23 Ocak 2009, Cuma 13:32:38

MİL TİCARETİ BÖYLE YAPILIYOR

İnternet ortamında yapılan akıl almaz bir olay birçok kesimi ayağa kaldırdı. İnanılmaz olay Airport TV kameralarıyla saniye saniye kaydedildi.
  • bunu haber yapmaya bile gerek yok. miller adamın ister atar ister satar. böyle haberler yapılacak sonra bi karar cıkacak akrabalarına alabilirsin sadece diye ; sonra arkadaşımıza bile hediye bilet alamıcaz.saçmalık bu. bilet acentaları para kazanmak peşinde başka bi amacıda yok bu haberin onlar yaptırıyor bu haberi.
  • Mil Ticaretinde yapilan ticaret de vergi,kayit yok. O yüzden yapılan işlem vergi kaçakcılığı dır. Bu da artik Maliye nin konusudur.
  • Milleri dağıtan kuruluş başkaları için kullanımına izin vermişse neyi tartışıyoruzki, ortada yasal olmayan bir şey de yok. Mil sahibi ister bedava verir ister para ile satar. Bunu tek takip etmesi gereken maliye bakanlığı olabilir. Satışdan gelir vergisi almak için..
  • Garanti bankasi eskiden 1 ytl ye 1,5 mil verirken bunu 1 mile dusurdu (ilk ciktiginda 1 ytl ye 2 mil oldugunu hatirlatalim). kisiler az mil kazandikca thy ye az kazandiracak ve thy ye odenen ihale rakami gelecekte dusecektir. zaten ihaleler de saibelidir, bir onceki ihale akbankta iken dondurulmus sonra garantiye verilmisti. sonucta thy nin shop & miles mil karti ile lufthansanin denizbankli olan mil karti ayni rakama dustu, yani garantinin karti uzerinden harcamanin cazibesi kalmadi. umarim bunu garantinin yoneticileri de bir ara bu durumu gormeye baslar, musterisinin puanini dusurmek ne derece etik o da ayri bir konu,

Mil ticareti sanal ortamda virüs gibi yayılıyor… Yasal faaliyet gösteren seyahat acentelerinin büyük tepki gösterdiği mil tacirleri internet sitelerine verdikleri ilanlar ile tur dahi düzenliyor. Airport TV, sanal ortamda ucuz bilet sattığını iddia eden kişiye ulaştı. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken mil tacirinin açıklamaları sizleri de şaşırtacak.

Uçuş ve alışverişlerle biriktirilen mil puanlar yepyeni bir sektöre dönüştü.

Avrupa, Asya, Avrupa’ya ucuz uçak biletleri başlığı ile sanal alışveriş merkezi olan “gittigidiyor.com” adlı internet sitesinde millerle satın alınan biletler peynir ekmek gibi satılıyor.

Siteye ilan vererek, bilet satış merkezleri ve seyahat acentelerinden daha düşük fiyata uçak bileti sattıklarını iddia eden kişiler, herhangi bir yasa ve denetim mekanizması olmamasından yararlanarak günü birlik Uludağ ve Mısır turları dahi düzenliyor.

Başta TÜRSAB olmak üzere, hiçbir kişi ve kuruluşun mil tacirlerinin faaliyetlerine karşı sessiz kalması seyahat acentelerinin büyük tepkisine yol açıyor.

Gittigidiyor.com adlı sanal alışveriş sitesinde Amerika uçuşları için ucuz bilet sattığını iddia eden kişi, telefonda kendisini bilet alıcısı olarak tanıtan muhabire nasıl mil ticareti yaptıklarını anlattı…

İşte Aslı isimli mil satıcısı genç kadın ile Airport TV muhabiri arasındaki o ilginç konuşma...

 


Shop&Miles

Shop&Miles

Shop&Miles

 

 

MİL TİCARETİ BÖYLE YAPILIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

uçucu ~ 10 yıl önce
bunu haber yapmaya bile gerek yok. miller adamın ister atar ister satar. böyle haberler yapılacak sonra bi karar cıkacak akrabalarına alabilirsin sadece diye ; sonra arkadaşımıza bile hediye bilet alamıcaz.saçmalık bu. bilet acentaları para kazanmak peşinde başka bi amacıda yok bu haberin onlar yaptırıyor bu haberi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acenteci ~ 10 yıl önce
Mil Ticaretinde yapilan ticaret de vergi,kayit yok. O yüzden yapılan işlem vergi kaçakcılığı dır. Bu da artik Maliye nin konusudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 10 yıl önce
Milleri dağıtan kuruluş başkaları için kullanımına izin vermişse neyi tartışıyoruzki, ortada yasal olmayan bir şey de yok. Mil sahibi ister bedava verir ister para ile satar. Bunu tek takip etmesi gereken maliye bakanlığı olabilir. Satışdan gelir vergisi almak için..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
milsever ~ 10 yıl önce
Garanti bankasi eskiden 1 ytl ye 1,5 mil verirken bunu 1 mile dusurdu (ilk ciktiginda 1 ytl ye 2 mil oldugunu hatirlatalim). kisiler az mil kazandikca thy ye az kazandiracak ve thy ye odenen ihale rakami gelecekte dusecektir. zaten ihaleler de saibelidir, bir onceki ihale akbankta iken dondurulmus sonra garantiye verilmisti. sonucta thy nin shop & miles mil karti ile lufthansanin denizbankli olan mil karti ayni rakama dustu, yani garantinin karti uzerinden harcamanin cazibesi kalmadi. umarim bunu garantinin yoneticileri de bir ara bu durumu gormeye baslar, musterisinin puanini dusurmek ne derece etik o da ayri bir konu,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000