07 Ağustos 2013, Çarşamba 16:08:19

HAVADA LOW-COST TEHLİKESİ!

Ucuz maliyetli havayolu şirketlerinin uçağı hafifletip maliyeti düşürmek amacıyla yakıt deposunu yasal minimum seviyede doldurduğu ve olası bir acil durumda yolcuların hayatını tehlikeye attığı belirtildi.
  • Ucuz etin yahnisi kötü olur derler.
  • adam sadece plan yakıtını alıp gidiyordur nesi tehlikeli bunun alışılmış plan artı 1000 plan artı 2000 plan alınıp gidiyorsa ne sıkıntısı var :) haberin başlığından sanırsınızki plan yakıtın yarısını alıp gidiyor adam :)
  • hem yasal , hem tehlikeli nasıl olur ? tehlikeli ise neden yasal ? öncelikle bunun sorgulanması gerekmez mi , yargılamadan evvel ?
  • Havacılıkta Tehlike tanımlama metodları içerisinde en önemlisi Öngörü metodudur.(Predictive Method) Endişeli bir kpt.ne güzel öngörülerde bulunmuş.Ancak sivil havacılık maalesef henüz o noktada değil, kaza veya olay olsa bile yola devam!!!

İspanya uçuş güvenliği denetçilerinin hazırladığı raporda, 'piyasa rekabeti'nin havayolu şirketlerini daha az acil durum yakıtı taşımaya yönlendirdiği ifade edildi.

Yetkililer ayrıca kötü hava ya da kapalı pist gibi nedenlerle birden fazla minimum yakıt taşıyan uçak aynı anda iniş yapmak zorunda kaldığında hava trafik kontrolörlerinin durumu idare edemeyebileceği uyarısını yaptı.

Rynair yetkilisi yaptığı açıklamada “300 kg ekstra yakıt taşımak 7.5 kg yakıtı boşuna yakmak anlamına geliyor ve bu basit bir matematikle şirkete 5 milyon dolarlık yıllık maliyet oluşturuyor” dedi.

Beklenenden iyi hava koşulları ve düşük kabin ağırlığıyla uçaklar 477 kg daha az yakıtla uçuşu tamamlayabiliyor. Ancak iniş sırasında pistte şiddetli rüzgarla karşılaşılması halinde uçaklar pas geçip birkaç kez iniş denemesinde bulunabiliyor. Bu durumda ise ekstra yakıt tüketimine ihtiyaç duyuluyor.

İspanyol Sivil Havacılık Kazaları Araştırma Komisyonu raporda, diğer havayolu şirketlerinin de yakıt stratejisi konusunda Rynair’i takip etmesinden duydukları endişeyi dile getiriyor. (Hürriyet Planet)

HAVADA LOW-COST TEHLİKESİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Ucuz etin yahnisi kötü olur derler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aviator ~ 5 yıl önce
adam sadece plan yakıtını alıp gidiyordur nesi tehlikeli bunun alışılmış plan artı 1000 plan artı 2000 plan alınıp gidiyorsa ne sıkıntısı var :) haberin başlığından sanırsınızki plan yakıtın yarısını alıp gidiyor adam :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasal/tehlikeli ~ 5 yıl önce
hem yasal , hem tehlikeli nasıl olur ? tehlikeli ise neden yasal ? öncelikle bunun sorgulanması gerekmez mi , yargılamadan evvel ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
safety first ~ 5 yıl önce
Havacılıkta Tehlike tanımlama metodları içerisinde en önemlisi Öngörü metodudur.(Predictive Method) Endişeli bir kpt.ne güzel öngörülerde bulunmuş.Ancak sivil havacılık maalesef henüz o noktada değil, kaza veya olay olsa bile yola devam!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000