19 Kasım 2009, Perşembe 07:34:04

Düşen helikopter için Komisyon'a ifade verdiler...

BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasında pilotaj hatası olup olmadığıyla ilgili tartışmalara şimdi de “vertigo” şüphesi eklendi.

BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter kazasının araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu bugün helikopterin kiralandığı şirket yetkilisi ile Bilgi Teknoloji İletişim Kurulu Teknik Daire Başkanını dinledi.

BAŞARILI BİR PİLOTTU

Esas Hava Taşımacılık A.Ş. Müdürü M. Kemal Süler araştırma komisyonuna helikopterin pilotu Kaya İstektepe ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Pilot İstektepe 2006 yılından bu yana bizimle çalışıyor. Daha önce 9 bin 500 saat uçuş tecrübesi olan bir pilot. Risk almayı sevmez. Kurallara uyar. Ben kazayı duyduğumda kazanın meteorolojik nedenlerden kaynaklandığını düşünmedim. Uçak buluta girdiğinde 0 derecede helikopterin donma tehlikesi olduğunu bilir. Bu nedenle görerek uçuş kurullarını ihlal etmesi mümkün değil. Bu nedenle kaza nedenini ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın kaza kırım raporunda öğreneceğiz.”
Süler helikopterin arama ile düşürülüp düşürülmeyeceği sorusuna da yanıt verdi. Süler, “Mekanik görerek uçuş yapılan bir helikopter bu. Söz konusu değil” dedi.

TEK İHTİMAL VERTİGO

Komisyon üyeleri Süler’e pilotla ilgili verdiği olumlu bilgilerin ardından, “Yine de bir pilotaj hatası olamaz mı? diye soruldu. Süler, “Bu durumda geriye sadece vertigo denilen his yanılması kalır ki ancak o his yanılması ile bu kaza gerçekleşmiş olabilir” dedi.

ELT ÇALIŞIYORDU

Helikopter kazasında en çok tartışılan konulardan biri de ELT cihazı oldu. İstektepe komisyon üyelerine bu konuda da şunları söyledi:
“ELT cihazları kazaya endeksli üretilmiş cihazlardır. Mutlaka çalışıyor olması gerekir. Çarpışmanın şiddeti de ELT’nin çalışması için yeterli. Anteni kırık olsa bile sinyal alınabilirdi. Nedenini bilmiyorum. Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün enkazdan sonra yaptığı ilk testte bu cihaz çalıştı.”

GÜNEŞ'İN TELEFONU SAATLERCE AÇIKTI

Muhsin Yazıcıoğlu Araştırma Komisyonu’nun dinlediği isimlerden biri de Bilgi ve Teknoloji İletişim Kurulu Teknik Daire Başkanı Basri Aktepe oldu. Aktepe’nin komisyon üyelerine verdiği bilgi özetle şöyle:

“Helikopterin düşmesi haberiyle birlikte 20 dakika içinde bir telefondan sinyal aldık. Bu telefonun baz istasyonuna uzaklığı vebaz istasyonu çekim açısını hesap ederek bir yay çizdik ve sinyalinin alındığı alanı belirledik. Helikopterde bu alanda bulundu. İsmail Güneş’in telefonundan aldığımız sinyal gece saat 02.30’a kadar sürdü.

VERTİGO NEDİR?

Vertigo havacılıkta pilotların aşırı süratte manevra yapmaktan yön ve yer hissini kaybederek genelde uçaklarının çakılması ile sonuçlanan durumu ifade eder. “Durum bilinci yitirme” olarak adlandırılan vertigo da pilot cihazların verdiği bilgi yerine kendi sezgi ve yeteneklerini kullanıyor. Pilotlarda sıklıkla yaşanan bu durum, insanoğlunun uçma değil de yürüme üzerine programlanmasına bağlanıyor. Kişi saniyede 1 derece sağ ya da sola döndürüldüğünde yön değiştirdiğini fark edemiyor. Pilotlar bunu kendi aralarında tartışarak, kendi kendilerini cihazlara güvenmek gerektiğine inandırarak çözüyor. Pilot cihazlara güvenmediğinde bu tarz kazalar yaşanabiliyor.

Düşen helikopter için Komisyon'a ifade verdiler...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000