07 Nisan 2014, Pazartesi 07:51:32

F-16'LARA YERLİ "ELEKTRONİK HARP PODU" TAKILACAK

Yerli sanayi ile üretilecek “elektronik harp podu” uçakları radar karşısında koruyacak.
  • Tübitak'ın her yeri ajan kaynamıyormu? Milli pod üretsen ne olacak orada. Hemen verirler şifreleri. Başka bir kuruluşta üretilmesi lazım. Çok geç kalınmış bir proje.

TÜBİTAK, TSK'nın ihtiyacı olan üstün nitelikli modern silah sistemlerini milli imkânlarla geliştiriyor ve bu sistemlere ait teknolojileri, yerli savunma sanayi şirketlerine transfer ederek üretime geçmesini sağlıyor. Tamamen yerli olarak geliştirilen milli seyir füzesi, beton delici bomba, lazer güdümlü füze dedektörü gibi TSK'nın gücüne güç katacak silah ve sistemler sayesinde Türkiye, savunma alanında dünyada daha fazla söz sahibi olacak.

Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın iş birliğiyle yeni bir proje için düğmeye basan TÜBİTAK, F-16'ların olmazsa olmazı elektronik harp sistemlerinin milli olarak tasarlanması ve geliştirilmesi için hazırlanacak yüksek bütçeli projelere destek verecek.

Uçak başına maliyeti yaklaşık 2 milyon dolar olan “elektronik harp podu”, harekat esnasında savaş uçaklarının radarlar ve hava savunma sistemleri karşısında güvende olmasını sağlıyor. Dünyada sadece 5 ülkenin üretebildiği sistem, radar algılayıcı ve karıştırıcı özelliklere sahip olacak. Sistem, tehdit radar bulduğunda pilotu ikaz edecek ve otomatik olarak kendini izleyen radarları yanıltabilecek.

F-16'LARA YERLİ "ELEKTRONİK HARP PODU" TAKILACAK

Facebook Yorum

Yorumlar

MEA ~ 4 yıl önce
Tübitak'ın her yeri ajan kaynamıyormu? Milli pod üretsen ne olacak orada. Hemen verirler şifreleri. Başka bir kuruluşta üretilmesi lazım. Çok geç kalınmış bir proje.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000