02 Temmuz 2014, Çarşamba 09:57:19

DÜNYANIN EN GENÇ PİLOTU OLARAK TARİHE GEÇEBİLİR

Filipinler’deki Manila Uluslararası Havalimanı’na dün heyecan verici bir iniş gerçekleştirildi. Çünkü Beachcraft Bonanza A-36 tipi tek pervaneli uçağın pilotu henüz 17 yaşındaki Matt Guthmiller’dı. Amerikalı genç, dünya turunu tamamlarsa ‘en genç’ pilot olarak Guinness’e adını yazdıracak.
  • Birgun herkez pilot olacak.
  • Biz uçak bulsak dünyayı dolaşacak fuel parasini bulamayiz!
  • Millet 17'de çatır çatır uçsun, bizda sevgili havayollarımızın kuralı olan Lisans için cırmalayalım. Allahdan tam zamanında bitirdikde önümüze bakıyoruz ama peki ya kaybetdiğimiz yıllar?
  • Pilotluğa çok hevesli bir gencim. Kendi kendime havacılık alfabesi ve havacılık terimlerini öğrendim ama canlı olarak bir kokpit bile görmedim o kadar istememe rağmen. Yurt dışında böyle şeylerin yapılması gayet normal en başta sponsor bulmuş çocuk bizim Ülkemiz de böyle bir projeyle birilerinin yanına gitsek bizi başlarından savmak için 40 takla atarlar. Uçak teknisyenliğine başvuru yaptım sırf uçaklara yakın olayım diye şimdi firmadan geri dönüş bekliyorum. Havacılığı seven gençler olarak oldukça fazlayız ancak maddi imkansızlıklardan dolayı ellerimiz kollarımız bağlı.

Matt Guthmiller, henüz 17 yaşında. Onun boyundan büyük bir işe kalkıştığını söylesek abartmış olmayız. Zira elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi üzerine eğitim gören Guthmiller, dün Beachcraft Bonanza A-36 tipi tek pervaneli uçağı kullandı. Filipinler’deki Manila Uluslararası Havalimanı’na inen Guthmiller, hedeflediği dünya turunu tamamlamayı başarırsa ‘en genç pilot’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Guthmiller’in, bir sonraki durağı Avustralya olacak. Bunun yanı sıra amacına ulaşmak için 8 noktaya daha uçuş gerçekleştirmesi gerekecek. Şu anki rekor Jack Wiegand’a ait. Geçen yıl dünyayı tek başına dolaşan Wiegand, adını Rekorlar Kitabı’na yazdırdığında 21 yaşındaydı.

ABD’de bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan teknik üniversite Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün öğrencisi olan Guthmiller’in bir ay sürmesi beklenen yolculuğu Kaliforniya’nın El Cajon şehrinden başladı. 7 Temmuz itibarıyla da bitmesi bekleniyor. Annesi Shirley Guthmiller, oğlunun küçük şeylerin peşinde olmayacağını bildiğini söyledi. Matt Guthmiller, “Bunu başarmak istemekteki asıl amacım; insanlara ilham olabilmek.” diyerek herkesin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini dile getirdi. Dahası ona göre hiçbir rekor kırılamaz diye bir şey yok. Yeter ki emek verilsin, çaba harcansın…

Guthmiller’in rekor denemesinin arkasında pek çok sponsor var. Genç pilotun kiraladığı 1981 model uçakla toplamda 28 bin mil yol gitmesi tahmin ediliyor. Bu arada ABD’li gencin rekor çalışmaları, Code.org isimli teknoloji platformuna destek sağlayacak. Kâr amacı gütmeyen bu platform, bilgisayar bilimleri eğitimini teşvik etmeye çalışıyor.

DÜNYANIN EN GENÇ PİLOTU OLARAK TARİHE GEÇEBİLİR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Birgun herkez pilot olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Biz uçak bulsak dünyayı dolaşacak fuel parasini bulamayiz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OYNA GG ~ 4 yıl önce
Millet 17'de çatır çatır uçsun, bizda sevgili havayollarımızın kuralı olan Lisans için cırmalayalım. Allahdan tam zamanında bitirdikde önümüze bakıyoruz ama peki ya kaybetdiğimiz yıllar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keşke ~ 4 yıl önce
Pilotluğa çok hevesli bir gencim. Kendi kendime havacılık alfabesi ve havacılık terimlerini öğrendim ama canlı olarak bir kokpit bile görmedim o kadar istememe rağmen. Yurt dışında böyle şeylerin yapılması gayet normal en başta sponsor bulmuş çocuk bizim Ülkemiz de böyle bir projeyle birilerinin yanına gitsek bizi başlarından savmak için 40 takla atarlar. Uçak teknisyenliğine başvuru yaptım sırf uçaklara yakın olayım diye şimdi firmadan geri dönüş bekliyorum. Havacılığı seven gençler olarak oldukça fazlayız ancak maddi imkansızlıklardan dolayı ellerimiz kollarımız bağlı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000