22 Mart 2013, Cuma 08:49:14

GÖKLERİN KIZI'NA VEFA...

“Türk çocuğu... Her işte olduğu gibi, havacılıkta da, en yüksek seviyede, gökte seni bekleyen yerini dolduracaksın...'' M.Kemal ATATÜRK
  • Vatanina ihanet edenlerin hakki ölümdür. Senin zihniyetin 10 sene sonra dagda geberenpkk lilarin da hakkini arar. Sucu neymis o insanlarin diye. Eline koluna saglik gokcen nur icinde yat. Vatanina yaptigin hizmetleri o hainlerin soyu unutmus olsa da biz inutmayacagiz
  • kendi vatandaşına bomba at sora adını yere goge sıgdıramasınlar. iki sakız cal tum omur hapiste yat
  • Senin adın bir efsaneydi bizim için,tanışmak fırsatını bulduk,verdiğin ögütler hala kulagımda,sevgiyle hepimizin saçlarını okşayıp,kızlarım asla pes etmek yok demiştiniz.Gülen yüzünü asla unutmayacağım Göklerin Efsane Kızı.Yıldızlar yoldaşın olsun.Nurlar içinde uyu.
  • Yavvv Ahmet sen daha konuyu kavrayamamışsın yaaa

GÖKLERİN KIZI “ SABİHA GÖKÇEN”

Atatürk’ün manevi kızı, Dünyanın ilk kadın savaş pilotu, Türk Hava Kuvvetlerinin ilk kadın pilotu, havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran 20 pilot arasında ki tek Türk ve Kadın pilot; “göklerin kızı” ve Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle Atatürk’ün kızlarının annesi Sabiha GÖKÇEN…


22 Mart 1913’te Bursa’da dünyaya gelen ve 1925 yılında Atatürk’ün Bursa’ya yaptığı gezi sırasında Atatürk tarafından manevi evlat edinilen Sabiha GÖKÇEN’e soyadı kanunuyla birlikte daha gökyüzüyle tanışmadan ATATÜRK tarafından Gökçen soy ismi verilmiştir. 1935 yılında havacılığa ilk adımını atarak Türkkuşu’nda paraşüt ve planörcülük eğitimi görmüş A ve B bröveleri alarak Temmuz 1935’te Rusya’da ki Koktebel Yüksek Planörcülük okulunda planör eğitimi almıştır.

Türkiye’ye dönüşüyle Eskişehir Tayyare Mektebi’nde görevli Binbaşı Savmi Uçan ve Muhittin Bey tarafından özel olarak uçuş eğitimi almıştır. 24 Şubat 1936 tarihinde ilk defa motorlu tayyare ile uçan Sabiha GÖKÇEN’den Atatürk, Eskişehir Tayyare Mektebi’nde aldığı eğitim ve uçuşlarında ki başarılarından dolayı “Beni çok mutlu ettin… Belki de dünyada ki ilk askeri kadın pilot olacaksın” diye övgü dolu sözlerle bahsederken başarıları sonucu o zamanlar Eskişehir Tayyare Mektebi’nde özel olarak eğitim almıştır.

Sabiha GÖKÇEN’in gökyüzündeki başarıları gelecek kuşaklar arasında, havacılığa gönül vermiş Türk kadınları için bir hazırlık ve örnek mahiyetindeyken, savaş sırasında erkeklerle birlikte cepheden cepheye koşmuş ve omuz omuza çarpışmış Türk kadınının sosyal hayatın her alanında başarılı olabileceğinin en güzel örneği olmuştur.

Dünyanın İlk kadın savaş pilotu olarak ünü dünya çapına ulaşan Sabiha GÖKÇEN, Eskişehir   1’intci Tayyare Alayı’ndan sonra Türkkuşu’nda başöğretmen olarak göreve başlamış ve uzun yıllar Türkkuşu’nda görev yapmış, 1963 yılında emekli olmuştur.

Bugüne kadar 22 farklı uçakta uçan Gökçen, son uçuşunu 1996 yılında Falcon 2000 uçağı ile yapmıştır. 

GENÇ SABİHA GÖKÇEN'LER ONUN İZİNDE

Sabiha GÖKÇEN 1996 yılında Amerika’da Maxvell Hava Üssü’nde dünya tarihine adını yazdıran “20 havacıdan biri” ödülünü alan tek kadın havacı olarak da tarihe geçmiştir. Başarı ve azmi ile Dünya havacılık tarihi ve Türk havacılık tarihinde genç kuşaklara örnek olan Sabiha GÖKÇEN 22 Mart 2001 yılında aramızdan ayrılmıştır.
Genç  Sabiha GÖKÇEN’ler ve nicesini yetiştirmek üzere çıktığımız bu yolda THK Gökçen Havacılık olarak ismini gururla taşıdığımız Sabiha GÖKÇEN’i saygı özlem ve minnetle anıyoruz.

 

 

GÖKLERİN KIZI'NA VEFA...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

ihanet affedilmez ~ 5 yıl önce
Vatanina ihanet edenlerin hakki ölümdür. Senin zihniyetin 10 sene sonra dagda geberenpkk lilarin da hakkini arar. Sucu neymis o insanlarin diye. Eline koluna saglik gokcen nur icinde yat. Vatanina yaptigin hizmetleri o hainlerin soyu unutmus olsa da biz inutmayacagiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isin ozeti ~ 5 yıl önce
kendi vatandaşına bomba at sora adını yere goge sıgdıramasınlar. iki sakız cal tum omur hapiste yat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakan ~ 5 yıl önce
Kendi vatandaşın vatana ihanet ederse betona bile gömerler haberin olsun.
hakan ~ 5 yıl önce
senin zihniyetin yuzunden bu ulke 80 senedir yerinde sayıyor. sucları neymis o insanların ?
SEVGİNİN GÜCÜ ~ 5 yıl önce
Senin adın bir efsaneydi bizim için,tanışmak fırsatını bulduk,verdiğin ögütler hala kulagımda,sevgiyle hepimizin saçlarını okşayıp,kızlarım asla pes etmek yok demiştiniz.Gülen yüzünü asla unutmayacağım Göklerin Efsane Kızı.Yıldızlar yoldaşın olsun.Nurlar içinde uyu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet'e... ~ 5 yıl önce
Yavvv Ahmet sen daha konuyu kavrayamamışsın yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000