08 Şubat 2015, Pazar 08:20:49

"KALKIŞTAN 37 SANİYE SONRA MOTOR RÖLANTİYE GEÇMİŞ"

Tayvan'da TransAsia Havayolları'na ait yolcu uçağının iki gün önce nehre düşmesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 35'e yükseldi.
  • Turbo prob motorlarda start için bleed air a gerek yoktur unfeather pozisyonundan cikararak course pitchten fine pitch e dogru pale gittiginde motor tekrar donu almaya baslayacaktir buda negatif tork olusturarak pervane disli kutusu ile motora donu verir kabaca soylenebilecek şeyler bunlar burda onemli olan pervane unfeathere gelmismi? Pitch lock arizasi bile bu olaya sebebiyet verir...
  • Kalkışı mütakip motor arızalarında önce uçak uçurulur , uçak stabil duruma geldiğinde ancak restart düşünülebilir. Lakin bu uçaklar tek motorla gayet rahat tırmanış yapıp emniyetli irtifaya ulaşabilirler. Burada oluşan durum bana göre turboprob motorlarında kalkış sonrası motor arızası yaşandığında uçağın autofeather sisteminin çalışmaması olabilir ( pervane pallerinin mininmum drag yaratacak pozisyon alması) bu durum turboprob pilotlarının korkulu rüyasıdır çünkü uçağı stabil hale getirmek neredeyse imkansızlaşır, böyle durumlar için memory item derhal ölü motoru susturup çalışan motora maksimum takat vermektir ancak ölü motor conform edilmeden yanlış motor kapatılmış gibi görünüyor..
  • Öyle görünüyor ki ekip normal çalışan motoru durdurarak felaketin yolunu açmış. Buna benzer pek çok olay anlatılır crm derslerinde. Kulakları çınlasın bir hocam farenin sidiğinin okyanusa faydası vardır oğlum derdi, rölanti/idle en azından jeneratörü çalışıyor ve hidroliği besliyor olmalıydı o motor. O yüzden havada motor durdururken elli kez confirm/ affirm denir bu prosedürde. Çok geçmiş olsun camiaya.
  • Yanlış motoru (çalışan motoru) kaparak, çalışmayan motoru start çabası gibi geldi bana..

Tayvan'da TransAsia Havayolları'na ait yolcu uçağının iki gün önce nehre düşmesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 35'e yükseldi.

KARA KUTU AÇILDI
Tayvan Havacılık Güvenliği Kurulu (ASC) Direktörü Thomas Wang, çarşamba günü meydana gelen uçak kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Kara kutulardan elde edilen bulgulara göre, uçağın motorlarından biri kalkıştan 37 saniye sonra rölantiye geçmiş. Pilot da diğer motoru durdurup, yeniden çalıştırmak istemiş fakat başarılı olamamış" diye konuştu.

ÖN RAPOR BİR AY İÇİNDE
ASC yetkililerinin, kazayla ilgili ön raporunu bir ay içinde açıklayacağı ifade edildi.

TransAsia Havayolları'na ait yolcu uçağı, 2 gün önce, 53 yolcusu ve 5 kişilik mürettebatıyla Tayvan'ın başkentinden ülkenin ada kenti Kinmen'e giderken Keelung Nehri'ne düşmüştü. 15 kişinin kazadan yaralı olarak kurtulduğu açıklanmıştı.

"KALKIŞTAN 37 SANİYE SONRA MOTOR RÖLANTİYE GEÇMİŞ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Turbo prob motorlarda start için bleed air a gerek yoktur unfeather pozisyonundan cikararak course pitchten fine pitch e dogru pale gittiginde motor tekrar donu almaya baslayacaktir buda negatif tork olusturarak pervane disli kutusu ile motora donu verir kabaca soylenebilecek şeyler bunlar burda onemli olan pervane unfeathere gelmismi? Pitch lock arizasi bile bu olaya sebebiyet verir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pelasgev ~ 3 yıl önce
Kalkışı mütakip motor arızalarında önce uçak uçurulur , uçak stabil duruma geldiğinde ancak restart düşünülebilir. Lakin bu uçaklar tek motorla gayet rahat tırmanış yapıp emniyetli irtifaya ulaşabilirler. Burada oluşan durum bana göre turboprob motorlarında kalkış sonrası motor arızası yaşandığında uçağın autofeather sisteminin çalışmaması olabilir ( pervane pallerinin mininmum drag yaratacak pozisyon alması) bu durum turboprob pilotlarının korkulu rüyasıdır çünkü uçağı stabil hale getirmek neredeyse imkansızlaşır, böyle durumlar için memory item derhal ölü motoru susturup çalışan motora maksimum takat vermektir ancak ölü motor conform edilmeden yanlış motor kapatılmış gibi görünüyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan Davut ~ 3 yıl önce
Öyle görünüyor ki ekip normal çalışan motoru durdurarak felaketin yolunu açmış. Buna benzer pek çok olay anlatılır crm derslerinde. Kulakları çınlasın bir hocam farenin sidiğinin okyanusa faydası vardır oğlum derdi, rölanti/idle en azından jeneratörü çalışıyor ve hidroliği besliyor olmalıydı o motor. O yüzden havada motor durdururken elli kez confirm/ affirm denir bu prosedürde. Çok geçmiş olsun camiaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yanlış motoru (çalışan motoru) kaparak, çalışmayan motoru start çabası gibi geldi bana..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000