06 Ekim 2011, Perşembe 10:50:52

"KAZANDIĞIMIZ PARA UÇAK BİLETİNE GİDİYOR"

Doğu’da görev yapan öğretmenler: ‘Yol güvenliği olmadığı için kazandığımız para uçak biletine gidiyor’
  • bu gidişle sizin gibi zihniyetler yüzünden yakında bu ülkede yardıma muhtaç kalırsa hç şaşırmam...kimin parasını kime dağıtıyorsunuz haa...sizden başka akıllı yokmu bu dünyada..işiniz gücünüz reklam....kınıyorum bu zihniyeti
  • doğuda görev yapan öğretmenlerimize thydan destek beklıyerek ındırım yapılmasını rıca ediyoruz doğudan ege veya marmara bölgesina gelmeleri oldukca zor olduğundan uçağa biniyorlar ondan indirim yapılması mantıklı olduğundan buu söylediklerimizi durymalı THY......
  • Kesinlikle dogudaki ogretmenlere indirim yapilmali, havayolu firmalari o insanlari para kazanma kaynagi olarak gormemeli. Doguya gittigim icin bende bircok kez otobuste durup kimlik kontrolune tabi oldugumu biliyorum. Aslinda doga ve tarihi olarak cok guzel yerler. Ayrica o topraklar hem Kuran, Hem Tevrat(Tora) hemde Sumerler acisindan onemli topraklar. Yeni nesil bu ogretmenlerin eseri olacak. Devlet Filistine Afrikaya yardim edecegine kendi ulkesindeki ogretmenlere yetimlere yardim etse ya.
  • Benim bir kardesim ogretmen bir kardesim Polis. Devlet gorev verince yapiyorlar. Hic sikayet ettiklerini duymadim. Begenmiyorsalar benim gibi ozelde calisirlar. Benim ozeldeki isim serefsiz ismi? Ayrica bende Van'a, Dogubayazit'a gittim kac sefer. Herkes boyle seyahat ediyor. Begenmeyen binmesin otobuslere.
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ali Yar Mete, Doğu’da 7 ayrı merkezde görev yapan 72 öğretmenle görüştü. Öğretmenler bu bölgelerde görev yapmak istemiyor, en büyük nedeni ise güvensizlik. Okulların fiziki durumlarının yetersizliği, birleştirilmiş sınıflarda öğretim, kültürel değerler, iklim faktörleri ise diğer nedenler. İşte ismi açıklanmayan öğretmenlerin anlattıkları...
 
‘Tehdit ediyorlar’
Ağrı’da görev yapan bir sınıf öğretmeni güvenlik nedeniyle yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
“Tatil dönüşlerinde karayolunu can güvenliğinden dolayı kullanamıyoruz. Mecburen sürekli uçakla seyahat ediyoruz, maaşımızı uçaklara harcıyoruz. Bir keresinde otobüsle gitmiştim. Elazığ ilinden sonra inanın her kent giriş ve çıkışlarında otobüslerden indirilip kimlik kontrolüne tabi tutulduk. 600 kilometre yolu aşağı yukarı 15 saatte ancak gidebildim.”
Terör nedeniyle Doğu, Güneydoğu bölgelerinde çalışmak istemediğini söyleyen Van’da görev yapan başka bir öğretmen ise şöyle söylüyor:
“Bence kırsalların ve taşraların, devlete karşı tepkileri artıyor. Eskiden insanlar daha istekli gidebiliyormuş ama artık bence oralar da daha marjinalleşti. Oradaki insanlar, kendi yaşantılarının kötü olmasını devlete bağlıyor ve devletin gönderdiği öğretmene saygı duymadığı gibi kabullenmiyor ve onların hoşuna gitmeyen şeyler yaptığımızda hemen tehdit ediyorlar.”
 
‘Hayatımın en kötü yılları’
Ulaşımsızlık da öğretmenler için büyük sorun. Adıyaman’ın bir köyünde işe başladığını belirten sınıf öğretmeni, okula ulaşmak için verdiği mücadeleyi şöyle özetliyor:
“İlçeye sadece hafta sonları arabalar vardı, bunun dışında muhtara rica ediyordunuz, o yakınlardan geçen bir araba buluyordu. O şekilde gidebiliyordum. Yaklaşık 3 sene bu şekilde çalıştım. Hayatımın en kötü yılları idi, diyebilirim. Düşünebiliyor musunuz, tebeşirin bittiği anlar olabiliyordu.”
 
‘Utanarak söylüyorum’
Olanaksızlıkları anlatan ve Şırnak’ta görev yapan bir sınıf öğretmeni ise kışın ikinci dersin ortalarına kadar soba yakmaya çalışmakla zaman geçirdiklerini söyleyerek, “Okulun ödeneği çok az, ailelerin durumu da kötü olduğundan aileler yardım edemiyorlar, hadememiz yok, kömür bazen bitiyor. Gelin çalışın. Kömürle ben ilk orada tanıştım. Ögrencilerim sağ olsun, onlar hallediyor. Düşünün böyle bir ortamda biz ders yapmaya çabalıyoruz. Neden durayım ki orada?” diyor. Muş’ta görev yaptığını belirten ve “Utanarak söylüyorum ki oradan kaçtım” diyen bir öğretmen ise yaşadıklarından şu örneği veriyor:
 
“Önce kitap ihtiyaçlarını karşıladım, daha sonra kömür bulup ısınma sorunu çözdüm. Sıra eksikti, tebeşir ve diğer araçlar da yoktu. Benim için sanki kabustu. İkinci yılın sonunda tayin istedim.”

Milliyet
"KAZANDIĞIMIZ PARA UÇAK BİLETİNE GİDİYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 7 yıl önce
bu gidişle sizin gibi zihniyetler yüzünden yakında bu ülkede yardıma muhtaç kalırsa hç şaşırmam...kimin parasını kime dağıtıyorsunuz haa...sizden başka akıllı yokmu bu dünyada..işiniz gücünüz reklam....kınıyorum bu zihniyeti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
doğuda görev yapan öğretmenlerimize thydan destek beklıyerek ındırım yapılmasını rıca ediyoruz doğudan ege veya marmara bölgesina gelmeleri oldukca zor olduğundan uçağa biniyorlar ondan indirim yapılması mantıklı olduğundan buu söylediklerimizi durymalı THY......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Kesinlikle dogudaki ogretmenlere indirim yapilmali, havayolu firmalari o insanlari para kazanma kaynagi olarak gormemeli. Doguya gittigim icin bende bircok kez otobuste durup kimlik kontrolune tabi oldugumu biliyorum. Aslinda doga ve tarihi olarak cok guzel yerler. Ayrica o topraklar hem Kuran, Hem Tevrat(Tora) hemde Sumerler acisindan onemli topraklar. Yeni nesil bu ogretmenlerin eseri olacak. Devlet Filistine Afrikaya yardim edecegine kendi ulkesindeki ogretmenlere yetimlere yardim etse ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Benim bir kardesim ogretmen bir kardesim Polis. Devlet gorev verince yapiyorlar. Hic sikayet ettiklerini duymadim. Begenmiyorsalar benim gibi ozelde calisirlar. Benim ozeldeki isim serefsiz ismi? Ayrica bende Van'a, Dogubayazit'a gittim kac sefer. Herkes boyle seyahat ediyor. Begenmeyen binmesin otobuslere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000