20 Aralık 2017, Çarşamba 11:30:53

Havada hem yakıt hem zaman tasarrufu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, Türk hava sahasındaki yeniliklerle ilgili bilgilendirmede bulundu.
  • Umarım yollar tasarlanırken Atc de düşünülmüştür, son yapılan Adana-İstanbul yolu gibi karşılıklı iniş-kalkış olmaz. Adana'nın trafik yoğunluğu belli, kontrolör çevirip mevirip uçakları mağdur etmeden işi çözüyor(ki asla mecbur değil) ama radar gitmesi, radyo kaybı gibi durumlar da hesaba katıldığında herkes için tehlike bu tarz yollar. Dahası sayfiye yerlerinin trafiği yazın öyle Adana'ya da benzemez, bir bakmışsınız yakıt tasarrufu yapsın diye yolu değiştiren uçaklar mecburen seviye tutuyor, yüksek kalıyor. Yaz yoğunluğunda şuursuzca yollar hazırlanırsa kontrolör ne yapsın, hangi birini çevirsin, mecbur dikey ayırma uygulayacak. Umarım bunlar göze alınmıştır.
  • Hakkâri de ils sistemi yok bu sorunlada ilgilensinler. Havalimanı kışın 6 ay kapalı.
  • Ordu Giresun hava limanına inecek uçaklar her seferinde Tireboluya varıp geri dönüyor boşuna zaman yakıt israfı, bunun önlenmesinin bir yolu olmalı
  • Özelleşsin hss bitsin bu kavga, sonra başlarına vururlar açaydık da kollarımızı gitme diyeydik diye :)

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, Türk hava sahasındaki yeniliklerle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Ocak Twiter'dan yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

İstanbul ile İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya, Gaziantep ve Hatay arasında havayolu şirketlerimize yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan 8 adet Direkt Rota hizmete girdi.

Askeri kullanıma tahsis edilen hava sahalarının belirli şartlar altında sivil maksatlı kullanımına imkân sağlayan yeni rotaların devreye girmesiyle bazı güzergâhlarda 10-15 dakikalık zaman tasarrufu ve hava yolu şirketleri için önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlanıyor.

SERBEST ROTA UYGULAMASIYLA ÖNEMLİ TASARRUF

Serbest rota uygulaması ile önemli tasarruf sağlanacak. Türkiye hava sahasında, üzerinde çalıştığımız düzenlemeyle uçuş mesafelerini kısaltarak, Hava Yolu Şirketleri için önemli ekonomik katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Uygulamaya 2019 Yılı sonunda geçmeyi planlıyoruz.

HAVA SAHASI KAPASİTEMİZ ARTIYOR, 'CAPAN' ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

Hava Sahası kapasitemizin artırılması amacıyla Eurocontrol ile ortaklaşa yürütülen “Kapasite Analiz ve Geliştirme (CAPAN)” çalışmaları tamamlandı.

Çalışma sonuçlarına göre yapılacak düzenlemelerle kapasite artışı ve yanı sıra iş yükünün dengeli dağılımı sağlanarak hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyor.

UYDUYA DAYALI YAKLAŞMA (RNAV/RNP) USULLERİ TASARIMI DEVAM EDİYOR

2017 yılı içerisinde Balıkesir Koca Seyit, Hakkâri Yüksekova, Kastamonu ve Sivas Nuri Demirağ Havalimanları için RNAV (saha seyrüseferi)/RNP (gerekli seyrüsefer performansı) geliş, kalkış ve yaklaşma usulleri ilan edildi.

Ankara Esenboğa Havalimanı için RNAV (saha seyrüseferi) geliş ve kalkış usulleri 4 Ocak 2018,  Adıyaman Havalimanı RNP( gerekli seyrüsefer performansı) geliş, kalkış ve yaklaşma usulleri 1 Mart 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor.

Diğer havalimanlarımız için de çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Havada hem yakıt hem zaman tasarrufu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Atc ~ 6 ay önce
Umarım yollar tasarlanırken Atc de düşünülmüştür, son yapılan Adana-İstanbul yolu gibi karşılıklı iniş-kalkış olmaz. Adana'nın trafik yoğunluğu belli, kontrolör çevirip mevirip uçakları mağdur etmeden işi çözüyor(ki asla mecbur değil) ama radar gitmesi, radyo kaybı gibi durumlar da hesaba katıldığında herkes için tehlike bu tarz yollar. Dahası sayfiye yerlerinin trafiği yazın öyle Adana'ya da benzemez, bir bakmışsınız yakıt tasarrufu yapsın diye yolu değiştiren uçaklar mecburen seviye tutuyor, yüksek kalıyor. Yaz yoğunluğunda şuursuzca yollar hazırlanırsa kontrolör ne yapsın, hangi birini çevirsin, mecbur dikey ayırma uygulayacak. Umarım bunlar göze alınmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Umarım ~ 6 ay önce
Mesleki tecrübeye dayanan bu tip öngörü ve degerlendirmelerinizi resmi kanaldan da ilgililere bildirmişsinizdir. Aksi taktirde bir düzeltme olmaz.
Konuşmanın ~ 6 ay önce
Da bir adabı var. Kontrolörün temel görevi havaaraçları arasında ayırma yapmak. Hızlı düzenli ve emniyetli bir trafik akışını sağlamak. Elindeki bunca imkana rağmen “kontrolör ne yapsın mecbur dikey ayırma uygulayacak mecburen seviye tutacak” diyeceksen hiç o mevkileri meşgul etmemelisin. Yoksa sana da “ dhmi ne yapsın seni performansına uygun bir yerde görevlendirir” derler. O yolların açıldığı sahalar bundan 2 sene öncesine kadar 5 sektörle idare ediliyordu şimdi en yoğun saatte 2 sektör açılıyor. Demekki endişe edecek bir durum yok, gidişat iyi. Sen sadece otur ve sana öğretildiği şekilde çalış !
Atc ~ 6 ay önce
Bunu sen dışarıdan bakarak yazıyorsan, kötü, yok kontrolörsen de böyle yazıyorsan, daha kötü. Kontrolor degilsen zaten bos salliyorsun, yok kontrolorsen Ayt'ye Temmuz ayında ayni yoldan karşılıkli inis kalkis yaptirarak bir calis bakalim, mesela sadece Telvo-Pidev uygulamadan calis da biz de izleyip senden ogrenelim. Buralardan millete kitap cumlesiyle is ogretmekle ne kimseyi kandirirsin, ne de korkutursun, herkes haklarinin farkinda. Istersem tum ayirmalari dikey yaparim, ki 20 senedir boyle calisanlar var, kimse de gikini cikaramaz. Benim bu meslekte boyle bir hakkim var kimse kusura bakmasin. Gosterilen efor ve ozveriyi mesuliyet gibi satmayin aklinizca, kimse yemiyor.
Alfa ~ 6 ay önce
Adana yaklaşmada 3500 tl alan astsubaylar çalışıyor hemde sayıları 11 kışı
Atc ~ 6 ay önce
Klasik yönetici kafası. Peak trafikte çalışırken hem trafikle hem frekansla cebelleşiyor board başındaki arkadaş. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz ve 18-19000 feetlere kadar radarın görmediği yerler var. Sistemin bugları da cabası. Havayolu şirketlerine yaranacağım diye yapılan işleri övüp atcnin yaptığı işi basit ve değersiz kılmakta siz sözde liyakat ile makam mevkilere gelmiş insanlara yakışır. Bu ülke de havalimanları açıldı ve tam bir yıl o meydanda ne aftn, ne acc direkt hattı ne de kaliteli bir frekans kurulamadı. İnsanlar ne zorluklarla çalıştı haberiniz var mı? Ben buradan hava trafik camiasına sesleniyorum. Artık bir olalım, hakkımızı almak için mücadele edelim. Airport haber’e de sesleniyorum gelsin derneğimizle bir söyleşi yapsın. Haklarımızı taleplerimizi kamuoyu ile paylaşalım. Sadece maddi değil, mesleki anlamda da toplumla paylaşacak çok şeyimiz var
Naci ~ 6 ay önce
Hakkâri de ils sistemi yok bu sorunlada ilgilensinler. Havalimanı kışın 6 ay kapalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc ~ 6 ay önce
Ils’e uygun bir meydan değil. Bilen de konuşuyor bilmeyen de. Rnav o meydan için olabilecek en iyi seçeneklerden birisidir.
4444 ~ 6 ay önce
hakkaride de rnav var canım kardeşim.
Soner ~ 6 ay önce
Ordu Giresun hava limanına inecek uçaklar her seferinde Tireboluya varıp geri dönüyor boşuna zaman yakıt israfı, bunun önlenmesinin bir yolu olmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OGU ~ 6 ay önce
Bu bir zaman zaman kaybı değil normal prosedurdur. Radarsiz yaklasma yapilan her meydandan uçaklar pist basindan yaklasik 15-20 mil uzakliktaki ilk yaklasma noktasi denen yerde ILS hattina otururlar. Ordu-Giresunda da bu ortalama 15-20 millik mesafe Keşap-Tirebolu civarına denk geliyor. Bir yanlislik yok merak etmeyin..
Orgi ~ 6 ay önce
Kapayın gitsin siyasi meydanı
Heee ~ 6 ay önce
Biraz daha gidip trabzona insin boşuna geri dönmesin işte. Bilen herkes öyle diyor zaten !
.... ~ 6 ay önce
Heeee ileri zekalı...
Çare ~ 6 ay önce
Özelleşsin hss bitsin bu kavga, sonra başlarına vururlar açaydık da kollarımızı gitme diyeydik diye :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000