30 Kasım 2016, Çarşamba 09:45:22

'Desteğin kişi başına çevrilmesi lazım'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık; 'desteğin uçak başına değil kişi başına çevrilmesi lazım' dedi.
  • 2006yılına kadar teşvikler vardı ucak başı ton başı? Teşvik kalktı tonunda ucak sayısı da arttı, zaten teşvik olmasaydı değişen birsey de olmayacaktı o dönem.Cok merak ediyorum ülke krizde olsa turizmci karda olsa vergi fazla vereyim dermi..
  • Turiste bir de sigorta yapıp maaş bağlansa aslında ne güzel olur. Rekor kırar sektör valla.
  • Başka bi emriniz varmı Başkan sen ilk önce çifte standartı kaldır ben ülkemde 5 bine tatil yaparken yabacı 2 bine yapıyor ilk önce bu düzelt sen başkana bak çay demle hey yavrum hey
  • Uçucu ekiplerin sosyal hakları iyileşyirilmeli. Asgari ücret alan 1500 saatlik FO ve Hostes ler biliyorum. Ve devlet şişirilmiş personel giderlerine dikkat etmeli. Şirketler de şikayet edilecegini unutmamalı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye'ye turist getiren seyahat acentelerine verilecek uçak desteğinin 2017 yılında da devam etmesi kararıyla ilgili, "Turizm sektörü zor bir süreçten geçiyor, teşviklerin devam etmesi çok önemli. Fakat bu desteğin uçak başına değil, kişi başına çevrilmesi lazım." dedi.

2017 yılında Türkiye'ye turist getiren seyahat acentelerine verilecek devlet desteği kararını değerlendirilen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizm sektörü olarak kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Teşviklerin 2017 yılında da devam ediyor olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Ayık, "Turizm sektörü zor bir süreçten geçiyor, teşviklerin devam etmesi çok önemli. Fakat bizim buradaki önerimiz, bu desteğin uçak başına değil, kişi başına verilmesi lazım. Desteğin uçağa blok olarak verilmesiyle hak edişleri falan gerçekleştirmek çok kolay olmuyor. Doğrudan tur operatörünün getirdiği yolcu başına destek verilse daha ekonomik bütçelerle daha etkili sonuçlar alınır." değerlendirmesinde bulundu.

Uçak desteğinin tüm yıla yayılmasının da çok önemli olduğunu ifade eden Ayık, mevsimsellik etkilerinin azaltılması için desteklerin yıl boyunca devam etmesiyle ilgili zaten turizm sektörünün talepleri bulunduğunu kaydetti. Ayık, pazar çeşitliliğini desteklemek için gelişmeye müsait pazarlara teşviklerin biraz daha artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ da bu dönemde turizme verilecek her türlü desteği negatif olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu dönemde döviz girişine çok ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Kızıldağ, döviz açığını kapatmak için en önemli enstrümanlardan birinin turizm olduğunu dile getirdi. Turizm sektöründe tur operatörlerine verilecek uçak desteğinin yeterli olmadığını savunan Kızıldağ, "Sadece uçak desteği değil, başka desteklerin de verilmesi gerekiyor. Konaklama sektörünün de 2017'ye hazırlanabilmesi için finansal desteğe ihtiyacı var. Çünkü bu yıl hem doluluk hem de gelir anlamında ciddi kayıp yaşandı." diye konuştu.

Kızıldağ, konaklama sektöründe hem istihdam hem de vergilerle ilgili destek beklediklerini, bu desteklerin de bir an önce planlanıp yürürlüğe konulmasında yarar bulunduğunu vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım, bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, turizme gelecek yıl verilecek desteklerle ilgili açıklamalarda bulunmuş ve 2017 yılı boyunca A grubu seyahat acentelerine uçak başına 6 bin dolar destek verileceğini, eğer uçak 200 yolcu üzerinde kapasiteye sahipse bu desteğin yüzde 30 artırılacağını açıklamıştı.

'Desteğin kişi başına çevrilmesi lazım'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Su veren.. ~ 1 yıl önce
2006yılına kadar teşvikler vardı ucak başı ton başı? Teşvik kalktı tonunda ucak sayısı da arttı, zaten teşvik olmasaydı değişen birsey de olmayacaktı o dönem.Cok merak ediyorum ülke krizde olsa turizmci karda olsa vergi fazla vereyim dermi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turist ~ 1 yıl önce
Turiste bir de sigorta yapıp maaş bağlansa aslında ne güzel olur. Rekor kırar sektör valla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZorAdam ~ 1 yıl önce
Başka bi emriniz varmı Başkan sen ilk önce çifte standartı kaldır ben ülkemde 5 bine tatil yaparken yabacı 2 bine yapıyor ilk önce bu düzelt sen başkana bak çay demle hey yavrum hey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acı ama gerçek ~ 1 yıl önce
Son yıllarda bu sütunlarda duyduğum en güzel yorum. Ve diyorum ki; Yediğimiz hurmalar, bir gün gelir popomuzu tırmalar. Ağzınıza sağlık.
SOSYAL HAK ~ 1 yıl önce
Uçucu ekiplerin sosyal hakları iyileşyirilmeli. Asgari ücret alan 1500 saatlik FO ve Hostes ler biliyorum. Ve devlet şişirilmiş personel giderlerine dikkat etmeli. Şirketler de şikayet edilecegini unutmamalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000