20 Ocak 2009, Salı 13:28:48

Havalimanlarındaki ücret farkı turisti isyan ettirdi

Türk turizmi için çaba sarfeden tur operatörleri, havalimanlarındaki pahalılıktan oldukça şikâyetçi...
  • Örnegin havaalanlarının otoparkına gittiyseniz bilirsiniz fiyatlar bir hayli yüksektir artık havaalanlarının ve havayollarının amacı mümkün oldugunca cok sayıda yolcu bulmak ha bilet fiyatını düşürür diğer gelirlerini artırırsın farkederseniz ist-erz arasi 50 tl ye ya da ist paris arasi 80 euro ya bilet bulabilirsiniz ama ucak içinde bir sandivice en az 5 tl ödersiniz havaalanında suya 2 tl caya 5 tl ödersiniz paraniz varsa first class bilet alır gelir havaalanında cıp salonundan ucarsınız cayınız kahveniz kuru pastanız bedavadır ucaktada bir güzel yemeginizi yersiniz ne diyeyim serbest ekonomi
  • Arkadaslar havacılık bir zincirdir, son zamanlara bakarsaniz havayolu ulaşımı müthiş ucuzladi hatta bazi dönemlerde karayolu ulaşımından daha ucuz oldu gerek içhatlarda gerekse dış hatlarda müthiş fiyatlarla bilet bulabiliyorsunuz yani ucuzcu havayolları (low cost carrier LCC) kavramı ortaya cıktı. Bu havayollari neden kar ediyor sadece sattıkları biletten ama napıyor maliyetlerini düşürüyor bu maliyetlerinin içinde havaalanlarına ödedikleri paralarda var havaalanları da havayollarından az para kazanırken diğer gelirlerini artiriyor bunlardan biri de terminallerdeki bu tür işletmelerden alınan gelirlerdir, bunlar kira ve satıştan alınan paylardır tabiiki burada işletmecilik yapan firmalarda bu giderlerini fiyatlarına yansitıyorlar
  • Bakın dunyanın hemen hemen çoğu terminalinde bulundum.Böyle bir kazık hiçbiryerde yok. kiralar yüksekse bir çözüm bulunmalı.Bunu kimseye anlatamazsınız.Hiçbir işyeri sahibide savunmasın bunu. Kim sorumlu ise ilgilensin lütfen. Bu fiatlar sadece bize değil ülkeyede zarar veriyor.
  • inanılmaz bir fiyat farkı var ve adamına göre muamelede yapabiliyor bir su 2.25 olurmu kolisi daha ucuz dışarıda

Türk tur operatörleri, büyük çabalarla ülkemize turist kazandırmaya çalışırken, havaalanlarının pahalı olması, Türkiye’ye gelmeyi düşünen turisti bir kez daha düşündürüyor.

Yap-İşlet-Devret modelinden kaynaklandığı düşünülen bu fiyatlandırmanın yolculara bu kadar yansıtılmaması gerektiğini ve turistlere bu anlamda daha anlayışlı davranılmasını isteyen tur operatörleri, turistlerin artık şikâyet etmeye başladıklarını açıkladı.

Geçmiş dönemde turistlerin en çok tesislerden şikâyetçi olduğunu ancak gelinen noktada bu durumun değiştiği ve havalimanlarındaki yiyecek içecek ücretlerinin pahalı olması turistleri geri adım atmaya ittiği ifade ediliyor.

Bu durumun artık önemli sorunlar teşkil ettiğini belirten tur operatörleri, ‘turistler Avrupa’da 3 Euro’ya aldıkları bira yada kahve için İstanbul’da 10-12 lira ödüyorlar. Bu da onların durumdan rahatsız olmasına neden oluyor. Dolayısıyla bize yansıyor ve işimiz çok zorlaşıyor. Dileğimiz bu durumun bir an önce düzeltilmesi. Turistler havaalanına giriyor ama bir şey yiyip içmeye çekiniyor. En azından tur operatörleri için bir indirim söz konusu olsa, turistler daha ucuza yiyip içebilse atılan adımlar boşa gitmemiş olur’ diyerek durumdan duydukları rahatsızlığı dile getiriyorlar.

Havalimanlarındaki ücret farkı turisti isyan ettirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

airman69 ~ 9 yıl önce
Örnegin havaalanlarının otoparkına gittiyseniz bilirsiniz fiyatlar bir hayli yüksektir artık havaalanlarının ve havayollarının amacı mümkün oldugunca cok sayıda yolcu bulmak ha bilet fiyatını düşürür diğer gelirlerini artırırsın farkederseniz ist-erz arasi 50 tl ye ya da ist paris arasi 80 euro ya bilet bulabilirsiniz ama ucak içinde bir sandivice en az 5 tl ödersiniz havaalanında suya 2 tl caya 5 tl ödersiniz paraniz varsa first class bilet alır gelir havaalanında cıp salonundan ucarsınız cayınız kahveniz kuru pastanız bedavadır ucaktada bir güzel yemeginizi yersiniz ne diyeyim serbest ekonomi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airman69 ~ 9 yıl önce
Arkadaslar havacılık bir zincirdir, son zamanlara bakarsaniz havayolu ulaşımı müthiş ucuzladi hatta bazi dönemlerde karayolu ulaşımından daha ucuz oldu gerek içhatlarda gerekse dış hatlarda müthiş fiyatlarla bilet bulabiliyorsunuz yani ucuzcu havayolları (low cost carrier LCC) kavramı ortaya cıktı. Bu havayollari neden kar ediyor sadece sattıkları biletten ama napıyor maliyetlerini düşürüyor bu maliyetlerinin içinde havaalanlarına ödedikleri paralarda var havaalanları da havayollarından az para kazanırken diğer gelirlerini artiriyor bunlardan biri de terminallerdeki bu tür işletmelerden alınan gelirlerdir, bunlar kira ve satıştan alınan paylardır tabiiki burada işletmecilik yapan firmalarda bu giderlerini fiyatlarına yansitıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
senior captain ~ 9 yıl önce
Bakın dunyanın hemen hemen çoğu terminalinde bulundum.Böyle bir kazık hiçbiryerde yok. kiralar yüksekse bir çözüm bulunmalı.Bunu kimseye anlatamazsınız.Hiçbir işyeri sahibide savunmasın bunu. Kim sorumlu ise ilgilensin lütfen. Bu fiatlar sadece bize değil ülkeyede zarar veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çalışan ~ 9 yıl önce
inanılmaz bir fiyat farkı var ve adamına göre muamelede yapabiliyor bir su 2.25 olurmu kolisi daha ucuz dışarıda

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000