06 Nisan 2017, Perşembe 11:19:56

Oktay Erdağı'dan 'kule' açıklaması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü esk yardımcısı Oktay Erdağı, bugün Hürriyet'te yayınlanan haberle ilgili açıklama yaptı.
  • ANNEX 10 Mania kriterleri için o kadar uzağa gitmeye gerek yok önce THY hangarları ve 35 L yada 17 R pistlerinden başlayın
  • VFR Uçuş sırasında pilotun uygulayacağı kriterler bellidir. Şehir (insan toplulukları) üzerindeki uçuşlar yerden en az 1000 feet yükseklite yapılır. Uçuş herşeyi geçtim sadece bu kurala uygun yapılmış olsa 450-500 feet yükseklikteki kuleye çarpmayacaklardı. İkinci olarak hava koridorları ve usullerin koruma sahaları vardır , bu koruma sahalarının içinde hiçbir mania olmayacağı anlamına gelmez, tam tersi bu koruma sahalarında çok sayıda mania bulunur ve bu manialarla çarpışmayı önleme sorumluluğu ister vfr ister ıfr uçuş yapılsın pilottadır. vfr uçuluyor ise pilot tarafından belirlenen yanal / dikey mesafelerden, ıfr uçuluyorsa otorite tarafından belirlenen yanal / dikey mesafelerden uçularak manialarla çarpışma önlenir. Vfr uçuşlarda bu sebeple belirli görüş şartlarında yapılabilmektedir, bulutlardan yatay ve dikeyde olunacak mesafeler, uçuş rüyeti hep belirlenmiştir. Olayı çarpıtmak kimsenin işine yaramaz. Kurallar uygulanmak içindir. İstisnasız bütün vfr uçuş kurallarının açıkça ihlal edildiği bir kazada, oraya kuleyi dikenleri ya da devleti suçlamak gerçekten acı bir durum. Güneş balçıkla sıvanmaz. Neredeyse helikoptere motor koymuşlar, motor olmasaydı uçamazlardı ve bu kaza olmazdı diye üreticiyi de suçlayaksınız. Yazık.
  • Bu konu çok irdelendi. Ama asıl sorun ve kazanın asıl sebebi vfr koridorda vfr şartlarda yani görerek uçması gereken pilotların şu veya bu sebeple veya kaygıyla veya baskıyla kuralları hiçe sayarak ve risk alarak o koridorda ıfr uçmalarıdır. Gerisi teferruattır.kurallara uyup vfr uçuş yapsalardı (ki o gün o havada mümkün değil ve geri dönmeleri veya uygun bir yere inmeleri veya atc ile temas kurup ıfr uçuşa geçip emniyetli irtifaya tırmanmaları gerekirdi) o kuleyi mutlaka görürler ve bu kaza olmazdı. Evet vfr rota yanlış yerden geçirilmiş,engel haritalara ve gps veritabanına işlenmemiş vs bunlar doğrudur ama teferruattır.kule koridora çok yakın,niye yıllardır oralarda uçan bir Allahın kulu helikopter pilotu bunu yetkililere iletmedi??çünkü vfr uçuyorsan sorun yaratmıyor.ama iş ıfr a gelince iş değişiyor. mesele suçlu aramak olmamalı kazalardan ders çıkarılmalı zihniyeti değiştirmeli.
  • Birisi çıkıp onayın hangi kritere dayanılarak verildiğini söylesin de, işi bilip bilmediğini anlayalım. Neye uygun? Referandumdaki gibi Anayasanın 5 inci maddesi değişti der gibi bir açıklama. İyi de kardeşim o maddede ne iptal edildi, değiştirildi onu söyleyin. Hileyi şerre getirmeye çalışıyorlar. Kaza günü bunlardan birisi çıkıp, "helikopter kuleye çarpmadı" diye demeç vermişti değil mi?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü esk yardımcısı Oktay Erdağı, bugün Hürriyet'te yayınlanan haberle ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Beylikdüzü’nde meydana gelen helikopter kazasına neden olduğu belirtilen TV kulesinin, havalimanı mania planı dışında kalmasıyla ilgili kararı savunan Erdağı, 'bugün sorulsa aynı cevap verilirdi' dedi.

Erdağı'nın açıklaması:

Havaalanları çevresindeki yapılaşma kriterleri ülkemizin üyesi bulunduğu Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) yayımladığı standartlar ve tavsiye edilen uygulamalar çerçevesinde 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanununun 47nci maddesi hükümleri kapsamında Ulaştırma Denizcİlik ve Haberleşme Bakanlığı (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda hazırlanan havaalanı mânia planları Bakanlık/SHGM tarafından yayımlanarak imar planı yapmaktan sorumlu tüm kurum ve kuruluşlar ile ilgili Valiliklere gönderilmektedir. 1997 yılında bu konuda ilgili Belediyeler  ve inşaatı yüklenen firma tarafından Ulaştırma Bakanlığına/SHGM  yapılaşma kriteri sorulmuş, verilen cevabi görüşte ise söz konusu kulenin havaalanı mânia planı kriterleri kapsamında kalmadığı ifade edilmiştir. Bugünkü mevcut durumda da söz konusu kule havaalanı mânia planı kriterleri  kapsamı dışında kalmaktadır. 

Ancak, daha sonra ilgili kurum veya kuruluşlar tarafından  VFR uçuş güzergahları ile ilgili yapılan çalışmalar  esnasında bu kula  hava araçları için tehlike arz ettiği tespit edilmiş ise ilgili VFR Chartlarda gösterilmesi ve dijital haritalara işlenmesi gerekirdi. Bu kazada göstermiştir ki ülkemizdeki rüzgar santralleri, fabrika bacaları, gökdelenler, bu veya benzeri kuleler  bunlara izin ve ruhsat veren kuruluşlar tarafından ilgili kurum veya kuruluşlara bildirilmesi ve bunlar için bir uçuşa engel veri tabanı oluşturularak takip edilmesi ve bu engellerin mutlaka Chartlarda ve dijital haritalarda  gösterilmesi şarttır.

İlgili belediyenin sorumluluğunu örtbas etmek için bu yazıyı basına sızdırmış olması  onun sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. SHGM'ye sorulan soruya verilen cevap doğrudur. Aynı soru bugün de sorulsa aynı cevap verilirdi. Söz konusu kule Havalimanı mani planı kriterleri içerisinde yer almamaktadır.

Oktay Erdağı'dan 'kule' açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Annex 10 ~ 1 yıl önce
ANNEX 10 Mania kriterleri için o kadar uzağa gitmeye gerek yok önce THY hangarları ve 35 L yada 17 R pistlerinden başlayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İroni ~ 1 yıl önce
VFR Uçuş sırasında pilotun uygulayacağı kriterler bellidir. Şehir (insan toplulukları) üzerindeki uçuşlar yerden en az 1000 feet yükseklite yapılır. Uçuş herşeyi geçtim sadece bu kurala uygun yapılmış olsa 450-500 feet yükseklikteki kuleye çarpmayacaklardı. İkinci olarak hava koridorları ve usullerin koruma sahaları vardır , bu koruma sahalarının içinde hiçbir mania olmayacağı anlamına gelmez, tam tersi bu koruma sahalarında çok sayıda mania bulunur ve bu manialarla çarpışmayı önleme sorumluluğu ister vfr ister ıfr uçuş yapılsın pilottadır. vfr uçuluyor ise pilot tarafından belirlenen yanal / dikey mesafelerden, ıfr uçuluyorsa otorite tarafından belirlenen yanal / dikey mesafelerden uçularak manialarla çarpışma önlenir. Vfr uçuşlarda bu sebeple belirli görüş şartlarında yapılabilmektedir, bulutlardan yatay ve dikeyde olunacak mesafeler, uçuş rüyeti hep belirlenmiştir. Olayı çarpıtmak kimsenin işine yaramaz. Kurallar uygulanmak içindir. İstisnasız bütün vfr uçuş kurallarının açıkça ihlal edildiği bir kazada, oraya kuleyi dikenleri ya da devleti suçlamak gerçekten acı bir durum. Güneş balçıkla sıvanmaz. Neredeyse helikoptere motor koymuşlar, motor olmasaydı uçamazlardı ve bu kaza olmazdı diye üreticiyi de suçlayaksınız. Yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam haklı ~ 1 yıl önce
Bu konu çok irdelendi. Ama asıl sorun ve kazanın asıl sebebi vfr koridorda vfr şartlarda yani görerek uçması gereken pilotların şu veya bu sebeple veya kaygıyla veya baskıyla kuralları hiçe sayarak ve risk alarak o koridorda ıfr uçmalarıdır. Gerisi teferruattır.kurallara uyup vfr uçuş yapsalardı (ki o gün o havada mümkün değil ve geri dönmeleri veya uygun bir yere inmeleri veya atc ile temas kurup ıfr uçuşa geçip emniyetli irtifaya tırmanmaları gerekirdi) o kuleyi mutlaka görürler ve bu kaza olmazdı. Evet vfr rota yanlış yerden geçirilmiş,engel haritalara ve gps veritabanına işlenmemiş vs bunlar doğrudur ama teferruattır.kule koridora çok yakın,niye yıllardır oralarda uçan bir Allahın kulu helikopter pilotu bunu yetkililere iletmedi??çünkü vfr uçuyorsan sorun yaratmıyor.ama iş ıfr a gelince iş değişiyor. mesele suçlu aramak olmamalı kazalardan ders çıkarılmalı zihniyeti değiştirmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deşelim ~ 1 yıl önce
Birisi çıkıp onayın hangi kritere dayanılarak verildiğini söylesin de, işi bilip bilmediğini anlayalım. Neye uygun? Referandumdaki gibi Anayasanın 5 inci maddesi değişti der gibi bir açıklama. İyi de kardeşim o maddede ne iptal edildi, değiştirildi onu söyleyin. Hileyi şerre getirmeye çalışıyorlar. Kaza günü bunlardan birisi çıkıp, "helikopter kuleye çarpmadı" diye demeç vermişti değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000