18 Temmuz 2010, Pazar 16:23:48

DREAMLINER İÇİN BİR İLK...

Boeing’in rüya uçağı Dreamliner, ilk uluslar arası uçuşunu yaptı. Farnborough Havaalanı’na teker koyan uçak merakla izlendi.
  • ...Ancak şu anda Dünya üzerindeki teknoloji bunu %100 garanti edememektedir. Boeing bunu zorlayarak gerçekleştirmiştir ki bu da üretimde ve testlerde sorunlarla karşılaşılmasına sebeb olmuştur. Ne var ki bunlar paranın gücü ile örtbas edilmiştir. Malesef gerçekler (aynen geçmişde olduğu gibi) önümüzdeki yıllarda acı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Umarım çok kişinin canı yanmaz.
  • Kompozit belli karışımda şu anki uçaklarda da var. Dolayısıyla kompozit oranının %50'ye çıkması sorun yaratmayabilir. Uçağın metal alaşım ana omurgası ve tutucu elemanları güvenliğin üst seviyede temin edilmesini sağlayacaktır. Ancak uçağın 787'deki gibi tamamen kompozit olması bambaşka bir olay. Ayrıca şu da düşünülmelidir: Medeniyetin beşiği Avrupa'daki kaç Avrupa ülkesinin kuruluşu olan ve daha sonra pazara çıktığı ve pazar payını arttırmak istediği için doğal olarak yenilikçilikte daima başı çeken Airbus gibi bir firmanın uçaklarını tamamen kompozitten yapmayı düşünmesi zor bir konu mudur? Geçmiş kariyerinde Airbus'ta çalışmış bir mühendis olarak söyliyeyim: Tabi ki düşünmüştür. Ancak şu anda Dünya üzerindeki teknoloji bunu %100
  • airbus a350'de kompozit oranını %50 yapacak... peki o zaman ne olacak
  • Bu kompozit yapının henüz oturmadığı doğru. Takip edenler bilir. Üretiminde kompozitle ilgili türlü sorunlar çıktı. Kimbilir nasıl örtüldü. Ve kimbilir kaç kişinin canını yakacak o bahsedilen kuruş hesabı. Bir de ABD'de ucuz uçan firmalar Airbus kullanır. İnanmayan araştırabilir.
Amerikalı uçak üreticisi Boeing'in son kuşu 787 Dreamliner, İngiltere'de düzenlenen Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda görücüye çıkıyor.

0003 numaralı Dreamliner, AB’deki test uçuşlarını tamamladıktan sonra ilk uluslar arası uçuşunu Seattle ile Farnborough arasında yaptı. 9 saat süren uçuş sonrası Dreamliner’in piste teker koyma anı bazı İngiliz televizyonlarınca canlı olarak yayınlandı.

İşte o an:
 
DREAMLINER İÇİN BİR İLK...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Misafir ~ 8 yıl önce
...Ancak şu anda Dünya üzerindeki teknoloji bunu %100 garanti edememektedir. Boeing bunu zorlayarak gerçekleştirmiştir ki bu da üretimde ve testlerde sorunlarla karşılaşılmasına sebeb olmuştur. Ne var ki bunlar paranın gücü ile örtbas edilmiştir. Malesef gerçekler (aynen geçmişde olduğu gibi) önümüzdeki yıllarda acı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Umarım çok kişinin canı yanmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kompozit belli karışımda şu anki uçaklarda da var. Dolayısıyla kompozit oranının %50'ye çıkması sorun yaratmayabilir. Uçağın metal alaşım ana omurgası ve tutucu elemanları güvenliğin üst seviyede temin edilmesini sağlayacaktır. Ancak uçağın 787'deki gibi tamamen kompozit olması bambaşka bir olay. Ayrıca şu da düşünülmelidir: Medeniyetin beşiği Avrupa'daki kaç Avrupa ülkesinin kuruluşu olan ve daha sonra pazara çıktığı ve pazar payını arttırmak istediği için doğal olarak yenilikçilikte daima başı çeken Airbus gibi bir firmanın uçaklarını tamamen kompozitten yapmayı düşünmesi zor bir konu mudur? Geçmiş kariyerinde Airbus'ta çalışmış bir mühendis olarak söyliyeyim: Tabi ki düşünmüştür. Ancak şu anda Dünya üzerindeki teknoloji bunu %100

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
airbus a350'de kompozit oranını %50 yapacak... peki o zaman ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu kompozit yapının henüz oturmadığı doğru. Takip edenler bilir. Üretiminde kompozitle ilgili türlü sorunlar çıktı. Kimbilir nasıl örtüldü. Ve kimbilir kaç kişinin canını yakacak o bahsedilen kuruş hesabı. Bir de ABD'de ucuz uçan firmalar Airbus kullanır. İnanmayan araştırabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000