13 Mayıs 2012, Pazar 08:14:20

DÜNYA KADIN PİLOTLARININ ÖNCÜSÜ HAYATINI KAYBETTİ

Dünyadaki kadın pilotların öncüleri arasında yer alan, Guinness rekoru sahibi Evelyn Bryan Johnson öldü.
  • Öncü demek "önde giden" veya "ilk" anlamındadır. Neredeyse sayın Sabiha GÖKÇEN'in uçuşu bırakacak yaşa geldiğinde uçuşa başlamış. Bu durumda öncü olma şansı "dünya havacılığı açısından" yok. Belki ABD için bir öncülük sözkonusudr, ne dersiniz?

ABD'nin Tennessee eyaletinin Jefferson kentindeki Farrrar Cenaze Evi'nden yapılan açıklamada, Johnson'ın, 102 yaşında hayata veda ettiği belirtildi.

Pilotluğa 1944'te başlayan Johnson, mesleğini icra ettiği 55 yıl boyunca 7 yıla eşit bir süre havada görev yapması nedeniyle, “En uzun süreli uçuş yapan kadın pilot” olarak Guinness Rekorlar kitabına girmişti.

Yetiştirdiği öğrencileri tarafından “Ana Kuş” lakabıyla anılan Johnson, 2007 yılında pilotluk sahasındaki üstün başarıları nedeniyle, ABD'nin Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde bulunan ABD Hava Kuvvetleri Müzesi'ndeki, Ulusal Havacılık Şöhretler Kaldırımı'nda bir yıldız sahibi oldu.

DÜNYA KADIN PİLOTLARININ ÖNCÜSÜ HAYATINI KAYBETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Neyin öncüsü ~ 6 yıl önce
Öncü demek "önde giden" veya "ilk" anlamındadır. Neredeyse sayın Sabiha GÖKÇEN'in uçuşu bırakacak yaşa geldiğinde uçuşa başlamış. Bu durumda öncü olma şansı "dünya havacılığı açısından" yok. Belki ABD için bir öncülük sözkonusudr, ne dersiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000