24 Mayıs 2016, Salı 08:49:27

Kendi üretti hayaline uçtu

Denizli'de çocuk doktoru olan Ceylan, çocukluk tutkusunu, kendi hava aracını tasarlayıp ürettiği "gyrocopter" ile gerçekleştiriyor.
  • bu türk hAVA kurumu herkese havacığılı aşılayıp ama herkesi kendinden nefret ettirmiş bir kurumdur. nasıl başardılarsa artık
  • Hayal, tutku ve azim pek az insanda biraraya gelir. İnsanlı hava araçlarında hataya yer olmadığını unutmamalı. Amatör çabanın mükemmelliği her zaman tartışılır. Tebrik ederken ölçülü uçmasını temenni ediyorum.
  • Kendisini gönülden tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum...

Maket yaparak başladığı uçma tutkusunu kendi tasarladığı hava aracıyla sürdüren doktor, sıra dışı hikayesiyle dikkati çekiyor.

Denizli Servergazi Devlet Hastanesinde geçen yıl göreve başlayan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Ceylan, uçuş tutkusunu mesaiden arta kalan zamanlarda sürdürüyor.

Minik hastalarıyla yakından ilgilenen ve onlarla şakalaşan Ceylan, mesai sonrası beyaz önlüğünü çıkararak gittiği evinde kırmızı pilot tulumunu giyerek farklı bir maceraya başlıyor.

Kendi elleriyle ürettiği hava taşıtı "gyrocopter"i aracının arkasına takan Levent Ceylan, oğlu Ali'yle birlikte şehir dışındaki düz bir araziye giderek uçuşa hazırlanıyor.

İnce ayarlar ve ısınma turlarının ardından arazide hızlanarak gökyüzüne yükselen Ceylan, görüntüsü ve çıkardığı sesle küçük bir helikoptere benzeyen "gyrocopter" ile gökyüzünde süzülüyor.

"Levye" adını verdiği dümenle aracı gaz verip keserek irtifasını kontrol eden doktor Ceylan, zaman zaman yaptığı sert manevralarla da adeta rüzgarla dans ediyor.

Model uçakla başladı

İlkokulda oyuncak uçaklar yaparak başladığı uçuş tutkusunu, kendi ürettiği hava aracıyla bulutların arasında kaybolacak kadar ilerleten Ceylan, uçuş tutkusu ve hava aracı yapma macerasını AA muhabirine anlattı.

Havacılığa tutkuyla bağlı olduğunu, pilot olmak istediğini ancak "kaderin kendisini doktor yaptığını" ifade eden Levent Ceylan, üniversite yıllarında THK'nın model uçak kurslarına gittiğini, okul bittikten sonra kendisini uçuracak bir araç yapıp yapamayacağını araştırmaya başladığını kaydetti.

Araştırmaları sonucu tutkusu için en uygun hava aracının, atölye ortamında yapımı mümkün olan "gyrocopter" olduğunu gördüğünü anlatan Ceylan, çalışma hayatına başlamasıyla ekonomik durumunun düzeldiğini ve Yozgat'taki evlerinin altına bir atölye kurduğunu dile getirdi.

Atölyede bir yandan hava aracını yaparken, diğer yandan yamaç paraşütü ve motorlu paraşütte uzmanlaştığını aktaran Ceylan, 2001 yılında aracını tamamlayarak ilk uçuşunu yaptığını söyledi.

"Vecihi" esprileri yapılıyor

"Tayin olduktan sonra Denizli'ye geldiğim gün, ev bakmadan önce nerede uçabileceğimi araştırdım. Uygun araziyi bulduktan sonra yakın bir semtten ev buldum. İş yoğunluğum fazla, vakit buldukça uçuşa hafta sonları 1-2 saat zaman ayırıyorum. Çevremdekiler kendi yaptığım bir araçla uçmamı korkuyla karşılıyor. Kimsenin pek görmediği bir uğraş olduğu için garip bakılıyor ama kötü karşılanmıyor. Zaman zaman 'Vecihi' esprileri yapılıyor. Özellikle aile içinde sıkça yapılıyor. Ne diyebilirim, benzetiyorlar.

Kendi üretti hayaline uçtu

Facebook Yorum

Yorumlar

gonyalı ~ 2 yıl önce
bu türk hAVA kurumu herkese havacığılı aşılayıp ama herkesi kendinden nefret ettirmiş bir kurumdur. nasıl başardılarsa artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UçanKaçan ~ 2 yıl önce
Hayal, tutku ve azim pek az insanda biraraya gelir. İnsanlı hava araçlarında hataya yer olmadığını unutmamalı. Amatör çabanın mükemmelliği her zaman tartışılır. Tebrik ederken ölçülü uçmasını temenni ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali İsmet Öztürk ~ 2 yıl önce
Kendisini gönülden tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000