02 Aralık 2014, Salı 13:32:57

DÜŞEN UÇAĞIN ENKAZI KALDIRILIYOR

Merzifon'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığından kalkış yaptıktan sonra Çorum'a bağlı Konaklı köyü yakınlarında düşen F-16 uçağının enkazının kaldırılma işlemlerine başlandı.
  • Modelci 69 arkadaşım, uçak yere çarptığı zaman senin bahsettiğin gaz uçar gider ve kimseye zarar vermez. O gaz sadece solunduğu zaman zararlıdır. Bu gazdan zarar gören olmuştur, ancak onlar istem dışı aktif hale geçen sistemden çıkan gaza direkt maruz kaldıkları içindir. Bunun dışında bu uçakta Zararlı olabilecek kompozit malzemeler ise normal şartlarda dokunma ile zararlı olmazken kesilmesi gerektiğinde çıkan tozdan korunulmaz ise Zararlı olabilir. O malzemeleri de herkes kesmez. Umarım şimdi için daha rahat eder.
  • modelci bilip bilmeden konuşuyosun. F16 hakkında en ufak bilgin yok . Karakutu yokmuş saatlere bakarlarmış vs. Emin ol pilotun son verdiği reaksyonu kaydeden gaz kolu ve stick'e verilen kumanda bile kaydediliyor. Anca model uçakla havaya bakarsın yerden. En ufak kazada askeri pilotlara laf atıyorsunuz utanın. 7 senede pilot oluyomuş da falan da felanda . Bir f 16 pilotu çiğli konya ve ankara da toplam 3 senede eğitimini tamamlayıp harbe hazır olur. Çığırtkanlık yapma. Kıskançlık yapma. Saygılı ol. Şundan emin olun ki askeri pilotlar eğitimini bitirdiğinde uçuş karakteristiklerini sivilde eğitim almış birinden çok daha iyi bilmekte ve uygulamakta. Neymiş istifa hakkı uzatılsınmış. Kardeşim bu kazalar eskiden de oluyodu. O zaman ne değişti. Sadece bizim ülkemizde de olmuyor. Her kazadan sonra salla babam salla. Asalaktan başka biley değilsiniz.
  • Hava kuvvetlerinde sistem tıkanmış durumda. 45 kişilik kadrolarda 20-25 kişi görev yapiyor. Gorevler ise 10-15 yıl önce ne ise aynı.EHTEM. Anadolu kartalı. Ege, atislar. GGG. A/R Lantırn/Mantırn, Ozel grv derken adeta nefes almaya zaman yok filolarda. Birlik komutanları ise 1-2 yıllıgına gelmisim neden ustlerime dertleneyimde isabet alayım mantığında..Kacıslar is yukunu, is yuku kaçislari tetikliyor. Hizlandirilmis ucus egitsadece, dusurulen tasarılar. hakkıyla yapılamayan brifingler. Yokmus gibi gosterilen sorunlar.. Cozum : 5 trilyonluk bir hh pilot egitiminin mecburi hizmeti 12 yil olmamalı. Mezun olan pilot mecburi 20 yil kurumda kalmaya imza atmalidir. Pilotluk ucmak degildir sadece proje uretetecek tecrubelerini paylasacak pilotlar bünyede tutulmali. Sanirim HHO dan mezun olan harbiyeliye " aldigin pahali egitimlerin karsiliginda kuruma 20 yil zorulu hizmet edeceksin denildiginde "yok ben F-16 Pilotu olmaktan vazgectim" demiyecektir. Kapiyi acıp neden gidiyorsun denmez..
  • Hava Kuvvetlerinde bulunan pilotların 13. senesinde istifa edebilme şansı bulmasını aklım almıyor... Eğitimi için MİLYON DOLARLAR harcadığımız pilotlarımızı 13. senelerinde sivil hava yollarına gitmesi için önünü açmak ... Bilmiyorum takdir sizin... Onca yıldır hizmeti olan kişiyi tam da lazım olacağı dönemlerde istifa edebiliyor olması henüz bilgisinden becerisinden deneyiminden vb... durumlardan faydalanılmadan dışarıya sırf PARA için gelmesi hiç hoşnut olmayan bir olay.

Merzifon'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığından kalkış yaptıktan sonra Çorum'a bağlı Konaklı köyü yakınlarında düşen F-16 uçağının enkazının toplanmasına başlandı.

Alınan bilgiye göre, dün yaşanan kaza sonrası uçağın enkazına ulaşılarak, koordinatlarının belirlenmesinin ardından sabah saatlerinde bölgeye uzman ekipler intikal etti.

Uzman ekibin incelemesinin ardından uçağın yaklaşık bir kilometre çapında alana dağılan parçaları, toplanmaya başladı. Enkazın sarp arazide bulunması, havanın yağışlı ve yoğun sisli olması nedeniyle çalışmalar güçlükle sürdürülüyor.

KARA KUTU İNCELENECEK

Vali Ahmet Kara, yaptığı açıklamada, dün yaşanan kaza sonrası uzman ekiplerin bugün bölgeye intikal ettiğini söyledi.

Sarp araziye düşen uçağın enkazının geniş bir alana dağıldığını ifade eden Vali Kara, "Kazanın sebebinin ilk etapta teknik bir arızadan kaynaklandığı bilgisi verildi. Uzman ekipler bölgeye intikal etmiş durumda. Çalışmalar sürüyor. Karakutunun incelenmesi sonrası kazanın sebebi netlik kazanacak. Pilotumuzun durumu iyi. Tedavisi devam ediyor" diye konuştu.

DÜŞEN UÇAĞIN ENKAZI KALDIRILIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Modelci 69 arkadaşım, uçak yere çarptığı zaman senin bahsettiğin gaz uçar gider ve kimseye zarar vermez. O gaz sadece solunduğu zaman zararlıdır. Bu gazdan zarar gören olmuştur, ancak onlar istem dışı aktif hale geçen sistemden çıkan gaza direkt maruz kaldıkları içindir. Bunun dışında bu uçakta Zararlı olabilecek kompozit malzemeler ise normal şartlarda dokunma ile zararlı olmazken kesilmesi gerektiğinde çıkan tozdan korunulmaz ise Zararlı olabilir. O malzemeleri de herkes kesmez. Umarım şimdi için daha rahat eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
modelci bilip bilmeden konuşuyosun. F16 hakkında en ufak bilgin yok . Karakutu yokmuş saatlere bakarlarmış vs. Emin ol pilotun son verdiği reaksyonu kaydeden gaz kolu ve stick'e verilen kumanda bile kaydediliyor. Anca model uçakla havaya bakarsın yerden. En ufak kazada askeri pilotlara laf atıyorsunuz utanın. 7 senede pilot oluyomuş da falan da felanda . Bir f 16 pilotu çiğli konya ve ankara da toplam 3 senede eğitimini tamamlayıp harbe hazır olur. Çığırtkanlık yapma. Kıskançlık yapma. Saygılı ol. Şundan emin olun ki askeri pilotlar eğitimini bitirdiğinde uçuş karakteristiklerini sivilde eğitim almış birinden çok daha iyi bilmekte ve uygulamakta. Neymiş istifa hakkı uzatılsınmış. Kardeşim bu kazalar eskiden de oluyodu. O zaman ne değişti. Sadece bizim ülkemizde de olmuyor. Her kazadan sonra salla babam salla. Asalaktan başka biley değilsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hodja ~ 3 yıl önce
Hava kuvvetlerinde sistem tıkanmış durumda. 45 kişilik kadrolarda 20-25 kişi görev yapiyor. Gorevler ise 10-15 yıl önce ne ise aynı.EHTEM. Anadolu kartalı. Ege, atislar. GGG. A/R Lantırn/Mantırn, Ozel grv derken adeta nefes almaya zaman yok filolarda. Birlik komutanları ise 1-2 yıllıgına gelmisim neden ustlerime dertleneyimde isabet alayım mantığında..Kacıslar is yukunu, is yuku kaçislari tetikliyor. Hizlandirilmis ucus egitsadece, dusurulen tasarılar. hakkıyla yapılamayan brifingler. Yokmus gibi gosterilen sorunlar.. Cozum : 5 trilyonluk bir hh pilot egitiminin mecburi hizmeti 12 yil olmamalı. Mezun olan pilot mecburi 20 yil kurumda kalmaya imza atmalidir. Pilotluk ucmak degildir sadece proje uretetecek tecrubelerini paylasacak pilotlar bünyede tutulmali. Sanirim HHO dan mezun olan harbiyeliye " aldigin pahali egitimlerin karsiliginda kuruma 20 yil zorulu hizmet edeceksin denildiginde "yok ben F-16 Pilotu olmaktan vazgectim" demiyecektir. Kapiyi acıp neden gidiyorsun denmez..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilotyorumu ~ 3 yıl önce
Hava Kuvvetlerinde bulunan pilotların 13. senesinde istifa edebilme şansı bulmasını aklım almıyor... Eğitimi için MİLYON DOLARLAR harcadığımız pilotlarımızı 13. senelerinde sivil hava yollarına gitmesi için önünü açmak ... Bilmiyorum takdir sizin... Onca yıldır hizmeti olan kişiyi tam da lazım olacağı dönemlerde istifa edebiliyor olması henüz bilgisinden becerisinden deneyiminden vb... durumlardan faydalanılmadan dışarıya sırf PARA için gelmesi hiç hoşnut olmayan bir olay.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000