11 Mart 2016, Cuma 09:50:24

Isparta Davasında karar ceza genel kuruluna kaldı

2007 yılında Isparta'da düşen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası ile ilgili Yargıtay 12. Dairesi'nde bugün yapılan karar duruşmasında son karar verildi.
  • Bu ülkenin bu saflarıyla hali ne olacak? hepiniz ne kadar da safsınız ya. havacılığın dinazorları güç gösterisi yapıyor. Siz de saf saf adalet işliyor sanıyorsunuz. Atı alan Üsküdar'ı geçeli çok oldu bu kaza üzerinden nemalanan nemalana. Orman işletmelerinin kereste satışına döndü açık artırma en çok veren kazanıyor. Şimdi de Tüncay Kaptanla Erbilgin kaptan işin içine çekildi. Siz adalet aramaya devam edin. Suyu arayan adam misali
  • Ceza alanlarbu cezaları fazlasıyla hak ettiler.SHGM şirketi gerektiği gibi denetlemedi.Denetleme raporuna uyarak şirketin uçuşunu durdurmadı.Patron Bile bile Uçağı dört adet No-GO Item ile uçurdu.Pilotlara gereken eğitim verilmedi.Şirket arızaları Teknik LOG BOOK'a değil Bakkal defterine yazdığı için Pilotlar EGPWS arızasından habersizdi.Mahkeme iki defa bilirkişi incelemesi yaptırdı.Ceza alanlar suçlu bulundu.Bu cezalar Türk Sivil Havacılığında bir dönüm noktasıdır.Şirket yöneticilerinin hatalarını pilotlar canıyla ödedi.Yolcular Atlas Jetle uçtuğunu zannetti WORLD FOCUS Uçağında öldü.Bu cezalar az bile.
  • bugün 1000 kişi çalıştıran bir çelik firması daha iflas etti!!!! havacılıkta batışta!!
  • Evet burası dinsel bilgiler veren bir yer değil. Ama insanların inançlarına hakaret yeri de değil. . Senin kutsal ne bilmiyorum ama başkaların kutsalına nefretini anlayamadım. Sana ne başkasının kutsalından. Sanırım laik yobazlardansın.

Isparta'da 2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına ilişkin davanın karar duruşması, Yargıtay 12. Ceza Dairesinde yapıldı.

Atlasjet vekili Güneş Ayyıldız, Oktay Erdağı vekili Mehmet Toker, Ali Arıduru vekili Selçuk Aşçı, Aydın Kızıltan ve İsmail Taşdelen Vekili İrfan Ataş, Yavuz Çizmeci vekili Bekir Kaynak, Tuncay Doğaner vekili Üzeyir Termeli, sanıklardan Oktay Erdağı duruşmada hazır bulundu. 

Vekilerden ve sanıklardan savunmaların ayanen geçerli olduğunu söylemeleri üzerine yargıtay 12. ceza dairesi heyeti kararını açıkladı. Buna göre bir alt mahkemede verilen hükümler onandı. Zeynel Gündoğ, Faruk Çağımnı, Şahin Tufan, Yavuz Yaşar, Sinan Sevinç, Necati Küçük, Reşat Atalay, Murat Ersoy'un Ali Arıduru ve Oktay Erdağı'nın taksirle ölüme sebebiyet olma suçundan beraatlerine, Yavuz Çizmeci, Aydın Kızıltan, İsmail Taşdelen, Zafer Dinçer'in taksirle öldürme suçundan Ali Arıduru ve Oktay Erdağı'nın görevi kötüye kullanma suçundan mahkumiyetlerinin onanmasına, sanıklar Tuncay Doğaner ve Mehmet Erbilgin'in taksirle öldürme suçundan beraatlerine ilişkin hükme rağmen tali kusurlu bulunmasına hükmetti.

Sanıkların 30 gün içerisinde itiraz etmesi halinde CMK 308'e göre karar ceza genel kurulunda görüşülecek.

Yalancı tanıklık yaptıkları için hüküm yiyen iki pilottan Vedat Örs'ün mahkemeye itirazı sonucu hüküm bozulurken aynı suçtan hüküm giyen Recep Değirmencioğlu'na ilişkin karara yasal süre içerisinde itiraz edilmediği için karar onandı.

KİM NE CEZA ALMIŞTI
World Focus Havayolları ortağı Yavuz Çizmeci, Genel Müdürü Aydın Kızıltan ve çalışanı İsmail Taşdelen ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçundan önce 14’er yıl hapis cezasına çarptırılmış, sanıkların cezası 11’er yıl 8’er aya indirilmişti.

World Focus Havayolları teknisyeni Fikri Zafer Dinçer, aynı suçtan 7 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Dinçer’in cezası 5 yıl 10 aya düşürülmüştü. Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçundan beraat ederken, ’görevi kötüye kullanma’ suçundan 2’şer yıl hapis cezası almış ve iki sanığın cezası da 1’er yıl 8’er aya indirilmişti.

Davaya sonradan eklenen iki sanıktan Recep Değirmencioğlu ile Vedat Örs ’yalancı tanıklık’ suçundan 3’er yıl hapis cezasına çarpıtırılmış, İki sanığın cezası 2’şer yıl 6’şar aya düşürülmüştü.

Diğer sanıklar Yavuz Yaşar, Faruk Çağımnı, Şahin Tufan, Necati Küçük, Sinan Sevinç, Fevzi Yavuz, Reşat Atalay, Murat Ali Ersoy, Tuncay Doğaner, Mehmet Şerif Erbilgin, Zeynel Gündoğ ve Hilmi Tülemen ise beraat etmişti.

©AirportHaber

Isparta Davasında karar ceza genel kuruluna kaldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Adalet mi? ~ 2 yıl önce
Bu ülkenin bu saflarıyla hali ne olacak? hepiniz ne kadar da safsınız ya. havacılığın dinazorları güç gösterisi yapıyor. Siz de saf saf adalet işliyor sanıyorsunuz. Atı alan Üsküdar'ı geçeli çok oldu bu kaza üzerinden nemalanan nemalana. Orman işletmelerinin kereste satışına döndü açık artırma en çok veren kazanıyor. Şimdi de Tüncay Kaptanla Erbilgin kaptan işin içine çekildi. Siz adalet aramaya devam edin. Suyu arayan adam misali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt.Plt. ~ 2 yıl önce
Ceza alanlarbu cezaları fazlasıyla hak ettiler.SHGM şirketi gerektiği gibi denetlemedi.Denetleme raporuna uyarak şirketin uçuşunu durdurmadı.Patron Bile bile Uçağı dört adet No-GO Item ile uçurdu.Pilotlara gereken eğitim verilmedi.Şirket arızaları Teknik LOG BOOK'a değil Bakkal defterine yazdığı için Pilotlar EGPWS arızasından habersizdi.Mahkeme iki defa bilirkişi incelemesi yaptırdı.Ceza alanlar suçlu bulundu.Bu cezalar Türk Sivil Havacılığında bir dönüm noktasıdır.Şirket yöneticilerinin hatalarını pilotlar canıyla ödedi.Yolcular Atlas Jetle uçtuğunu zannetti WORLD FOCUS Uçağında öldü.Bu cezalar az bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 2 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum. Bu cezalar az olduğu gibi, bazı kişiler de yurt dışına kaçarak cezalardan kurtulduklarını sanıyorlar. Mehmet Küçükayyıldız, Aydın Kızıltan, Aytaç Aras denilen kişiler de mutlaka ceza alanların arasında olmalı idiler. Asıl sorumlu bunlardır. Fazla yazmıyorum, çünkü nedense Airport Haber yayımlamıyor. Ama bu söylediklerimin tamamı gerçektir. Zaten sonuca bakınca herşey gün ışığı gibi ortada.
kpt pilota ~ 2 yıl önce
madem bütün bunları biliyordunuz kaza olmadan neden shgm ne ihbarda bulunmadınız ????? neden suca ortak oldunuz ???
Karıştırırsan ~ 2 yıl önce
Kaptanlıkla boşboğazlığı karıştırırsanız olacağı budur. Bu kazadan sonra yaptığınız Amsterdam, Nepal ve AHL kazalarını nereye koyacaksanız. Neymiş o No Go Itemler. Pilotlar keyfine düşkün olduğu için EGPWS'in ekranını kapalı tutuyor veya açmıyorlarsa kim ne yapsın? Bu şirketin tüm şirketlerden daha çok denetlendiğinin raporları mahkeme dosyasında var. Şirket bakkalmıydı ki keyfim böyle istedi uçuşunu durdurdum desin. Bu ülkede kaza olmaması için öncelikle haysiyetli pilotlara ihtiyaç var.
iflas ~ 2 yıl önce
bugün 1000 kişi çalıştıran bir çelik firması daha iflas etti!!!! havacılıkta batışta!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ye ~ 2 yıl önce
Evet burası dinsel bilgiler veren bir yer değil. Ama insanların inançlarına hakaret yeri de değil. . Senin kutsal ne bilmiyorum ama başkaların kutsalına nefretini anlayamadım. Sana ne başkasının kutsalından. Sanırım laik yobazlardansın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 2 yıl önce
Hem Abdullah'a, hem de sana cevap vereceğim. Önce Abdullah...Benim cenazemden sana ne, ne ile yıkarlarsa yıkarlar, kim isterse katılır. Ayrıca tarikatları ve şeyh denen palyaço, yalancı düzenbazları sevmem. Gelmesinler. Öbür taraf ise Allah ile benim aramda. Sana tavsiyem sen de arana kimseyi sokma. Allah aracılar sevmez. Sıra Sema'da...kimsenin kutsalına sataşmıyorum. İnsanların inançları da beni ilgilendirmez. Ama dergi adresini şaşırıp ta abuk sabuk istek yapınca komik oluyor. Evet. Laik'im, Ama hiç bir anlamda yobaz değilim. Bu arada Cuma gününün diğer günlerden kutsiyet ( ! ) açısından bir farkı olduğunu da zannetmiyorum. Tamam mı tosunlar?
Laiklik yobazlık mı?? ~ 2 yıl önce
Laikliğin ne olduğunu kavrayabilse bu memleket bu halde olmazdı. Din çok basit bir şey aslında. Sadece Tanrıyla kul arasında. Bir insanın ne yaptığı sadece kendini ilgilendirir. Üçüncüye halt yemek düşer.
Hala anlamamışsın ~ 2 yıl önce
Ben sana laik değilsin demedim laik yobazlığı yapıyorsun demedim. Hala da öylesin . İkincisi kutsiyet senin zannetmenle değil bildirlme ile oluyor onu da senin kafaya anlatmak şu an biraz zor. Allah hepimize hidayet versin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000