30 Temmuz 2009, Perşembe 11:05:54

İhmal mi, çaresizlik mi?

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-K.Maraş seferini yapan uçağının APU (Auxiliary Power Unit) adı verilen yardımcı güç ünitesi çalışmadığı için uçak, Kahramanmaraş Havaalanı’nda motor durdurmadan yolcu ve yakıt aldı.
  • burda uçucu ekip dogrusunu yapmış Asıl sorulması gereken o uçagı oraya gönderen yetkililerdir. anadolujet in müdürü ne iş yapıyor orda
  • havadada apu cok ise yariyo zaten ya ... calistir bakalim caliscakmi orda
  • Şurdaki cahillerin yorumlarını okumaktan tiksiti geldi. Bunun Boeing tarafından üretilmiş prosedürü var. Onu uygulamışlar o kadar. Havada tek motora kalıncada öbür çalışan motorun jeneratörü ve havası kullanılır. Herkez uzan memlerkette. Tiksiniyorum sizden
  • Uzman değilsen yorum yapmayacaksın...ama öğrenmek için sorabilirsin

İstanbul-Kahramanmaraş seferini yapan Türk Hava Yolları’nın TC-JEV kuyruk tescilli 'Efes' adlı Boeing 737-400 tipi uçağı ilginç bir olay yaşadı.

Uçağın motorunu çalıştırmak için gerekli olan basınçlı havayı sağlayan APU motoru çalışmadığı için Kahramanmaraş Havaalanı’na indikten sonra pilot motorları durdurmadı.

Saat 09:30’da Maraş Havaalanı’na inen uçak, sağ motor çalışır durumda iken yolcu ve yakıtını aldı.

Pilotun, uçağın motorlarının çalışması için güç veren sistem olan APU’nun çalışmaması ve havaalanında da ‘air start’ aracının bulunmaması nedeniyle iki motoru da durdurmadığı, bir motoru bu yüzden çalışır vaziyette bıraktığı bildirildi.

Uzmanlar, APU sistemi bozuk olan bir uçağın havaalanında air start aracı da yoksa motorlarının çalıştırılamayacağını belirtirken, pilotun motorlar çalışırken yolcu ve yakıt almasını büyük risk olarak değerlendirdi. Uluslararası Sivil Havacılık kuralları da yakıt alımı sırasında, motorların çalışmamasını ve görevli personel dışında uçakta kimsenin bulunmamasına özen gösterilmesini istiyor.

Uçağın APU sisteminin arızalı olduğunun bilinmesine rağmen uçağın air start aracı bulunmayan havaalanına neden yollandığı ise tartışma konusu oldu.

Bu arada saat 10:20’de Maraş’tan havalanan uçağın 11:40’ta İstanbul’da olacağı bildirildi.

APU NEDİR?

Jet motorlarının çalışması daha doğrusu ilk hareketi alabilmeleri için basınçlı hava akımına gereksinimleri vardır. İşte APU'lar bu basınçlı havayı yaratarak uçak motorunun çalışmasını sağlarlar. APU'nun olmadığı ya da arızalı olduğu durumlarda jet motorunu çalıştırabilmek için mutlaka, gerekli basınçlı havayı sağlayacak başka bir araç bulunur ve bu araç kullanılarak motor çalıştırılır.

©AirportHaber.com

İhmal mi, çaresizlik mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 9 yıl önce
burda uçucu ekip dogrusunu yapmış Asıl sorulması gereken o uçagı oraya gönderen yetkililerdir. anadolujet in müdürü ne iş yapıyor orda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
havadada apu cok ise yariyo zaten ya ... calistir bakalim caliscakmi orda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Şurdaki cahillerin yorumlarını okumaktan tiksiti geldi. Bunun Boeing tarafından üretilmiş prosedürü var. Onu uygulamışlar o kadar. Havada tek motora kalıncada öbür çalışan motorun jeneratörü ve havası kullanılır. Herkez uzan memlerkette. Tiksiniyorum sizden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Uzman değilsen yorum yapmayacaksın...ama öğrenmek için sorabilirsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000