30 Aralık 2009, Çarşamba 07:50:35

Havalimanlarında önlemler artırıldı

ABD’de bir yolcu uçağına yönelik saldırı girişiminin ardından Almanya’daki havalimanlarında önlemler artırıldı. Alınması düşünülen yeni önlemler çerçevesinde vücudu çıplak gösteren tarayıcılar ise tartışma yaratıyor.
  • öyle görünüyor cnm ark.
  • ne varsa ortada dime arks

Amsterdam-Detroit seferine düzenlenen saldırı girişimi, havalimanlarında güvenlik kontrollerine ilişkin tartışmaları alevlendirdi. Almanya’da şu günlerde gündemde olan bir konu ise havalimanlarına elektronik vücut tarayıcıları yerleştirilmesi. Uzmanlar, son saldırı girişiminde saldırganın bu tür bir tarayıcıdan geçmiş olması halinde, patlayıcının tespit edilmiş olacağına dikkat çekiyor. Siyasiler ise ikiye bölünmüş durumda. Koalisyon ortakları Hrıstiyan Birlik partileri ile Hür Demokrat Parti, vücut tarayıcılarına yeşil ışık yaktı. Alman Hrıstiyan Demokrat Birlik Partili Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, temelde bu tür bir tarayıcıya karşı olmadıklarını, ancak kişisel dokunulmazlık haklarının ihlal edilmemesi gerektiğini vurguladı.  Bosbach, “Biz 'çıplak tarayıcı' adı verilen, vücudun en ince ayrıntılarına kadar görüntülenebildiği tarayıcıları istemiyoruz. Ayrıca bu cihazlarla yolcuların cinsel bölgelerinin görüntülenmesi de ihtimal dışında bırakılamaz" dedi. Bosbach, ABD'de bazı havalimanlarında kullanılan ve Terahertz ışınlarıyla çalışan, kimi gizlilik fonksiyonları da bulunan cihazların kullanılmasının ise mümkün olabileceğini vurguladı. Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti de sert tutumundan vazgeçti. Hür Demokrat Parti Meclis Grubu Genel Sekreteri Jörg van Essen, partisinin bu tür tarayıcıların sadece ilk sürümüne sert şekilde karşı çıktığını, bu cihazların kişisel dokunulmazlık hakkını ihlal ettiğini vurguladı. Ancak daha gelişmiş cihazların kullanılmasında bir sakınca görmediklerini vurguladı.

Siyasiler karşı!

Birlik 90/Yeşiller Partisi ile Sol Parti ise insan onurunu zedelediği gerekçesi ile bu tür tarayıcıların yürürlüğe konulmasına sert şekilde karşı çıkıyor. Alman hükümetinin Kişisel Bilgilerin Korunmasından Sorumlu Yetkilisi Peter Schaar da “Benim bilgilerime göre yolcuların cinsel bölgelerini uygun şekilde gizleyen hiçbir tarayıcı yok” dedi.Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi ve grubun ulaşımdan sorumlu sözcüsü Michael Cramer, bu tür önlemlerin güvenliği artırmayacağı görüşünde. Cramer, “Yolcuların kişisel hakları ihlal ediliyor. Öte yandan yalnızca eyleme geçmenin hiçbir getirisi olmayacağını biliyoruz. Sıvı maddelerle ilgili kurallar da benzer bir duruma işaret ediyor. Bu kuralların ne amaca hizmet ettiğini kimse bilmiyor ama sanki daha fazla güvenlik sağlanmış gibi bir his veriliyor. Oysa bunun tam tersi bir durum söz konusu. Bu nedenle ben vücut tarayıcılarının uygulanmaya konmasına biraz şüpheyle yaklaşıyorum. Bu tür cihazların daha fazla güvenlik sağlayacağına inanmıyorum” diyor.

AB'nin önerisiydi

Avrupa Birliği Komisyonu da uçuş güvenliğinin sağlanması için bu tarayıcıların yürürlüğe konulmasını istemiş, ancak Avrupa Parlamentosu’nun sert tepkisi üzerine öneri 2008 yılında geri çekilmişti. Avrupa’nın Londra, Zürih ve Amsterdam gibi havalimanlarında ise vücut tarayıcıları test aşamasında.Tarayıcıların, yolcuların kişisel dokunulmazlık hakkını ihlal etmemesi için çeşitli öneriler de getiriliyor. Bunlar arasında baş bölümünün ya da cinsel bölgelerin gizlenmesi ya da görüntünün yalnızca havalimanının başka bir bölümünde bulunan görevliler tarafından görülebilmesi gibi öneriler bulunuyor. Almanya’da da tarayıcılar şu anda laboratuvarlarda deneme aşamasında.

Havaalanlarında önlemler artırıldı

Vücut tarayıcısı tartışmaları sürerken, havalimanlarında kontroller de sıkılaştırıldı. Almanya’daki havalimanlarında yolcuların daha sıkı arandığı ve el bagajlarının daha dikkatli kontrol edildiği belirtildi. Yolculara yanlarına mümkün olduğunca küçük bir el bagajı almaları uyarısı da yapılıyor.

Havalimanlarında önlemler artırıldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
öyle görünüyor cnm ark.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ne varsa ortada dime arks

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000