29 Nisan 2011, Cuma 18:14:30

EN STRESLİ MESLEK "PİLOTLUK"

Bir meslekte strese yol açabilecek 11 faktör baz alınarak 2011 yılının en stresli meslekleri sıralandı.
  • Magazin bir haber. Bu sorunun evrensel cevabı beyin cerrahıdır. Geçirdiğim beyinde baloncuk ameliyatı sonrası (8 saat) sağlığıma kavuştum. Türkiye'de 900-1000 kişi var beyin Cerrahı eğitimi 6-7 yıl. Hangi savaş uçağı pilotu bu kadar süre eğitim alıyor. Savaş uçağı eğitimi bile 2-3 yıl
  • Pilot karısı olmak da stressli meslek.... Stressli adamla yaşamakdan daha stressli ne olabilir ?????
  • nedir alınıp verilemeyen anlamıyorum her meslegin kendine göre bir stresi vardır doktor hasta elimde kalırmı diye stres yapar,pilot ucagı sag salimen indirebilirmiyim stresi tasır ,teknisyen ucağın altına imzamızı attık hayırlısıyla ucusunu tamamlar gelir mi? kaygısı tasır,kontrolör acaba bi hatam yüzünden kaza kırım olupta vicdan azabından kahrolurmuyum diye kaygılanır nihayetinde hepsi insan hayatı için strese girer,insan hayatını içine alan stres konusunda nasıl ölçüm yapabiliyorsunuz anlamıs degilim gereksiz bir tartısmanın içindesiniz herkes herkesin işine saygı duymalı öncelikle nacizane bir atc olarak görüşüm budur...
  • SEVGİLİ KARDEŞİM VEYA ARKADAŞIM SON TEKNOLOJİ SİZLERE ÇOK BİR İŞLEM BIRAKMAMIŞ ..LÜTFEN SİZ POPONUZA SAHIP ÇIKIN..BU YAZIYI YAZARKEN MESLEKTE 35 YILI BİTİRDİĞİM İÇİN YAZDIM.. VE HALA KÖR UÇUŞ YAPMA ÖZELLİĞİNE SAHİP O GÖRÜŞTE İNME VE KALKMA ŞANSI OLAN BU GÜZEL ALRTLERE GÜVEN ONLAR SİZLERİ DOĞRU YÖNLENDİDİR..HAYIRLI UÇUŞLAR ..SAKIN POPOM İLE UÇURDUM DEME
CareerCast.com internet sitesi tarafından yapılan en stresli meslekler araştırmasına göre pilotluk başı çekiyor. Bir meslekte strese yol açabileek 11 faktörün baz alınarak en stresli 10 meslek ortaya kondu. İş yerinde strese yol açan faktörleri, çalışma ortamı, rekabet, fiziksel ihtiyaçlar, işi belli sürede bitirme zorunluluğu ve mesleğin büyüme potansiyeli oluşturuyor.

10. Emlakçı
Yavaş büyüyen emlak piyasası, emlakçıların daha fazla strese girmesine yol açıyor. Gelirlerinin komisyon odaklı olması, satışlardaki belirsizlik, uzun çalışma saatleri gibi faktörler emlakçıların stres katsayısını arttırıyor.

9. Acil yardım çalışanı
Hasar gören kişiye acil müdahale ederek onların sağlık kurumuna ulaştırılmasında sorumlu olan acil yardım çalışanlarının yaşadığı günlük stres kayda değer.

8. Borsacı
Borsacılar, gün içerisinde ani kararlar vererek başkalarının refah durumunu etkilerler. Fıırsatları kaçıran borsacılar için hisse senedi piyasası başlı başına bir stres kaynağı. Piyasa yukarı yönlü olduğunda müşterilerin borsacılardan iyi performans bekliyor olmaları da borsacıların stres yükünü arttırıyor.

7. Mimar
İnşaat sektörünün hızla büyüyerek rekabet ortamını kızıştırması mimarların da stres katsayısını arttırıyor.

6. Reklam Müdürü
Bu mesleğin stresli olmasının en büyük nedenini teknoloji oluşturuyor. Geleneksel dinleyicilerin sürekli değişmesiyle, basılı reklam alanı belirsizliğini sürdürüyor. Uzmanlar, Reklam Müdürlerinin ancak yeni trendlere ayak uydurarak stresin üstesinden gelebileceklerini belirtiyorlar.

5. Haber Spikeri
Global krizler, felaketler, savaşları 7/24 canlı yayında sunuyor olmak haber spikerlerinin stresini arttırıyor. Sürekli değişen ve alt çizgilerden takip etmek zorunda oldukları gündem nedeniyle hazırlıksız yakalanabiliyorlar.

4. Foto muhabiri
Bu mesleğin tehlikeleri apaçık, New York Times’ın 4 muhabiri bu sene Libya’da tutuklandı ardından serbest bırakıldı. Dünyanın her yerinde gazeteciler çalışma saatlerinin yanı sıra yazdıkları yüzünden mağdur olmaya devam ediyorlar!

3. Kıdemli Kurumsal Yönetici
Yüksek maaş olan üst düzey yöneticiler, aldıkları maaşın bedelini stres olarak geri ödüyorlar. Yöneticilik, kapsamlı bilgi birikimi, hızlı kavrama yeteneği, teknolojij yeni trendeleri sürekli takip edebilme ve kararları en doğru şekilde uygulamayı da beraberinde getiriyor.

2. Halkla İlişkiler Üst Düzey Yöneticisi
Halkla İlişkiler Üst Düzey Yöneticileri, müşterilerine her zaman merhametli olmak zorundadırlar. Başarı ya da başarısızlıkları, müşterilerin kararlarına bağlıdır. Aynı zamanda sosyal medya ile sürekli iletişim içerisinde olmayı gerektiren bu meslek, bir çok kampanyanın küçük detaylarını da atlamamayı gerektiriyor.

1. Pilot
2011 yılının en stresli mesleği olarak seçilen pilotluk, bir çok olayı aynı anda idare etmeyi gerektiren bir meslek olarak nitelendiriliyor. Kule yöneticileri, pilotların stresini arttıran etkenlerin başında geliyor. (Vatan)
EN STRESLİ MESLEK "PİLOTLUK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Uçucu personel ~ 10 ay önce
Magazin bir haber. Bu sorunun evrensel cevabı beyin cerrahıdır. Geçirdiğim beyinde baloncuk ameliyatı sonrası (8 saat) sağlığıma kavuştum. Türkiye'de 900-1000 kişi var beyin Cerrahı eğitimi 6-7 yıl. Hangi savaş uçağı pilotu bu kadar süre eğitim alıyor. Savaş uçağı eğitimi bile 2-3 yıl

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Pilot karısı olmak da stressli meslek.... Stressli adamla yaşamakdan daha stressli ne olabilir ?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
nedir alınıp verilemeyen anlamıyorum her meslegin kendine göre bir stresi vardır doktor hasta elimde kalırmı diye stres yapar,pilot ucagı sag salimen indirebilirmiyim stresi tasır ,teknisyen ucağın altına imzamızı attık hayırlısıyla ucusunu tamamlar gelir mi? kaygısı tasır,kontrolör acaba bi hatam yüzünden kaza kırım olupta vicdan azabından kahrolurmuyum diye kaygılanır nihayetinde hepsi insan hayatı için strese girer,insan hayatını içine alan stres konusunda nasıl ölçüm yapabiliyorsunuz anlamıs degilim gereksiz bir tartısmanın içindesiniz herkes herkesin işine saygı duymalı öncelikle nacizane bir atc olarak görüşüm budur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SEVGİLİ KARDEŞİM VEYA ARKADAŞIM SON TEKNOLOJİ SİZLERE ÇOK BİR İŞLEM BIRAKMAMIŞ ..LÜTFEN SİZ POPONUZA SAHIP ÇIKIN..BU YAZIYI YAZARKEN MESLEKTE 35 YILI BİTİRDİĞİM İÇİN YAZDIM.. VE HALA KÖR UÇUŞ YAPMA ÖZELLİĞİNE SAHİP O GÖRÜŞTE İNME VE KALKMA ŞANSI OLAN BU GÜZEL ALRTLERE GÜVEN ONLAR SİZLERİ DOĞRU YÖNLENDİDİR..HAYIRLI UÇUŞLAR ..SAKIN POPOM İLE UÇURDUM DEME

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000