12 Aralık 2012, Çarşamba 09:31:31

KIŞ GELDİ ANTI-ICING BAŞLADI

Havaların soğuması nedeniyle uçaklar buzlanmaya karşı Anti-Icing işleminden geçiriliyor. Alkol ve glikoz karışımı sıvı ile yıkanan uçakların üzerinde buz tabakası oluşması önleniyor...
  • De-icing olan buzu eritme, Anti-icing'de buzlanmaya karsi kimyasal uygulamadir. Her ikiside dogru. Cunki ikisi'de uygulanir, once de-icing, sonra anti-icing, bu sivilarin renkleri farklidir.
  • gelişen teknolojiyle artık glikoz yerine mısır şurubu ve kestane şekeri de kullanılabiliyor. :)
  • Bu yazi cok guzel yazilmis. Hemen hemen her turkce olmuyan kelime yanlis. Fakat unutmayin ki bu haberler o kadar onemli degil, sakin metodunuzu degistirmeyin.
  • Sayın MG'i. GLIKOL olmasın o sıvı. Glikoz malumunuz ŞEKER'dir.

Türkiye genelinde havalar iyice soğudu. Bazı illerde kar yağışı etkisini göstermeye başlarken, bazı illerde de soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Havaların soğuması ile birlikte uçuş güvenliğinin aksamaması için havalimanlarında uçaklara “Anti-Icing” işlemi uygulanıyor. Uçuşa hazırlanan uçaklar, buzlanmaya karşı “Anti-Icing” adı verilen alkol ve glikoz karışımı bir sıvı ile yıkanıyor.

''ANTI-ICING'' İŞLEMİ

Alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan ''Anti-Icing'' işlemiyle uçakların aero dinamik yapısı buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı korunuyor. Sefere gidecek uçaklar, ''Anti-Icing'' işlemiyle buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor. Kanatlar ve gövde üzerindeki gizli buzlanmayı çözen alkol ve glikoz karışımı sıvı, uçağa forklift üzerindeki operatör tarafından püskürtülüyor. Bu işlemle, uçağın özellikle kanat, motor, kuyruk ve gövdesi püskürtülen kimyasal karışımla buzlanmaya karşı korunuyor. 

KIŞ GELDİ ANTI-ICING BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Anti-icing vs. de-icing ~ 5 yıl önce
De-icing olan buzu eritme, Anti-icing'de buzlanmaya karsi kimyasal uygulamadir. Her ikiside dogru. Cunki ikisi'de uygulanir, once de-icing, sonra anti-icing, bu sivilarin renkleri farklidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
glikoz ~ 5 yıl önce
gelişen teknolojiyle artık glikoz yerine mısır şurubu ve kestane şekeri de kullanılabiliyor. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne guzel yazilmis ~ 5 yıl önce
Bu yazi cok guzel yazilmis. Hemen hemen her turkce olmuyan kelime yanlis. Fakat unutmayin ki bu haberler o kadar onemli degil, sakin metodunuzu degistirmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Sayın MG'i. GLIKOL olmasın o sıvı. Glikoz malumunuz ŞEKER'dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000