19 Ağustos 2016, Cuma 14:00:05

Düzenleme pilotları memnun etmedi

TSK’nın pilot ihtiyacını karşılamak üzere 671 sayılı OHAL kararnamesi ile atılan adımlar, ordudan çeşitli gerekçelerle ayrılan ve ilişiği kesilen pilotları memnun etmedi.
  • Allah korusun hepsini
  • valla her isin bi ederi var, bu eder de herkese farkli eder, kimisine keder kimisine he der, kimse kimseye atip tutmaz karismaz camur atmazsa herkese memleket yeter:) sahsen kendim bizzatihi ben vatan miller sevgisi ile cocugumun karnini doyuramiyorum, is yapiyorum parami aliyorum, herkes de ayni bosu bosuna laf ebeligine gerek yok, devlet benim odedigim vergilerle tutsun askerini uzman cavusunu sozlesmeli pilotunu versin parasini memleketi de bizi de savunsun arkadas banane onu da ben mi dusuneyim
  • Burada yorum yapan birçok kişiye cevap yazmak isterdim. Ancak O seviyeye düşmeyeceğim. Yok efendim Yaşım geçti, yan yattım çamura battım, sabuna bastım ayağım kaydı, bahane çok bulunur. Biz üniforma giymeye 14 yaşında başladık. 14 yaşında bir çocuk için para pulun hesabı olmaz. Yani biz hesap kitap yapmadan, hayallerimizin peşinden vatan aşkı ile geldik bu noktalara. Üniformayı hiç giymemiş, emek ne demek bilmeyen, para harcayınca, eline lisans verilince pilot olduğunu zanneden pilotcuklar ufak atın biraz, hatta mümkünse susun bu konu sizin yorum yapabileceğiniz bir konu değil. Efendi olun. Tsk dan o veya bu şekilde ayrılan hocalarım, kardeşlerim size de sözüm şudur ki, herkesin kendi hayatı nasıl istiyorsa öyle yaşayacak. Sizler bu vatan için görevlerinizi yaptınız, bayrağınızı alnınızın akı ile sizden sonraki nesile teslim ettiniz.Ancak mazeret üretmek üniforma giymiş kişilere hiç yakışmıyor. Bizim arzumuz şudur hocalarım, kardeşlerim eğer dışarıdan bir pilot temini yapılacaksa bu kişilerin sizler olmasıdır. Para ile lisans almış, iki düğme çevirip, atc ile konuşup, autopilot maharetiyle uçtuğunu zanneden sefil pardon sivil pilotçukları başımıza musallat etmeyin. Teşekkürler....Cumhuriyetle kalın, Atatürk le kalın, Hoşçakalın.
  • Burda eski Fighter ların yanında, düğme kıvırarak uçağı uçurduğu için kendini pilot zanneden bayağı ezik tipler var.Burası sizin boyunuzu aşar, siz gidin başka yerde oyalanın, gerçek pilotlar yazsın.

TSK’nın pilot ihtiyacını karşılamak üzere 671 sayılı OHAL kararnamesi ile atılan adımlar, ordudan çeşitli gerekçelerle ayrılan ve ilişiği kesilen pilotları memnun etmedi. Pilotlar, “Vatan için döneriz ama bu düzenlemeyle bize dönmeyin demişler” diyor.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından TSK'dan ihraç edilen 265 pilotun açığını kapatmak için ilk düzenleme önceki gün 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapıldı. Pilot açığını kapatmak için 3 yol ortaya konuldu: Dış kaynaktan muvazzaf pilot temini. Silahlı Kuvvetler'den çeşitli gerekçelerle ayrılan yahut ilişiği kesilen pilotlar ile uçuştan ayrılan pilot adaylarının geri döndürülmesi. Milli Savunma Üniversitesi bünyesine alınan Harp Okullarının 1., 2. Ve 3. Sınıflarına sivil üniversitelerin ilgili bölümlerden öğrenci transferi.

Öte yandan kısa vadede “hava"da zaafiyet yaşanmaması için de hükümet özel havayolu şirket temsilcileriyle görüşmelerini sürdürüyor. TSK'dan ayrılarak sivil havayolu şirketlerinde çalışmaya başlayan pilotların olağanüstü haller ve savaş durumunda görev üstlenmeleri gündemde. Bu düzenlemenin de yönetmelikle yapılması bekleniyor. Yönetmelik üzerindeki çalışmalar halen sürüyor.

VATAN İÇİN DÖNERİZ AMA

Ancak atılan adımlar ordudan çeşitli gerekçelerle ayrılan ve ilişiği kesilen pilotları memnun etmedi. Halen sivil havayollarında görevlerini sürdüren pilotların düzenlemeye itirazları var. 4 yıllık çalışma zorunluluğuna karşı çıkan pilotlar, savaş durumunda her pilotun orduya dönüp vatanını savunacağını vurgularken, buna karşın düzenlemenin satır aralarında pilotlara “Gelmeyin" denildiğini ifade ediyorlar.

BİZİ GÖNDERENLER GÖREVDE

Pilotların, geri dönüş başvurularını değerlendirecek kurumun Milli Savunma Bakanlığı değil, ilgili Kuvvet Komutanlığı olmasına da itirazları var. Pilotlar, “Dönüp dönmeme kararımızın bizim ayrılmamıza neden olan veya göz yumanlara bırakılmış olması, dönüşleri engelleyecek bir unsurdur. Onlar halen TSK kadrolarındalar" diyorlar. (Yeni Şafak)

Düzenleme pilotları memnun etmedi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Y ~ 2 yıl önce
Allah korusun hepsini

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sergio ~ 2 yıl önce
valla her isin bi ederi var, bu eder de herkese farkli eder, kimisine keder kimisine he der, kimse kimseye atip tutmaz karismaz camur atmazsa herkese memleket yeter:) sahsen kendim bizzatihi ben vatan miller sevgisi ile cocugumun karnini doyuramiyorum, is yapiyorum parami aliyorum, herkes de ayni bosu bosuna laf ebeligine gerek yok, devlet benim odedigim vergilerle tutsun askerini uzman cavusunu sozlesmeli pilotunu versin parasini memleketi de bizi de savunsun arkadas banane onu da ben mi dusuneyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diriliş 2 ~ 2 yıl önce
Burada yorum yapan birçok kişiye cevap yazmak isterdim. Ancak O seviyeye düşmeyeceğim. Yok efendim Yaşım geçti, yan yattım çamura battım, sabuna bastım ayağım kaydı, bahane çok bulunur. Biz üniforma giymeye 14 yaşında başladık. 14 yaşında bir çocuk için para pulun hesabı olmaz. Yani biz hesap kitap yapmadan, hayallerimizin peşinden vatan aşkı ile geldik bu noktalara. Üniformayı hiç giymemiş, emek ne demek bilmeyen, para harcayınca, eline lisans verilince pilot olduğunu zanneden pilotcuklar ufak atın biraz, hatta mümkünse susun bu konu sizin yorum yapabileceğiniz bir konu değil. Efendi olun. Tsk dan o veya bu şekilde ayrılan hocalarım, kardeşlerim size de sözüm şudur ki, herkesin kendi hayatı nasıl istiyorsa öyle yaşayacak. Sizler bu vatan için görevlerinizi yaptınız, bayrağınızı alnınızın akı ile sizden sonraki nesile teslim ettiniz.Ancak mazeret üretmek üniforma giymiş kişilere hiç yakışmıyor. Bizim arzumuz şudur hocalarım, kardeşlerim eğer dışarıdan bir pilot temini yapılacaksa bu kişilerin sizler olmasıdır. Para ile lisans almış, iki düğme çevirip, atc ile konuşup, autopilot maharetiyle uçtuğunu zanneden sefil pardon sivil pilotçukları başımıza musallat etmeyin. Teşekkürler....Cumhuriyetle kalın, Atatürk le kalın, Hoşçakalın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diriliş ~ 2 yıl önce
Burda eski Fighter ların yanında, düğme kıvırarak uçağı uçurduğu için kendini pilot zanneden bayağı ezik tipler var.Burası sizin boyunuzu aşar, siz gidin başka yerde oyalanın, gerçek pilotlar yazsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000