17 Aralık 2015, Perşembe 08:30:38

'Havacılık tazminatı için çabalarımız sürüyor'

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Kastamonu Havalimanı'nı ziyaret ederek, burada düzenlediği basın toplantısında, çalışanların birçok sorununun bulunduğunu kaydetti.
  • Can Başkan ne oldu havacılık tazminatı ve guruplar arası ayarlamalar size guvenıyoruz.sonuçlar ne zaman açıklarmısın
  • La hala TUS suçlu diyo ya la... La bi git işine olum geçmişe küftetmeyi bırak -ki o konuşa da samimi olduğuna inanmıyorum-- git de siyasileree yalvar sorunu çözmek için.. Ama sen de o yürek de yok sendikal bilinç de yok.. Bu millet uyanır da belki seni gönderir memleketine.. 30 Ocak I bekliyorum Can Cankesen...
  • eminim ki tazminatlar için çok çaba harcadınız.o kadar çok çaba harcadınız ki elimizdekini de almak için ek ödemeyi kaldırıp tazminat verdiniz.onu da vergiyle eriteceksiniz.teşekkürler
  • bence de ortada çok büyük bir adaletsizlik var.etfaiye ve diğer birimlerin hakkı olmayan tazminat sayın orhan birdal tarafından bütün kuruma dağıtıldı.sadece atco lar alması gereken tazminat herkese verildi.buna aim-elektronik dahil.yoksa maaşlar 10 bin tl olacaktı.

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Kastamonu Havalimanı'nı ziyaret ederek, burada düzenlediği basın toplantısında, çalışanların birçok sorununun bulunduğunu kaydetti.

Bu kapsamda Kastamonu Havalimanı'nda çalışan üyelerini ziyarete geldiklerini belirten Cankesen, “2015 yılında yaptığımız toplu sözleşme de dahil olmak üzere 2016 ve 2017 yılları arasında yapacağımız teşkilat çalışmalarını ve teşkilatımızın sorunlarını dinlemek üzere buraya geldik. Kastamonu havalimanı bizim başarılı olduğumuz havalimanlarımızdan bir tanesi. Burada mevcut üyenin yüzde ellisi bizim üyemiz. Çok güzel bir teşkilat çalışması yaptığımız yerlerden bir tanesi. Burada arkadaşlarımız gayretli çabalı. O yüzden Kastamonu il temsilcimiz Metin Tiryaki olmak üzere diğer arkadaşlarımız ve yönetim kuruluna ve Memur-Sen’e bağlı diğer sendikalara da buradan teşekkür ediyorum” dedi.

“HAVACILIK TAZMİNATI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Çalışan işçilerin birçok sorunun bulunduğunu ve bunların başında havacılık tazminatının geldiğini ifade eden Cankesen, “Havacılık tazminatının on yıla dayanan bir geçmişi olan DHMİ çalışanlarının kafasını bu anlamda bulandıran bir sorun olarak günümüze kadar taşındı. 2010 yılından sonra avans mahiyetinde ödeme yapılan bir tazminat var ortada. En son 2012 yılında açılan davalar neticesinde 2015 yılında da toplu sözleşme masasında olmak üzere birçok görüşme yapıldı. Açılan davaların hemen hemen hepsi kısmen de olsa reddedildi. Ancak reddedilen davaların yanı sıra 2015’de masaya oturduğumuzda hükumetten taleplerimiz oldu bu manada, ilki 2010 yılında bir mutabakat metni vardı, o mutabakat metninde olanları bir daha yeniden düzenleyin 31 Ocak tarihine kadar bu çalışma üzerinde yapılacak çalışmaları hızlandırın ve ek ödemeleri mahsup etmeyin, ek ödeme miktarı kadar da ilave havacılık tazminatı verin sonuçta da buradan da yeni bir gelir kalemi doğsun istedik. Bunula ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda bizden 10 bin arkadaşımızın beklentisi var. Havacılık tazminatı üç grup üzerinden ödeniyor. 1’inci gruptan ziyade 2’nci ve 3’üncü gruplarda müthiş bir sıkıntı var. Çünkü 1’inci grubu tamamen karşılayan bir kontrol mekanizması var, 2’nci grubu kısmen 3’üncü grubu karşılamayan. Netice itibariyle de 2’nci ve 3’üncü grup içerisindeki arkadaşlarımızın sıkıntıları bugüne kadar sürdü. Geçmişe baktığımız zaman o zamanın yetkili sendikaları olayı bugüne sıkıntılı vaziyette taşıdılar. İnşallah 31 Ocak’a kadar bunula ilgili çalışmalarımızı hızlandıracağız. Elimizden geldiği kadar da ilave havacılık tazminatı verilmesini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

'Havacılık tazminatı için çabalarımız sürüyor'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (450)

santral ~ 2 yıl önce
Can Başkan ne oldu havacılık tazminatı ve guruplar arası ayarlamalar size guvenıyoruz.sonuçlar ne zaman açıklarmısın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakknı arayan Adam ~ 3 yıl önce
La hala TUS suçlu diyo ya la... La bi git işine olum geçmişe küftetmeyi bırak -ki o konuşa da samimi olduğuna inanmıyorum-- git de siyasileree yalvar sorunu çözmek için.. Ama sen de o yürek de yok sendikal bilinç de yok.. Bu millet uyanır da belki seni gönderir memleketine.. 30 Ocak I bekliyorum Can Cankesen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ek ödeme ~ 3 yıl önce
eminim ki tazminatlar için çok çaba harcadınız.o kadar çok çaba harcadınız ki elimizdekini de almak için ek ödemeyi kaldırıp tazminat verdiniz.onu da vergiyle eriteceksiniz.teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atco35 ~ 3 yıl önce
bence de ortada çok büyük bir adaletsizlik var.etfaiye ve diğer birimlerin hakkı olmayan tazminat sayın orhan birdal tarafından bütün kuruma dağıtıldı.sadece atco lar alması gereken tazminat herkese verildi.buna aim-elektronik dahil.yoksa maaşlar 10 bin tl olacaktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
küle ~ 3 yıl önce
Hatay kulede çalışan bir atc ne iş yapar? Saha kontrol hizmeti vermez. Yaklaşma hizmeti vermez. Yaklaşmasını incirlikte aynı işi yarı parasına yapan gariban asker verir. Oradaki kuleci sadece meydan terminal hizmeti verir. Ama paraya gelince hakkı olmayan parayı alır. Birde gelir burada utanmadan para bizim hakkımız der. Normalde oradaki kulecinin hakkı 3. Gruptur ama orhan onlara 1. Gruptan para verir. Zehir zıkkım olsun. Bizim hakkımız olan parayı kulecilere dağıttılar.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000