25 Ekim 2017, Çarşamba 09:27:41

OMÜ'nün Doğan'ı gün sayıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYTEM) tarafından “Doğan” ismi verilen tek motorlu ve iki kişilik sportif genel amaçlı uçak yapılıyor.
  • Garmin 1000 koymuşlar süper. Bu yerli uçaklara vergi avantajı getirilmeli elin italyanına amerikalısına bayılıyoruz. Bugün gövdeyi yapan yarın motoru yapar. Tebrik ediyorum sahip çıkılır bu emeklere umarım. Tecnam plastiği bile çatır çatır satıyor. Bu uçak ona on basar en azından yerli.
  • OMÜ 10-15 yılda bunu yapıyor, 60-70 yıldır Havacılık bölümüne sahip İTÜ ve ODTÜ ne yaptı ne yapıyor. OMÜ'yü takdir ve tebrik ediyorum.
  • Arkadaşlar sadece birazcık arastırın. Araştırmanın sonucunda birazcık bilginiz olur.Bilmeden saygısızlık yapmazsınız. Emeğe saygınız olsun. Doğan Kopya değildir.
  • iki kişi aynı anda uçağı nasıl uçuruyor ? Süper bir hareket.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYTEM) tarafından “Doğan” ismi verilen tek motorlu ve iki kişilik sportif genel amaçlı uçak yapılıyor.

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun protokolü, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç eşliğinde OMÜ UZAYTEM’i ziyaret etti. 19 Mayıs ilçesi Ballıca Kampüsünde bulunan Uçuş Eğitim Organizasyonu binasını gezen Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, 19 Mayıs İlçesi Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, UZAYTEM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erdem Emin Maraş, il ve ilçe müdürleri gün boyu UZAYTEM’in farklı bölümlerini ziyaret ederek detaylı bilgi aldılar.

Hızla büyüyen havacılık sektörüne nitelikli pilot kazandırılıyor

Hızla büyüyen havacılık sektörüne nitelikli pilot kazandırmak için profesyonel pilot eğitimi vermek üzere kurulmuş olan UZAYTEM Uçuş Eğitim Organizasyonu binasında eğitim pilotlarıyla sohbet eden Rektör Bilgiç, onlarla fikir alışverişinde bulundu ve merkezde eğitim gören öğrenci temsilcileriyle de bir süre sohbet etti.

Samsun Valisi Kaymak ve Rektör Bilgiç birlikte uçtular

Ardından Samsun Valisi Osman Kaymak ve Rektör Bilgiç bina içerisinde bulunan uçuş simülatörüne binerek bir uçuşun nasıl olduğunu havalanmadan deneyimledi. Eğlenceli görüntülere sahne olan bu deneyim sonrası gerçek uçuşa geçildi. UZAYTEM’in içinde bulunan pistte Samsun Valisi Osman Kaymak ve Rektör Bilgiç çift motorlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ve 19 Mayıs İlçesi Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ise tek motorlu uçaklarla uçuş deneyimi yaşadı.

"Doğan" isimli uçağın çizimi, tasarımı ve üretimi tamamen burada yapılıyor

Yaklaşık bir saat süren ve keyifle tamamlanan uçuşun ardından uçuş eğitimlerinde kullanılan uçakların bakımlarının yapıldığı hangarlar gezildi ve kompozit binasında bulunan “Doğan” isimli uçak hakkında bilgi alındı. Açıklamada, çizimi, tasarımı ve üretimi tamamen burada yapılan tek motorlu, iki kişilik, sportif genel amaçlı havacılık uçağının sertifikalandırılarak eğitimlerde kullanılabileceğinin ve yine iş adamlarına da seyrüsefer konusunda hizmet edebileceğinin altı çizildi.

Kompozit binasının gezilmesinin ardından ziyaret sona erdi.OMÜ'nün Doğan'ı gün sayıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Öğrenci pilot ~ 9 ay önce
Garmin 1000 koymuşlar süper. Bu yerli uçaklara vergi avantajı getirilmeli elin italyanına amerikalısına bayılıyoruz. Bugün gövdeyi yapan yarın motoru yapar. Tebrik ediyorum sahip çıkılır bu emeklere umarım. Tecnam plastiği bile çatır çatır satıyor. Bu uçak ona on basar en azından yerli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 9 ay önce
OMÜ 10-15 yılda bunu yapıyor, 60-70 yıldır Havacılık bölümüne sahip İTÜ ve ODTÜ ne yaptı ne yapıyor. OMÜ'yü takdir ve tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
git ~ 9 ay önce
leopard tank motorunu kim yapmış ona bak.işiniz gücünüz araştırmadan yorum yapmak.YAZIK HALİNİZE
kadir ~ 9 ay önce
yalnız araştırsaydın göktürk uydularını kim yaptı diye. lütfen kazanamadığınız ve girmediğiniz ünileri bölümleri sallamasyon şekilde eleştirmeyiniz. odtü ve itü bu ülkenin üniversitesi ve türkiyede birçok ilki yapmışlardır ve yapmaya devam edeceklerdir. Omü de güzel yolda umarım devam eder.
Mühendis ~ 9 ay önce
Arkadaşlar sadece birazcık arastırın. Araştırmanın sonucunda birazcık bilginiz olur.Bilmeden saygısızlık yapmazsınız. Emeğe saygınız olsun. Doğan Kopya değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kadir ~ 9 ay önce
kopya bile olsa üniversitenin böyle birşey yapması çok güzel. hep destek tam destek
double drive ~ 9 ay önce
iki kişi aynı anda uçağı nasıl uçuruyor ? Süper bir hareket.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sana ~ 9 ay önce
sana ıkı remote kontrol gondersem naparsın
kadir ~ 9 ay önce
ikisi aynı anda değildir. muhtelemelen boeing yada airbus da kaptan pilot ve yardımcı pilot ne yapıyorsa benzerini yapıyorlardır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000