13 Ocak 2018, Cumartesi 09:57:36

Gündem milli muharip uçak

Çankaya Köşkü’ndeki görüşmede Türkiye ile İngiltere arasındaki en önemli ortak projelerden biri olan, “Milli Muharip Uçak” konusunda gelinen son nokta değerlendirildi. Projede 2023 yılında prototipin hazırlanması hedefleniyor
  • "Milli" askeri uçağımızı da artık İngilizler mi yapıyor, bu nasıl bir "milli"yet?
  • Yanı başında Rusya var çatır çatır sukhoileri migleri basıyor. Halen motor parça vs arıyoruz.
  • Gazla calisan tek cahil millet biziz herhalde ya istanbulda daha asfalt yol yapamıyorsunuz aavas uçagi yapıcaz diyorsunz... köprüyü bile yabancılar ypattırdılar sizde burda birbirinize girin... nasil saf bir millet bu anlamadim.... cocuk oyuncagi mi bu adi üsünde savas zamani kullanilacak... burada birbirine saydiranlar yarin aynı ekmeği paylasacak kendinize gelin objektif ve gercekci olun tek amac elbette ki milli ve yerli olmasi ama gazla havayla değil!!!
  • Airbus mekanik kapıdan elektronik kapıya geçmek için 5 sene ve 1 milyar euro harcamayı planlıyor bunlar da her zamanki gibi masal anlatıyor...

Başbakan Binali Yıldırım, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ve Rolls Royce CEO’su Warren East’i kabul etti. Görüşmede, “Milli Muharip Uçak” konusunda mühendislerin karşılıklı eğitime başlayarak belli bir aşama kaydettiği “TF-X” projesi de ele alındı.

Çankaya Köşkü’nde 40 dakika süren kabulde, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil de yer aldı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada görüşmeye ilişkin “Birleşik Krallık’la stratejik ortaklığımızın son dönemdeki karşılıklı temaslar ve ortak projelerle daha da ilerletilmesinden ve yapılan işbirliğinden duyulan memnuniyet dile getirilmiştir. Bu bağlamda, ekonomik ilişkilerin, ticaret ve yatırımların daha da geliştirilmesi üzerinde durulmuş, savunma sanayi dahil birçok alanda atılabilecek adımlar üzerinde görüş alışverişi yapılmıştır” denildi.

Prototip 2023’te
Edinilen bilgiye göre görüşmede Türkiye ile İngiltere arasındaki en önemli ortak projelerden biri olan, “Milli Muharip uçak” konusunda gelinen nokta da değerlendirildi. “TF-X” projesinde İngiliz mühendisler ile Türk mühendislerin karşılıklı başlayan eğitiminde gelinen durum ile 2018 içerisinde atılacak adımlar değerlendirildi. TAİ ile BAE arasında karşılıklı devam eden eğitimlerin tamamlanması ile Ar-Ge konusunda izlenecek yol haritası belirlenecek. AR-GE çalışmasının ardından uçağın projesi ve ardından da üretimine de resmen geçilecek. Uçağın elektronik yazılımları tamamen Aselsan ve TAİ birlikte geliştirmesi beklenirken motor ile entegresi de Ar-Ge çalışmalarında netleştirilecek. Projenin prototipinin 2023 yılında üretilmesi amaçlanıyor. Proje için ilk etapta 100 milyon sterlinlik bir kaynak da ayrılmıştı. 2018’de ayrılması muhtemel ek kaynağın da görüşmede ele alındığı ifade ediliyor.

Gündem milli muharip uçak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

XYZ ~ 5 ay önce
"Milli" askeri uçağımızı da artık İngilizler mi yapıyor, bu nasıl bir "milli"yet?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wooa ~ 5 ay önce
Yanı başında Rusya var çatır çatır sukhoileri migleri basıyor. Halen motor parça vs arıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gazla ~ 5 ay önce
Gazla calisan tek cahil millet biziz herhalde ya istanbulda daha asfalt yol yapamıyorsunuz aavas uçagi yapıcaz diyorsunz... köprüyü bile yabancılar ypattırdılar sizde burda birbirinize girin... nasil saf bir millet bu anlamadim.... cocuk oyuncagi mi bu adi üsünde savas zamani kullanilacak... burada birbirine saydiranlar yarin aynı ekmeği paylasacak kendinize gelin objektif ve gercekci olun tek amac elbette ki milli ve yerli olmasi ama gazla havayla değil!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 5 ay önce
Airbus mekanik kapıdan elektronik kapıya geçmek için 5 sene ve 1 milyar euro harcamayı planlıyor bunlar da her zamanki gibi masal anlatıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000