27 Kasım 2013, Çarşamba 13:41:35

O PİLOT AIRPORTHABER'E KONUŞTU

Acun Ilıcalı’ya ait iş jetinin Trabzon Havalimanı’ndan 80 derecelik açıyla kalktığı ve yolcuların ölümden döndüğü iddia edilen o uçağın pilotu Airporthaber’e konuştu.
  • yani bu kadar sürelik ir skıntı olmuş,sanki az bir süre,İnsanlar ecel terleri dökmüştür eğer bu kadar sürdüyse sıkıntı...
  • F16 mübarek:)) Nerden çıkıyor 85 derece anlamış değilim. Onur Kpt gereken açıklamayı yapmış; bu millete malzeme olsun da çamurdan olsun. Kervan yürüyor..
  • %85 aciymis. haha mig-29 oyle kalkis yapamiyor yahu
  • ben astronot değilim ama kendini hastronot zannedenlerin durumu ortada :))..komedi ötesisiniz yaaa

Televcizyoncu Acun Ilıcalı’ya ait Challenger 300 tipi uçağın Trabzon Havalimanı’ndan 85 derecelik açıyla kalktığı ve yolcuların ölümden döndüğü şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Airporthaber’e konuşan uçağın kaptan pilotu Onur Yılmaz, olayın abartıldığını vurguladı. Yılmaz, o gün yaşananları şöyle anlattı:

“Uçak oto pilottayken olması gerekenden fazla yattı.  Sonrasında derhal kontrolü biz devraldık. Bu uçaklar son derece konforlu olduğu için en küçük bir sarsıntı yolcular tarafından hissediliyor ve yanlış anlaşılabiliyor. O uçuşta 10-15 dakikalık bir sıkıntı oldu, sonra kontrollü şekilde uçuşu gerçekleştirdik. Uçağın bütün sistemlerini kontrol ettik. Verileri ABD’ye gönderdik. Herhangi bir sıkıntı olmadığı anlaşıldı. Uçakta kalkış açısı ile ilgili herhangi bir sorun olmadı. Tamamen yanlış bilgiye dayalı haberler yapıldı. "

Uçağın 85 derecelik açıyla tırmandığı uçakta bulunan işadamı Ali Ağaoğlu ve Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun bu sırada büyük korku yaşadığı şeklindeki habere ilişkin Airpothaber’e değerlendirmede bulunan bazı pilotlar ise, normal koşullarda sözkonusu açıyla bir uçağın kalkmasının mümkün olmadığını iddia etti.

Uçağın maksimum 35-40 derecelik açıya erişebildiğini kaydeden pilotlar,  “ Eğer 85 derecelik açıya ulaşılmış olsaydı uçak stall(çökme) olur ve düşerdi. Haber yolcu psikolojisiyle ifade edilen bilgilere göre yazılmış. Yolcuların his yanılması var. Böyle bir olay yaşanması için uçakta ciddi arıza olması lazım. Haber abartılı ve inandırıcı değil” dedi.

Acun Ilıcalı’nın uçağında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin haber bugün birçok gazetede yer almıştı. Airporthaber’in bilgi hatası olabileceği düşüncesiyle kullanmadığı haberin ayrıntıları ilk kaynaklardan doğrulandı. Hem uçağın kaptan pilotunun hem de deneyimli iş jeti pilotlarının ifadeleri Airporthaber’in habere temkinli yaklaşmasındaki tutumun haklı olduğunu ortaya koydu.

MEDYADA BÖYLE YER ALMIŞTI

O PİLOT AIRPORTHABER'E KONUŞTU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

10-15 dakika ~ 4 yıl önce
yani bu kadar sürelik ir skıntı olmuş,sanki az bir süre,İnsanlar ecel terleri dökmüştür eğer bu kadar sürdüyse sıkıntı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selçuk ~ 4 yıl önce
F16 mübarek:)) Nerden çıkıyor 85 derece anlamış değilim. Onur Kpt gereken açıklamayı yapmış; bu millete malzeme olsun da çamurdan olsun. Kervan yürüyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet ~ 4 yıl önce
%85 aciymis. haha mig-29 oyle kalkis yapamiyor yahu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
holand a yazana ~ 4 yıl önce
ben astronot değilim ama kendini hastronot zannedenlerin durumu ortada :))..komedi ötesisiniz yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 4 yıl önce
sana cevap vermeye değmez

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000