25 Mayıs 2012, Cuma 18:06:09

İSTİHBARAT'TAN ŞOK İDDİA!

Komsomolskaya Pravda gazetesine demeç veren GRU uzmanları, sıfır kilometredeki uçağın Cakarta Havalimanı yakınlarında dağa çarpmadan önce tüm elektronik donanımının devre dışı kaldığının tespit edildiğini söyledi.
  • Ne olursa olsun rusların batıya yönelik sivil havacılık açılımı büyük bir darbe aldığı kesin. Hiç kimse bir daha o uçağa adımını atmak istemez. Yalnız bana sıfır kilometre ve tüm sertifikasyon testlerinden başarıyla geçmiş uçağın tanıtım uçuşunda düşmesi çok ilginç geliyor. Üstelik güpegündüz ve açık havada. Kara kutu sonuçlarını merak ediyorum. Uçağın fly-by-wire yani mekanik değil tamamen elektronik olarak kumanda edildiğini biliyorum. Burada rus teknolojisi akla soru işareti getiriyor. Elektronik sistemdeki en ufak bir parazit, donma veya reset işlemi uçağın kontrolünü tamamen devre dışı bırakır. Dışarıdan müdahale iddiası çok inandırıcı değil.
  • Genelde TC 'de ucaklara yerlestiriliyor. Bu ulke harici ornek yok...
  • Ruslar tamamen elektronik ve uzaktan ele gecirilebilecek bir sistem yaptiysa kendi sorunlaridir. Uculmamasi gereken (teknik/meteorolojik) durumda uctuysa yine kendi sorunlari. Haa pilot oralarda olmadik manevralar denediyse yine kendi sorunlari. Giden canlardanda Ruslar sorumludur. Yazik ettiler insanlara. Ruslarin ilimine ve bilmine sapka cikariririm ama insana verdigi onem iste bukadar.
  • Haklısın gerçekten. Kaldı ki uçağı kullanan pilot kozmonot adayı olarak yıllarca Baikonur'da çalışmış. Bir uçağı manuel kullanmaktan aciz bir adam değil. Ha, uçakta Airbus'taki gibi Fly-By-Wire varsa (-ki bu konuda bilgim yok) elektronik sistemler devre dışı kaldıysa uçak kumanda edilemez hale gelmiştir. Kara kutular dinlenilmeden bir şey söylemek çok zor tabii. O zamana kadar komplo teorisyenleri cirit atacak.

Rusya askeri istihbaratı GRU, 9 Mayıs tarihinde Endonezya'ın Cakarta Havalimanı yakınlarında bir dağa çarparak, 45 kişinin ölümüyle sonuçlanan yeni model Suhoy Superjet-100 yolcu uçağı kazasının ABD tarafından rakip firmaya darbe indirme amacıyla organize edilmiş olabileceği iddiasını ortaya attı.

Komsomolskaya Pravda gazetesine demeç veren GRU uzmanları, sıfır kilometredeki uçağın Cakarta Havalimanı yakınlarında dağa çarpmadan önce tüm elektronik donanımının devre dışı kaldığının tespit edildiğini söyledi.

Bir GRU uzmanı, “Fabrikadan yeni çıkmış Superjet-100'ün böyle bir duruma gelebilmesi için muhakkak dıştan müdahale görmüş olması lazım. Üstelik kazadan sonra söylenmedi, ama bizim uçağın dağa çarptığı bölgede ABD hava üssü bulunduğunu çok iyi biliyoruz. Kazadan çok daha önce buradaki Amerikan üssünde sivil yolcu uçakları bir yana, askeri uçakların bile elektronik kontrol cihazlarını devre dışı bırakacak özel donanım bulunduğunu da biliyoruz. Bizim firmanın ABD'li şirketlere rakip olmaması için pekala buradaki Amerikan üssüne ‘Sabotaj düzenleyin’ emri verilmiş olabilir” dedi. (Hürriyet)

İSTİHBARAT'TAN ŞOK İDDİA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

yorum ~ 6 yıl önce
Ne olursa olsun rusların batıya yönelik sivil havacılık açılımı büyük bir darbe aldığı kesin. Hiç kimse bir daha o uçağa adımını atmak istemez. Yalnız bana sıfır kilometre ve tüm sertifikasyon testlerinden başarıyla geçmiş uçağın tanıtım uçuşunda düşmesi çok ilginç geliyor. Üstelik güpegündüz ve açık havada. Kara kutu sonuçlarını merak ediyorum. Uçağın fly-by-wire yani mekanik değil tamamen elektronik olarak kumanda edildiğini biliyorum. Burada rus teknolojisi akla soru işareti getiriyor. Elektronik sistemdeki en ufak bir parazit, donma veya reset işlemi uçağın kontrolünü tamamen devre dışı bırakır. Dışarıdan müdahale iddiası çok inandırıcı değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
maymunlar ~ 6 yıl önce
Genelde TC 'de ucaklara yerlestiriliyor. Bu ulke harici ornek yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
manual or electronics? ~ 6 yıl önce
Ruslar tamamen elektronik ve uzaktan ele gecirilebilecek bir sistem yaptiysa kendi sorunlaridir. Uculmamasi gereken (teknik/meteorolojik) durumda uctuysa yine kendi sorunlari. Haa pilot oralarda olmadik manevralar denediyse yine kendi sorunlari. Giden canlardanda Ruslar sorumludur. Yazik ettiler insanlara. Ruslarin ilimine ve bilmine sapka cikariririm ama insana verdigi onem iste bukadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Bilen'e... ~ 6 yıl önce
Haklısın gerçekten. Kaldı ki uçağı kullanan pilot kozmonot adayı olarak yıllarca Baikonur'da çalışmış. Bir uçağı manuel kullanmaktan aciz bir adam değil. Ha, uçakta Airbus'taki gibi Fly-By-Wire varsa (-ki bu konuda bilgim yok) elektronik sistemler devre dışı kaldıysa uçak kumanda edilemez hale gelmiştir. Kara kutular dinlenilmeden bir şey söylemek çok zor tabii. O zamana kadar komplo teorisyenleri cirit atacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000