17 Şubat 2016, Çarşamba 14:03:47

Milli savaş uçağında merkez belli oldu

Milli Muharip Uçak Projesi'nin yönetim üssü, ODTÜ Teknokent'teki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Ar-Ge Merkezi olacak.
  • Beyler bayanlar gülersek vatan haini sayıp içeri atarlar mı acaba? Yav gidin koyunları kandırın ne uçağından bahsediyorsunuz ya? :)
  • ArkAdaslar 2029 yilinda Allahin iziniyle ilk ucagimiz olan ISLAM-1 gorucuye cikicak Arge bolumumuz 2019 sonunda Uretim hattimiz 2023 yilinda Prototip uretimi 2025 te Seri uretim 2027 de Ve test ucusu ile sertifika 2029 da biticek ..calisiyoruz gece gunduz Biraz takdir edin
  • Dostlar TAI oyle aman bende ise giriyim cv yollayim denilecek bi yer degil devletin verdigi ar-ge hibesini (yaklasik 20 milyon dolar ) ne yaptin bu parayi dediklerinde iste merkez actik bina yaptik demek icin acildi. burasi o paranin nereye gittiginin ispati yersen !!! baskanlara yil sonunda 70 milyar para, yemekhane gayet yeni ve guzelken yemek hane yenilendi birin akrabasi para kazandi ordan gibi gibi paralar buralara gidiyor GENEL MUDURUN DEGISMESI GEREK ! Bu kadar net bu saltanatin bitmesi gerek
  • cv nerden yollıcaz? torpili nerden bulabilirim??

Milli Muharip Uçak Projesi'nin yönetim üssü, ODTÜ Teknokent'teki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Ar-Ge Merkezi olacak.

Milli Muharip Uçak Projesi'nde nihai tasarıma ilişkin karar ve sözleşmenin imzalanması beklenirken TUSAŞ, projeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, projenin yönetim merkezi olarak ODTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren TUSAŞ Ar-Ge Merkezi seçildi.

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye için önemli bir proje olan TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçak Projesi'nin ODTÜ Teknokent çatısı altında gerçekleşmesinden onur duyduklarını söyledi. Kızıltaş, projenin ve TUSAŞ’ın, ODTÜ Teknokent bünyesinde yer alan savunma firmalarına güç ve motivasyon vereceğini vurguladı.

Teknokent olarak bugüne kadar firmaların katma değerli tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına her türlü desteği sağladıklarını dile getiren Kızıltaş, teknokentte yer alan savunma sanayi firmalarının bugüne kadar Türkiye için kritik öneme sahip birçok projede önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine işaret etti. Kızıltaş, çok yakında bu başarıların daha da artacağını kaydetti.

Sözleşme bekleniyor

Türk Hava Kuvvetlerinin savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için yürütülen arayışlarda TUSAŞ, uçağa yönelik harekat ihtiyaçlarının belirlenmesi, gereksinim analizi çalışmaları, hava aracı ve sistem/alt-sitemlerinin kavram tanımlaması, milli imkan ve kabiliyetler ile yapılabilirliğin araştırılması, uluslararası işbirliği modelleri konularında çalışma yapmakla görevlendirildi.

Tamamen özgün olarak geliştirilen Milli Muharip Uçak Projesi'nde onlarca çalışma sonunda nihai tasarım için 3 alternatif oluşturuldu. Uçağın motor sayısının kararlaştırılması tasarım aşaması için belirleyici olacak. Uçağımızın tasarımı ve içerisinde kullanılan alt sistemler için olabildiğince milli çözümlere yer verilecek.

Milli savaş uçağına ilişkin sözleşme görüşmelerinin yılın ilk yarısında tamamlanması ve bu dönemde uçağın tasarımına ilişkin belirleyici kriterlere yönelik çalışmaların da Türk Hava Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sonlandırılması bekleniyor.

Savunma sanayisi için 400 Ar-Ge projesi

ODTÜ Teknokentte yüzde 60'tan fazlası teknokentte kurulmuş 320'den fazla şirket faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerde yüzde 90'ı üniversite mezunu, doktora veya yüksek lisans mezunu 5 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Teknokentte Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüldüğü 125 bin metrekarelik alanda birçok yenilikçi fikre imza atıldı.

Teknokentte aktif olarak Ar-Ge yapan 80'den fazla savunma sanayisi şirketi kümelenerek 2010'da Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) oluşturuldu. Bölgede savunma alanında faaliyet gösteren diğer teknokent firmalarının katılımıyla sayıları 95'i aşan bu şirketler, birbirini tamamlayıcı ve kabiliyetlerine katma değer ekleyen, savunma ve güvenlik alanı için yeni ürün ve hizmetler geliştiren dikey uzmanlıklara sahip.

TSSK bünyesinde insanlı ve insansız araç, ileri malzeme, koruyucu araç ve malzeme teknolojileri, insan-makine arayüzü, kriptografi, kodlama ve şifreleme, elektronik zeka sistemleri, modelleme ve simülasyon, simülasyon sistemleri, sensörler ve elektronik sistemler, dataLink teknolojileri ile birlikte test, kalibrasyon, modelleme ve bakım gibi çok çeşitli mühendislik hizmetlerini sağlayan ana yükleniciler ile küçük ve orta ölçekli şirketler yer alıyor. Bölgede halen savunma sanayisine yönelik yaklaşık 400 Ar-Ge projesi yürütülüyor.

TUSAŞ, ODTÜ Teknokent'te "Ar-Ge" ve "yazılım" faaliyetlerine Mart 2003'te başladı. Teknokentin Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Alt Bölgesi'nde yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alana kurulu olan TUSAŞ Ar-Ge binaları (Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş) Kasım 2004'te hizmete girdi. Her iki binada faaliyetler yaklaşık 250 kişilik kadroyla yürütülüyor.

Milli savaş uçağında merkez belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Ahmet ~ 2 yıl önce
Beyler bayanlar gülersek vatan haini sayıp içeri atarlar mı acaba? Yav gidin koyunları kandırın ne uçağından bahsediyorsunuz ya? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 2 yıl önce
ArkAdaslar 2029 yilinda Allahin iziniyle ilk ucagimiz olan ISLAM-1 gorucuye cikicak Arge bolumumuz 2019 sonunda Uretim hattimiz 2023 yilinda Prototip uretimi 2025 te Seri uretim 2027 de Ve test ucusu ile sertifika 2029 da biticek ..calisiyoruz gece gunduz Biraz takdir edin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cinali ~ 2 yıl önce
Herseye inanirimda adinin ISLAM -1 Olacagina kimse inandiramaz beni
TAİ ~ 2 yıl önce
Kardeşim İsmi Tai TFX dendi ne ara İslam 1 oldu bu arada gece gündüz çalışıyoruz diyorsun gerçekten Tusaşta mı çalışıyorsun?
Tusaş değil tukaş ~ 2 yıl önce
Arkadaş İslami salça işinde çalışıyor herhalde gece gündüz .. Helal kesim domates ..
Ercan ~ 2 yıl önce
Dostlar TAI oyle aman bende ise giriyim cv yollayim denilecek bi yer degil devletin verdigi ar-ge hibesini (yaklasik 20 milyon dolar ) ne yaptin bu parayi dediklerinde iste merkez actik bina yaptik demek icin acildi. burasi o paranin nereye gittiginin ispati yersen !!! baskanlara yil sonunda 70 milyar para, yemekhane gayet yeni ve guzelken yemek hane yenilendi birin akrabasi para kazandi ordan gibi gibi paralar buralara gidiyor GENEL MUDURUN DEGISMESI GEREK ! Bu kadar net bu saltanatin bitmesi gerek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cv ~ 2 yıl önce
cv nerden yollıcaz? torpili nerden bulabilirim??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000