16 Ekim 2017, Pazartesi 12:52:26

Drone uçağa çarptı!

Kanada'da Beechcraft King Air model uçağa havalimanına yaklaştığı esnada drone çarptı.
  • İşin uzmanı değilim ancak dronelar uçak motoruna kaçsa bile kuşlar kadar hasar vereceğini düşünmüyorum neticede dronelar plastikten imal ediliyor. Böyle bir olayda elbette maddi olarak binlerce dolarlık hasara yol açabilirler sonuçta uçak parçalar oldukça pahalı diye biliyorum ama dediğim gibi kuşlar kadar riskli değiller bence.
  • Aha ben diyordum işte dronelar fazla abartılıyor, çarpsada bir şey olmaz diye. O zaman herkes işkembeden sallıyordu hava trafiği tehlikeye giriyor diye. Ufacık oyuncaktan bile korkan tatlı su pilotları sizi. Kabin ekibi kadar cesur olamıyorsunuz hiç bir zaman.
  • Bu uçağa bişey olmaz :)

Kanada'da gerçekleşen ve Kuzey Amerika'da bir ilk olma özelliği taşıyan olayda 8 yolcu taşıyan 15 kişi kapasiteli Beechcraft King Air model uçağa havalimanına yaklaştığı esnada drone çarptı. Kaza ufak tefek hasarlarla atlatılsa da sadece kişisel değil ticari amaçlarla da kullanılan droneların yaygınlaşması ile hava trafiğinde insansız hava araçlarına yönelik tüm dünyada ciddi önlemler tartışılıyor.

Kanada Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir ticari uçakla insansız hava aracı (drone) arasında çarpışma meydana geldi. Avrupa'da birkaç defa görülse de, ABD de dahil olmak üzere Kuzey Amerika'da bölgesinde ilk kez ticari bir uçak ve drone çarpışması kayıtlara geçiyor.

Yapılan açıklamada, bir Skyjet uçağına, Quebec şehrinde bulunan Jean Lesage Uluslararası Havalimanı'na yaklaştığı esnada drone çarptığı ifade edildi. Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, kazada uçağın az bir hasarla kurtulduğunu ve güvenli iniş yaptığını belirtti.

YASAL SINIRIN 150 METRE ÜZERİNDEYDİ

Çarpmaya maruz kalan uçağın çift motorlu, 13 yolcu ve 2 mürettebat kapasiteli Beechcraft 100 King Air olduğu açıklanırken, drone hakkında bilgi verilmedi.

Habertürk'te yer alan habere göre; Garneau, çarpışmanın motor ya da kokpitte olması durumunda sonuçlarının çok daha ciddi olabileceğini söyledi. Yapılan resmi açıklamada havalimanına 5 kilometre mesafede 450 metre irtifada seyreden drone yasal sınırın 150 metre üzerinde uçuyordu. Uçakta ise 8 yolcu bulunuyordu.

Uzmanlara göre, gittikçe yaygınlaşan ve ucuzlayan drone tipi hava araçları nedeniyle uçakların tehlikeli durum raporlarında son dönemde artış var. Eylül ayında da iki ordu helikopterine Staten Adası'nda drone çarpmıştı. 

BİN 200 GÜVENLİK İHLALİ GERÇEKLEŞTİ

Drone tehlikesi ve kazalarının gittikçe artması üzerine, hâlihazırda 150 kilogram ve altındaki hava araçlarına düzenlemeye getirmeyen Avrupa Komisyonu da, kıta genelinde tüm droneları kapsayacak şekilde bir takım düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor.

Komisyonun raporuna göre Avrupa drone kaynaklı 1200 güvenlik sorununun yaşandığı vurgulandı. İngiltere'nin Liverpool kentinde, John Lennon Havalimanı'nda 22 Nisan'da 156 yolcu taşıyan Airbus A319 tipi uçağın kanat ucundan geçen drone yaşanan en tehlikeli olaylardan biriydi.

2016 yılında da Londra'da Heathrow Havalimanı'nda 3 drone uçağa teğet geçmiş ve İngiliz yetkililere önlem çağrıları artmıştı.

AB Ulaştırma Şefi Violeta Bulc, ellerini çabuk tutmadıkları takdirde bir gün drone ve uçaklar arasındaki yakın uçuşlarda felaket oluşabileceğine dikkati seçerek insansız hava araçlarının yeni hizmetler ve iş dünyası için olağanüstü fırsatlar sunmasını anladıklarını fakat güvenliğin öncelikli olduğu belirtildi.

2015 yılında drone düzenlemesini içeren taslağın ilave önlemlerle birlikte süratle Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'na sunulması bekleniyor.

Drone uçağa çarptı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Yorum ~ 1 yıl önce
İşin uzmanı değilim ancak dronelar uçak motoruna kaçsa bile kuşlar kadar hasar vereceğini düşünmüyorum neticede dronelar plastikten imal ediliyor. Böyle bir olayda elbette maddi olarak binlerce dolarlık hasara yol açabilirler sonuçta uçak parçalar oldukça pahalı diye biliyorum ama dediğim gibi kuşlar kadar riskli değiller bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Drone var dronecuk var ~ 1 yıl önce
Öyle dronelar varki değil kuş, kuşsürüsü ile dahi karşılaştırılmaz çok sağlam aletler var. Uçağı mahveder.
Kamyoncu ~ 1 yıl önce
Aha ben diyordum işte dronelar fazla abartılıyor, çarpsada bir şey olmaz diye. O zaman herkes işkembeden sallıyordu hava trafiği tehlikeye giriyor diye. Ufacık oyuncaktan bile korkan tatlı su pilotları sizi. Kabin ekibi kadar cesur olamıyorsunuz hiç bir zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
king air ~ 1 yıl önce
Bu uçağa bişey olmaz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000