28 Temmuz 2012, Cumartesi 11:51:46

HAVACILIKTA ULUSLARARASI STANDART...

Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulu bulunan Kale Grubu, 55. kuruluş yıl dönümü ve Seramik Bayramı'nı kutladı. Törende konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “İzmir'de temelini attığımız uçak motoru parçaları ve montaj grupları üretecek tesisimizin inşaatının aralık ayında tamamlanmasını planlıyoruz” dedi...
  • evet arkadaşım doğru bir bakış açısı getirmişsin bence sende. işe tedarikçilikle başlamakta bir yanlışı yok. ayrıca kimse kimseye havadan bilgi,makine,teknoloji vermez. sen fırsatı değerlendireceksin almayı bileceksin.yapmaktan bahseden arkadaşa ise; bildiğim kadarıyla helikopter ve anka uçabilir durumda bir problemleri yok. hürkuş ise belgelendirilme aşamalarına devam ediliyor. seri üretime henüz geçiş yok. tai nin ekonomik hedefleri hakkında kesin bilgim yok ancak henüz bu projeleri seri üretim için ekonomik bulmuyor olabilir. ama bildiğim şu önümüzdeki farnborough airshowda tai anka ve hürkuş ile uçuş gösterisi yapacak. geleceğe umutla bakmak bir taşta bizden olsun diyerek elimizden geleni yapmaya çalışmak yerine halihazırda yapılanları baltalıyorsunuz. daha iyi ve kaliteli fikirleriniz yetenekleriniz varsa buyrun sizde atılın ortaya. klavye başında söylenmekle olmuyor bu işler!
  • Yapmaktan kasit nedir? Parayi alip yalap salap yapmak mi? Yoksa gercekten yapip calisitirip parayi almak mi? TAI birincisinde cok iyi. Parayi alir yapar calistiramaz sonra kakalar. Kale'de boyle yapacaksa memleketin parasina yazik. Hurkus diye bir kaporta TAI'de yatiyor. Anka'ya silah takiyor vay vay vay daha silahsiz gorev yapmadi, ucmadi ama takilsin bakalim. Helikopter yaptilar o da yatiyor. Haa ZIU vardi ZIU 90larda yapildi. O da yatiyor. Bunlar benim gorduklerim ucan calisan gorev yapan birsey gormedim. Paketten cikan yabanci ucaklarin montaji haric. Maaslari alip eve gidiyorlar ama.
  • Prat-witney bu işi her ülkeye vermiyor kale grubu buişlede şu an ürettiği kapasitenin kat kat üzerine çıkacak tei den sonra ikinci motor üretici alt yüklenicisi ayrıca kale ve tei nin proje aşamasında kendi motorları var herkes bu işe önce alt yüklenicilikten başlar yakında özgün motorlar biter alt yüklenicilikte iyi bir ciro tabi......
  • ben beğenmeyenlere derken her olaya bir olumsuzluk bahane eden insanlara lafım. tabi ki bende direk biz üretelim her şeyiyle bizim olsun isterim ama malesef böyle olmuyor. bazı aşamaları aşmamız gerekiyor. eskişehirde f16 motoru üretildi sonra noldu, hiççç.. tai kendi uçağını üretti biliyoruz ondan önce helikopter vs. tai kurulduktan sonra uzun yıllara başı boş kaldı. 2005 yılında yeniden yapılandırılma sonucu çeşitli işler aldı ve bunları başarıyla teslim etti. tai de tedarikçilik yaparak buralara geldi. şimdi kendi tedarikçilerini yetiştiriyor. sadece pw değil herkes almaya bakar bizim yapmamız gereken iş gücümüzü yetiştirmek. otomobil konusunda da olayın siyasi olduğunu düşünüyorum. ha denilse otomobil üretebilecek yetişmiş insan gücümüz var. karbon fiber olayında da aksa yalova tesislerinde üretiyor diye biliyorum? yanlış mı biliyorum? aksa satıldıysa da ondan haberim yok.

Kale Grubu Onursal Başkanı ve Kurucu Murahhas Azası İbrahim Bodur'un 1957 yılında genç bir girişimci iken Kale Grubu'nun doğduğu ve büyüdüğü topraklar olan Çan'da ilk adımlarını attığını kaydeden Okyay, “Kale Grubu bugün 5 bin 580 çalışanı, 1,2 milyar TL'ye varan cirosu, bin 300'e yakın tedarikçisi, 250'i aşkın münhasır bayisi, 500 kayıtlı bayi ve tali bayi dahil 15 bin satış noktası ile çok büyük bir ailedir. Bugün Avrupa'nın 3’ncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisi olmayı başarmış, yapı kimyasallarında ise üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgemizde 1’nci, Avrupa'da ise 5’nci sıraya yerleşmiş, yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış bir şirketiz” diye konuştu.

"UÇAK MOTORU ÜRETECEK TESİSİMİZ AÇILIYOR"

Okyay, Kale Grubu olarak hem savunmada hem de havacılıkta çok önemli projelere imza attıklarına değinerek, “Dünyada sadece 2-3 firmanın faaliyet gösterebildiği bir alan olan Turbojet motorlarında, Türkiye'nin ilk jet motorunun tasarım, geliştirme ve üretimini yapıyoruz. Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmiş ve kullanılmakta olan tek insansız hava aracını üretiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni piyade tüfeği, ilk kez bir Türk şirketi tarafından, Kale Grubu tarafından tasarlandığı gibi, yine ilk Türk makineli tüfek tasarımı projesini biz kazandık. Havacılık tarafında ise Tuzla tesislerimizde askeri ve ticari uçak parçaları imalatı üzerinde çalışıyoruz. Dünyanın en büyük uçak motor üreticisi Amerikalı ortağımız Pratt&Whitney ile İzmir'de temelini attığımız uçak motoru parçaları ve montaj grupları üretecek tesisimizin inşaatının aralık ayında tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

HAVACILIKTA ULUSLARARASI STANDART...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

bir taşta siz koyun ~ 6 yıl önce
evet arkadaşım doğru bir bakış açısı getirmişsin bence sende. işe tedarikçilikle başlamakta bir yanlışı yok. ayrıca kimse kimseye havadan bilgi,makine,teknoloji vermez. sen fırsatı değerlendireceksin almayı bileceksin.yapmaktan bahseden arkadaşa ise; bildiğim kadarıyla helikopter ve anka uçabilir durumda bir problemleri yok. hürkuş ise belgelendirilme aşamalarına devam ediliyor. seri üretime henüz geçiş yok. tai nin ekonomik hedefleri hakkında kesin bilgim yok ancak henüz bu projeleri seri üretim için ekonomik bulmuyor olabilir. ama bildiğim şu önümüzdeki farnborough airshowda tai anka ve hürkuş ile uçuş gösterisi yapacak. geleceğe umutla bakmak bir taşta bizden olsun diyerek elimizden geleni yapmaya çalışmak yerine halihazırda yapılanları baltalıyorsunuz. daha iyi ve kaliteli fikirleriniz yetenekleriniz varsa buyrun sizde atılın ortaya. klavye başında söylenmekle olmuyor bu işler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapmak ~ 6 yıl önce
Yapmaktan kasit nedir? Parayi alip yalap salap yapmak mi? Yoksa gercekten yapip calisitirip parayi almak mi? TAI birincisinde cok iyi. Parayi alir yapar calistiramaz sonra kakalar. Kale'de boyle yapacaksa memleketin parasina yazik. Hurkus diye bir kaporta TAI'de yatiyor. Anka'ya silah takiyor vay vay vay daha silahsiz gorev yapmadi, ucmadi ama takilsin bakalim. Helikopter yaptilar o da yatiyor. Haa ZIU vardi ZIU 90larda yapildi. O da yatiyor. Bunlar benim gorduklerim ucan calisan gorev yapan birsey gormedim. Paketten cikan yabanci ucaklarin montaji haric. Maaslari alip eve gidiyorlar ama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye bu işte önce.... ~ 6 yıl önce
Prat-witney bu işi her ülkeye vermiyor kale grubu buişlede şu an ürettiği kapasitenin kat kat üzerine çıkacak tei den sonra ikinci motor üretici alt yüklenicisi ayrıca kale ve tei nin proje aşamasında kendi motorları var herkes bu işe önce alt yüklenicilikten başlar yakında özgün motorlar biter alt yüklenicilikte iyi bir ciro tabi......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
balıkçı arkadaşa ~ 6 yıl önce
ben beğenmeyenlere derken her olaya bir olumsuzluk bahane eden insanlara lafım. tabi ki bende direk biz üretelim her şeyiyle bizim olsun isterim ama malesef böyle olmuyor. bazı aşamaları aşmamız gerekiyor. eskişehirde f16 motoru üretildi sonra noldu, hiççç.. tai kendi uçağını üretti biliyoruz ondan önce helikopter vs. tai kurulduktan sonra uzun yıllara başı boş kaldı. 2005 yılında yeniden yapılandırılma sonucu çeşitli işler aldı ve bunları başarıyla teslim etti. tai de tedarikçilik yaparak buralara geldi. şimdi kendi tedarikçilerini yetiştiriyor. sadece pw değil herkes almaya bakar bizim yapmamız gereken iş gücümüzü yetiştirmek. otomobil konusunda da olayın siyasi olduğunu düşünüyorum. ha denilse otomobil üretebilecek yetişmiş insan gücümüz var. karbon fiber olayında da aksa yalova tesislerinde üretiyor diye biliyorum? yanlış mı biliyorum? aksa satıldıysa da ondan haberim yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000