19 Mart 2016, Cumartesi 07:34:52

Havaalanında elektriğe para ödenmiyor

Hindistan'ın Cochin Uluslararası Havalimanı enerji ihtiyacının tamamını güneş panellerinden karşılıyor.
  • bizdede akarsular dereler kurutulur
  • hintliler kadar olamadık1!!
  • Haberlerinizde metrekare kilometrekare gibi ölçü birimlerini dogru iletseniz keske. 180 metrekare büyükçe bir daire kadar!!
  • Bu projeye yaklasiminiza bak "para odenmiyor", "elektrik faturasina cozum". Ne bicim insanlarsiniz isiniz gucunuz para. Bu meydanin dikkate alinmasi gereken tek ozelligi karbon salinimi yapmamasidir. Inanilir gibi degil zihniyetiniz.

Hindistan'ın Cochin Uluslararası Havalimanı enerji ihtiyacının tamamını güneş panellerinden karşılıyor. Dünyanın güneş enerjisinden güç alan ilk havalimanı ünvanını taşıyan Cochin, bugün herhangi bir elektrik ücreti ödemiyor.

Cochin Havalimanı'nın yetkilileri ilk güneş panellerini bundan 3 yıl önce gelen yolcu terminalinin çatısına kurmuşlardı. Güneş paneli fikrinden oldukça memnun kalan yetkililer daha sonra uluslararası kargo terminalinin yakınlarında bulunan 180 metrekarelik kullanılmayan alanı güneş panelleriyle donatma kararı aldılar.

Alman firma Bosch tarafından kurulan güneş panelleri 18 Ağustos 2015 tarihinde devreye sokuldu. Elektrik enerji ağından bağımsız olmak istediklerini belirten havalimanı müdürü Jose Thomas, bugün Cochin Havalimanı'nın günlük kullandığı 48,000-50,000 kilowattlık enerjinin %100'ünü güneş panellerinden sağladıklarını açıkladı.

Kurulumu toplam 9.5 milyon dolara mal olan panellerin 6 yıl içerisinde parasını çıkartması bekleniyor. Oldukça etkileyici bir enerji üretme performasına sahip olan güneş panelleri aynı zamanda gelecek 25 yıl içerisinde 300,000 tonluk karbondioksit salınımının da önüne geçecek.

Hindistan'ın en kalabalık yedinci havalimanı Cochin'in bu başarılı fikrinden etkilenen başka havalimanları da var. Yine Hindistan'da bulunan Kolkata Uluslararası Havalimanı da yakın zamanda 280 metrekarelik güneş enerji tesisi kurmak istiyor. Hali hazırda çok etkileyici bir işin altına imzasını atan Cochin ise şu an yapım aşamasında bulunan büyük uluslararası terminali için de yeni paneller kurmanın planlarını yapıyor.  (Donanımhaber)

Havaalanında elektriğe para ödenmiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

.... ~ 2 yıl önce
bizdede akarsular dereler kurutulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
healal ~ 2 yıl önce
hintliler kadar olamadık1!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metrekare ~ 2 yıl önce
Haberlerinizde metrekare kilometrekare gibi ölçü birimlerini dogru iletseniz keske. 180 metrekare büyükçe bir daire kadar!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Inanilmaz ~ 2 yıl önce
Bu projeye yaklasiminiza bak "para odenmiyor", "elektrik faturasina cozum". Ne bicim insanlarsiniz isiniz gucunuz para. Bu meydanin dikkate alinmasi gereken tek ozelligi karbon salinimi yapmamasidir. Inanilir gibi degil zihniyetiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gardaş ~ 2 yıl önce
gardaş parayı ver karbon salınımı da yaptırmayız sana. vosvogen'de yaptığımız gibi testleri de manüple ederiz gardaş.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000