyen var.Egeyi isteyen var.Doğu anadoluyu isteyen var.Güney anadoluyu isteyen var.Şu Ükenin haline bakın.Bütün bunlar ne için diye birdaha düşünün.En kısa zamanda tarih okuyun lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000