07 Haziran 2012, Perşembe 12:59:54

İĞNE ATSAN YERE DÜŞMEZ!

Türkiye'nin kıtaları birleştiren coğrafi konumuna, son yıllarda Türk sivil havacılığında yaşanan gelişmeler de eklenince Türk hava sahası ''iğne atsan yere düşmez'' hale geldi.
  • abicim git amerikada veya rusyada yaşa o zaman, gidip görmeden anlayamazsın... bütün olumsuzluklarına rağmen yaşanabilecek en güzel yer Türkiye'dir. Sadece kıymetini bilenler bu ülkede yaşasa, şu an imrendiğin ülke burası olurdu...
  • 1. AMERİKA VE RUSYA HAYRANI NE DURUYOSUN BURDA GİT O ZAMAN 2. EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER 3. DHMİ GELECEĞİ GÖREBİLEN VE GELİŞMELERE PARALELLİK GÖSTEREBİLEN YÖNETİM ANLAYIŞI İLE OLABİLECEK TÜM ARTIŞLARI KARŞILAYACAK TEDBİRLERİ ALACAKTIR. MÜSTERİH OLUNUZ.
  • sen londra amsterdam kore ve japonya arasına yada amerikanın üstüne bak...yoğunluk nasılmış ozaman anlarsınız...gece türkiyenin ışıklar bile yanmıyor uzaydan bakınca kapkaranlık.medeniyet yok bazı yerlerde.üstünden uçak geçse ne olur...en güzel topraklar amerika ve rusyanın...
  • Zaten dikkat edilirse yeni havalimanı bu fazla talepler için yapılyor. Bu havalimanı yapıldığında İstanbul uluslararası transit merkezi olacak.

Bu yılın ilk 5 ayında, Türkiye hava sahasından her 26 saniyede bir uçak geçerken, söz konusu süreçte, 110 bin 681'i transit üst geçiş olmak üzere Türkiye hava sahasında toplam 500 bin 298 uçuş gerçekleşti.

Türk sivil havacılığı son 10 yılda çok büyük gelişmeler gösterdi. Havayoluyla 1 yılda taşınan yolcu sayısı 33 milyondan 119 milyona çıkarken, sektörün cirosu da 2 milyar liradan, 15 milyar liraya yükseldi. Türkiye'de 10 yıl önce 2 merkezden 25 noktaya tek bir havayolu şirketiyle uçuş yapılırken, havayolu şirketi sayısı 6'ya çıktı. Bu 6 şirket 7 merkezden 47 noktaya tarifeli uçuş gerçekleştiriyor. Öte yandan, 2002'de sadece 60 ülke ve noktaya sefer yapılırken, bugün bu sayı 175'in üzerine çıktı.

HER 26 SANİYEDE BİR UÇAK

Son 10 yıldır Türk sivil havacılığının gösterdiği gelişmeler, Türk hava sahasındaki trafiğine de yansıdı. Geçen yıl Türk hava sahasını yaklaşık her 24 saniye de bir uçak kullandı. Transit üst geçitler de dahil geçen yıl Türkiye'nin hava sahasında 1 milyon 335 bin 185 uçuş gerçekleşti.

Bu yılın ilk 5 ayında da tablo geçen yıldan farklı olmadı. Mayıs ayı sonu itibarıyla yurtiçi ve yurt dışı uçuşlar ile transit üst geçişler de dahil olmak üzere Türkiye'nin hava sahasını kullanan uçak sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artarak 500 bin 298 oldu. Geçen yıl aynı dönemde Türk hava sahasında 482 bin 495 uçuş gerçekleşmişti. Bir başka ifadeyle 2012 yılının ilk 5 ayında Türkiye'nin hava sahasından her 26 saniyede bir uçak geçti.

Bu uçuşların 110 bin 681'ini transit üst geçişler, 228 bin 930'unu iç hat, 160 bin 687'sini da dış hat uçuşları oluşturdu.

İĞNE ATSAN YERE DÜŞMEZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

amerika ve rusya hayranına... ~ 6 yıl önce
abicim git amerikada veya rusyada yaşa o zaman, gidip görmeden anlayamazsın... bütün olumsuzluklarına rağmen yaşanabilecek en güzel yer Türkiye'dir. Sadece kıymetini bilenler bu ülkede yaşasa, şu an imrendiğin ülke burası olurdu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
...... GİT O ZAMAN ~ 6 yıl önce
1. AMERİKA VE RUSYA HAYRANI NE DURUYOSUN BURDA GİT O ZAMAN 2. EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER 3. DHMİ GELECEĞİ GÖREBİLEN VE GELİŞMELERE PARALELLİK GÖSTEREBİLEN YÖNETİM ANLAYIŞI İLE OLABİLECEK TÜM ARTIŞLARI KARŞILAYACAK TEDBİRLERİ ALACAKTIR. MÜSTERİH OLUNUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boşşşş işlrrr ~ 6 yıl önce
sen londra amsterdam kore ve japonya arasına yada amerikanın üstüne bak...yoğunluk nasılmış ozaman anlarsınız...gece türkiyenin ışıklar bile yanmıyor uzaydan bakınca kapkaranlık.medeniyet yok bazı yerlerde.üstünden uçak geçse ne olur...en güzel topraklar amerika ve rusyanın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Durmak yok ~ 6 yıl önce
Zaten dikkat edilirse yeni havalimanı bu fazla talepler için yapılyor. Bu havalimanı yapıldığında İstanbul uluslararası transit merkezi olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000