17 Ağustos 2016, Çarşamba 10:30:35

Pegasus büyüme hedefini değiştirdi

İkinci çeyrekte 13 milyon lira zarar açıklayan şirket, yıl sonu hedeflerini aşağı çektiğini bildirdi
  • Boşa yorulmayın! Ali işini bilir, mars entertainment'in satışından elde ettiği kar marji 200 million dollars 30 milyon tl yatır, hatta yatırma, bitik afm'leri itele 5 sene sonra 200 million dollars al. Nokta
  • Şimdi de küçülmenin kitabını yazalım.
  • Verin Ryanair slot göreyim o zaman fiyatları
  • sadece pgs değil tüm şirketler zarar ediyor. kasa her zaman kazanır havalimanı işletmeleri zengin oluyor. park parası itme çekme parası otobüs parası vsvs. anlaşmalar havalimanlarıyla daha makul yapılabilir bence.

İkinci çeyrekte 13 milyon lira zarar açıklayan şirket, yıl sonu hedeflerini aşağı çektiğini bildirdi

Havayolu şirketi Pegasus ikinci çeyrekte 13.63 milyon lira zarar açıklarken; ilk altı aydaki zararı 203.8 milyon liraya ulaşan şirket, yılsonu hedeflerini de aşağı revize etti.

Pegasus geçen yıl ikinci çeyrekte 35.3 milyon lira net kâr elde etmişti. Şirketin zarara dönmesinde jeopolitik risklere bağlı azalan turist sayısı ve düşen talep ile artan rekabet etkili oldu.

Pegasus'un dün akşam KAP'a bildirdiği finansal sonuçlara göre, ikinci çeyrek hasılatı da yüzde 4.3 düşüşle 797.7 milyon lira olarak gerçekleşti.

Şirketin esas faaliyet zararı ise 79.5 milyon lira olarak gerçekleşti.

Şirketin yatırımcı sunumunda yapılan değerlendirmede, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısındaki düşüşe dikkat çekilerek, ikinci çeyrekte şirketin gelirlerinin jeopolitik riskler ve terör kaynaklı nedenlerle gerilediği belirtildi.

Değerlendirmede, "Jeopolitik riskler ve güvenlik sorunları nedeniyle daralan Türkiye yönlü dış hat trafiği EBITDAR'ı olumsuz etkilemiştir" denildi.

Yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, geçen yıl ikinci çeyrekte 112.5 milyon lira olan faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kârı (EBITDAR) bu yılın ikinci çeyreğinde 43.3 milyon liraya geriledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk yarısında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 27.9 azalışla 10.74 milyon kişi oldu.

İkinci çeyrek sonuçlarının ardından Pegasus, 2016 hedeflerinde de aşağı yönlü sert revizyona gitti.

Yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, Pegasus daha önce yüzde 13-15 olarak öngördüğü yolcu büyümesi hedefini yüzde 5-7 aralığına çekti.

Pegasus, 2016 EBITDAR hedefini ise yüzde 19-21 aralığından yüzde 11-13'e düşürdü.

Şirket, birim gelirlerde ise iç hatlarda 2015'e oranla 2-3 lira; dış hatlarda ise 2015'e göre 9-10 euro daralma öngördüğünü açıkladı.
Arzedilen koltuk/km artış hedefi de yüzde 18-20'den yüzde 9-11 aralığına indirildi. (Borsagündem)

Pegasus büyüme hedefini değiştirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

no fly pegasus ~ 2 yıl önce
Boşa yorulmayın! Ali işini bilir, mars entertainment'in satışından elde ettiği kar marji 200 million dollars 30 milyon tl yatır, hatta yatırma, bitik afm'leri itele 5 sene sonra 200 million dollars al. Nokta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IATA ~ 2 yıl önce
Şimdi de küçülmenin kitabını yazalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FR4532 ~ 2 yıl önce
Verin Ryanair slot göreyim o zaman fiyatları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
herkes zarar ediyor ~ 2 yıl önce
sadece pgs değil tüm şirketler zarar ediyor. kasa her zaman kazanır havalimanı işletmeleri zengin oluyor. park parası itme çekme parası otobüs parası vsvs. anlaşmalar havalimanlarıyla daha makul yapılabilir bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000