07 Haziran 2016, Salı 17:28:04

Kaş Havaalanı projesine tepki

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu Kaş’a havaalanı yapımına doğal ve sit alanlarının yok edileceği gerekçesiyle karşı çıktı.
  • ABD'nin coğrafyasını, büyüklüğünü, sosyal ekonomik durumunu bilmeden Pilot olacak ve "orada heryerde varmış bizde de olsun" diyen adamlara kendimizi emanet edeceğiz. En azından Türkiye'nin sadece Kaliforniya büyüklüğünde olduğunu öğren bari.
  • Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye bir ata sözümüz var.Yeşil iktidarın cok önem verdiği bir renk ama,yaprakta değil Paranın renginde diye düşünüyorum..
  • Antalya dış hatlar hava limanı hala kapalı!!!
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu Kaş’a havaalanı yapımına doğal ve sit alanlarının yok edileceği gerekçesiyle karşı çıktı.

Antalya’nın gözde turizm ilçelerinden biri olan Kaş’a 'Batı Antalya Havalimanı' yapımı için hazırlanan proje başta Kaş ilçesi olmak üzere Antalya’da birçok STK’yı harekete geçirdi. STK’ların ortak görüşü Kaş’ın havaalanına ihtiyacının olmadığı yönünde. Kaş’a böyle bir havaalanı yapımının ilçenin doğal ve tarihi dokusunu yok edeceğini öne süren Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube’sinde bir araya gelerek gerekçelerini açıkladı.

22 BİN İMZA TOPLANDI

Kaş turizm ve sivil toplum kuruluşlarını temsilen konuşan Kadriye Hacımusaoğlu, havaalanının 6 bin 300 dönüm üzerine ormanlık alana kurulacağını öne sürdü. Kaş’ta havaalanı yapımıyla birlikte tarım alanlarının zarar göreceğini, doğal bitki örtüsüyle birlikte antik yolların yok olacağını da savunan Hacımusaoğlu, “Özellikle havaalanının pist yapılacak kısmı 70 dönümlük arazi üzerinde kurulu bu 4 sit alanından birisinin üzerine kurulacak” dedi. Bakanlıktan projeyle ilgili bir açıklama göremediklerini belirten Hacımusaoğlu, “Bazı turizm şirketleri havaalanı yapımı için yap işlet modelli bir proje hazırlamış bakanlığa sunmuş. Projeyle ilgili bakanlıktan bir açıklama görmedik. Havaalanı yapılmasın diye 22 bin imza topladık. Biz havaalanı yapılmasını istemiyoruz. Kaş’a 2 saat uzaklıkta Dalaman havalimanı o bile tam kapasite olarak kullanılamıyor. Yüzde 22’lik bir kapasite ile çalışıyor” dedi.

22 meslek odası ve örgütünün bir araya gelmesiyle oluşan Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu adına açıklama yapan Abit Küçükarslan ise projeyle ilgili bir belirsizliğin olduğunu belirtti. Havalimanı yer seçimi için sadece otel sahiplerinin isteğinin dikkate alındığını iddia eden Küçükarslan, turizm adına Antalya’nın 500 bin dekar arazi kaybettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Antalya’nın daha fazla tarım arazisi kaybına tahammülü yoktur. Havaalanı, Kaş ve yakın çevresindeki yerlerin tarım faaliyetlerini bitirecektir. Batı Antalya Havaalanı Projesi’nin yapılacağı alanda antik kent, özel çevre koruma bölgesine vereceği zarar ortadadır."

Kaş Havaalanı projesine tepki

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Yolcu adayı ~ 2 yıl önce
ABD'nin coğrafyasını, büyüklüğünü, sosyal ekonomik durumunu bilmeden Pilot olacak ve "orada heryerde varmış bizde de olsun" diyen adamlara kendimizi emanet edeceğiz. En azından Türkiye'nin sadece Kaliforniya büyüklüğünde olduğunu öğren bari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gundas ~ 2 yıl önce
Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye bir ata sözümüz var.Yeşil iktidarın cok önem verdiği bir renk ama,yaprakta değil Paranın renginde diye düşünüyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarık ~ 2 yıl önce
Antalya dış hatlar hava limanı hala kapalı!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
turizm mefta ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000