22 Ocak 2013, Salı 10:36:06

PES! TÜRK PİLOTA ŞOK TEKLİF

Türkiye’deki yabancı pilot istihdamını engellemek için İşkur’a başvuran bir pilot, ilginç iş teklifleri aldı. İşte trajikomik haberin ayrıntıları...
  • Evet her yıl aynı soruların geldiği dogru :) ezber yapıyor herkes aylarca .uçakta her ıngilizce konuşan pilotu ıngilizce biliyor sanıyorlar :) hepsi ezber ,aynı cümleleri ezberleye ezberleye iyi idare ediyor.ıngilizce bilen sayısı azdir konuşan anlayan yani. Acı ama gerçek :)
  • Valla işe giren nasil giriyor anlamıyorum.benim cok yakin bir arkadasim bir havayolunda işe girdi.yurtdisi uçuyor emin olun ıngilizce bir cümle anlamiyor konuşamıyor.ankarada yapılan sınav için aylarca ezber yaptı her yıl aynı sorular çıkıyor diye ve geçti.Havayolları akıl edip bunları bir ıngilizce mülakat yapmıyor mu inanılır gibi değil :) ankarada yapılan sınava güvenip adam alıyorlar ıngilizce skoru var diye.ee bi zahmet bir de sen mülakat yapsan be kardeşim nasil insan kaynaklarisin :) komediii .valla o girdikten sonra dedim ki adını söyleyen herkes girer o derece yani :)
  • bende pilot olacağım ama vazgeçtim şu dk sonra
  • Nerelerden nerelere geldik,kimlere hizmet ediyoruz..anlamak mümkün değil.Kendi pilotlarımızı işsiz bırakıp yabancı pilotlara bu kadar kucak açmamız nedendir,acaba biz Avrupa ya gitsek bize iş verirler mi..tabii ki hayır.yabancı elini kolunu sallaya sallaya şirketler giriyorlar,bizim kilere gelince yok tofel yok kpss puanı,yok bilmem ne testi..ne yapıyoruz biz yahu.Kime hizmet ediyoruz.Birileri anlatsın da anlayalım.Çocuklarımız o kadar çaba sarfediyor ama bazı akıllı olan idareciler,eski köyü yeniden keşfediyor.Dünyanın parası yabancılara akıyor.Neden?Hiç mi içiniz sızlamıyor.?Ve kısaca sizlere HAYRET KİMSELER siniz diyorum.

Son yıllarda sayıları hızla artan Türkiye’deki yabancı pilotlar yüzünden çok sayıda yerli pilot havayolu şirketlerinde iş bulamıyor. Pilot okullarından mezun olduktan sonra şirketler tarafından ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle işe alınmayan işsiz pilotlar, İş Kanunu’ndaki bir maddeden yola çıkarak İşkur’a kayıt yaptırdı. Yabancı pilot sayısının artmasından sonra iş bulma konusunda büyük sıkıntı yaşayan yerli pilotlar, ‘Herhangi bir işkolunda İşkur’a başvuru olmaması halinde ihtiyaç yabancı kaynaklardan sağlanabilir’ şeklindeki maddeden hareketle İşkur’a başvuru yaptı.


Bugüne kadar yaklaşık 150 pilot, İşkur’a kayıt yaptırdı. Ancak, İşkur’dan bugüne kadar pilotların havayollarında istihdamını sağlayacak olumlu bir sonuç çıkmadı. Ancak bu sürede pilotlara ilginç iş teklifleri yapıldı.

MAKYÖZ OLUN!

Özel bir uçuş okulundan mezun olan ve 250 uçuş saati bulunan bir pilota, farklı dönemlerde üç ayrı iş teklifi yapıldı ve görüşmeye davet edildi. Fakat, sözkonusu işlerin havacılıkla pek de ilgisi yok. Zira genç pilot adayına teklif edilen işler arasında pasta ustası kursu, makyaj elemanı kursu ve gıda sektöründe perakende satış elemanı gibi pilotlukla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan işler bulunuyor.

İşte İşkur tarafından pilot olmak için başvuran adaya gönderilen o davetler:

©AirportHaber Özel

PES! TÜRK PİLOTA ŞOK TEKLİF

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (90)

anil ~ 3 yıl önce
Evet her yıl aynı soruların geldiği dogru :) ezber yapıyor herkes aylarca .uçakta her ıngilizce konuşan pilotu ıngilizce biliyor sanıyorlar :) hepsi ezber ,aynı cümleleri ezberleye ezberleye iyi idare ediyor.ıngilizce bilen sayısı azdir konuşan anlayan yani. Acı ama gerçek :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sevcan ~ 3 yıl önce
Valla işe giren nasil giriyor anlamıyorum.benim cok yakin bir arkadasim bir havayolunda işe girdi.yurtdisi uçuyor emin olun ıngilizce bir cümle anlamiyor konuşamıyor.ankarada yapılan sınav için aylarca ezber yaptı her yıl aynı sorular çıkıyor diye ve geçti.Havayolları akıl edip bunları bir ıngilizce mülakat yapmıyor mu inanılır gibi değil :) ankarada yapılan sınava güvenip adam alıyorlar ıngilizce skoru var diye.ee bi zahmet bir de sen mülakat yapsan be kardeşim nasil insan kaynaklarisin :) komediii .valla o girdikten sonra dedim ki adını söyleyen herkes girer o derece yani :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
elisa tük kızı ~ 4 yıl önce
bende pilot olacağım ama vazgeçtim şu dk sonra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
Türk pilot camiasi icin cok büyük bir kayip
Milliyetçi Kaptan.. ~ 4 yıl önce
Nerelerden nerelere geldik,kimlere hizmet ediyoruz..anlamak mümkün değil.Kendi pilotlarımızı işsiz bırakıp yabancı pilotlara bu kadar kucak açmamız nedendir,acaba biz Avrupa ya gitsek bize iş verirler mi..tabii ki hayır.yabancı elini kolunu sallaya sallaya şirketler giriyorlar,bizim kilere gelince yok tofel yok kpss puanı,yok bilmem ne testi..ne yapıyoruz biz yahu.Kime hizmet ediyoruz.Birileri anlatsın da anlayalım.Çocuklarımız o kadar çaba sarfediyor ama bazı akıllı olan idareciler,eski köyü yeniden keşfediyor.Dünyanın parası yabancılara akıyor.Neden?Hiç mi içiniz sızlamıyor.?Ve kısaca sizlere HAYRET KİMSELER siniz diyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000