30 Kasım 2013, Cumartesi 09:00:36

HAVACILIKTA 'ELEMAN'A SORU ÖNERGESİ

MHP Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan YÖK tarafindan uçak elektri̇k elektroni̇k ve uçak gövde motor bölümü mezunlarına verilen ünvanlarla ilgili soru önergesi verdi.
  • Soru önergesi için teşekkürler sonuç nedir acaba bu konu tekrar gündeme gelir mi unvan değişikliği istiyoruz
  • --İş başvurularında teknisyenlik yapmak istemeyen arkadaşlarımız için bakım mühendisliği kavramı önemli olduğu için --5 yıl okuyupta eleman olarak değilde okuyan kişinin ailesine mühendis oldum diyebilmesi için --Üniversiteye yüksek bir puanla girerek 5 yıl emek verildiği için --Havacılıkta büyük ve kurumsal şirketlerde kariyer imkanının önü açılması için --Devlet dairelerinde ve devlete kurumlarına girerken önüne mezuniye ünvanı hep engel olarak çıktığı için, Ve bunun gibi daha syabileceğim birçok sebepten dolayı Bakım Mühendisliği ünvanının verilmesinin GEREKLİ olduğunu düşünüyorum.
  • Ya Allah aşkına tamam okul okumuşsunuzda herkes üç beş bi bölüm bitirip hayatına başlamaya çalışıyo az bi paramı alıyosunuzda bu kadar acınız var anlamıyorumki.
  • Umarim bir statu verilir lisans okuyupta mesleki lise cikisli ogrenciyle ayni satatude olmak gorulmemis bir durum. Sn milletvekiline tessekkurlerimi sunuyorum...

MHP Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan YÖK tarafindan uçak elektri̇k elektroni̇k ve uçak gövde motor bölümü mezunlarına verilen ünvanlarla ilgili soru önergesi verdi.

Türkkan'ın önerge gerekçesi ve soruları şöyle:

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından dört yıllık lisans eğitimi veren havacılık bölümü mezunlarına “Eleman” unvanı verilmiş, kısaca; ülkemizde havacılık alanında nadir bölümler olan ve çoğu gencin hayalini süsleyen Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde-Motor Bölümleri mezunları “Uçak Bakım Elemanı” olarak nitelendirilmiştir.

YÖK, 26 Temmuz 2012 tarihli toplantısında; Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü’ne; Uçak Mühendisliği, Uçak Gövde-Motor Bölümü’ne ise; Uçak Kontrol Makinistliği adını vermiş; ancak ilerleyen aylarda bu unvanlar “Eleman” olarak değiştirilmiştir. 

Bu okulların yüksek lisans ve doktora programları da bulunmaktadır.
Yurtdışında bulunan bazı üniversitelerde, eşdeğer bölümlerden mezun olanlar, Uçak Bakım Mühendisi ya da Uçak Avionic Mühendisi ve Uçak Teknoloji Mühendisi gibi unvanlar alırken, ülkemizde bu bölümlere eleman denilmesi sorgulanması gereken bir konudur.

Bu nedenle;

1-Ülkemizde havacılık alanında nadir bölümler olan Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde-Motor Bölümleri mezunlarına “Uçak Bakım Elemanı” unvanı verilmesinin gerekçeleri nelerdir?

2-Bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık eğitiminin ardından, dört yıl lisans eğitimi veren Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksekokulları’na bağlı bulunan, Üniversite Giriş Sınavında yüksek puanlarla öğrenci alan bu okul mezunlarına uygun görülen unvan neden Eleman olmuştur?

3-YÖK önce Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü’ne Uçak Mühendisliği, Uçak Gövde-Motor Bölümü’ne ise Uçak Kontrol Makinistliği unvanı vermesine rağmen, daha sonra bu unvanlar neden “Eleman” olarak değiştirilmiştir?

4-Ülkemiz üniversitelerinin dört yıllık teknik bölümlerinin hiç bir mezununa Eleman unvanı verilmediği düşünüldüğünde, Türk Sivil Havacılığını ayakta tutan, olmazsa olmaz olan bu bölüm mezunlarına böyle bir unvanın verilmesi sonucunda mezunlarının uğradığı mağduriyet nasıl giderilecektir?

5-Sözü edilen bölümlerin temel seviyesinde eğitim alan iki yıllık Uçak Teknolojisi Programı mezunlarına YÖK tarafından hangi unvan verilecek

HAVACILIKTA 'ELEMAN'A SORU ÖNERGESİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

sonuc ~ 3 yıl önce
Soru önergesi için teşekkürler sonuç nedir acaba bu konu tekrar gündeme gelir mi unvan değişikliği istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GEREKLİ ~ 4 yıl önce
--İş başvurularında teknisyenlik yapmak istemeyen arkadaşlarımız için bakım mühendisliği kavramı önemli olduğu için --5 yıl okuyupta eleman olarak değilde okuyan kişinin ailesine mühendis oldum diyebilmesi için --Üniversiteye yüksek bir puanla girerek 5 yıl emek verildiği için --Havacılıkta büyük ve kurumsal şirketlerde kariyer imkanının önü açılması için --Devlet dairelerinde ve devlete kurumlarına girerken önüne mezuniye ünvanı hep engel olarak çıktığı için, Ve bunun gibi daha syabileceğim birçok sebepten dolayı Bakım Mühendisliği ünvanının verilmesinin GEREKLİ olduğunu düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ya Allah aşkına tamam okul okumuşsunuzda herkes üç beş bi bölüm bitirip hayatına başlamaya çalışıyo az bi paramı alıyosunuzda bu kadar acınız var anlamıyorumki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Umarim bir statu verilir lisans okuyupta mesleki lise cikisli ogrenciyle ayni satatude olmak gorulmemis bir durum. Sn milletvekiline tessekkurlerimi sunuyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000