02 Şubat 2012, Perşembe 08:23:42

DE-ICING'İN MALİYETİ NE KADAR?

Kar yağışı ile birlikte uçaklar üzerinde oluşan buzlanma, uçuş emniyeti için büyük tehdit oluşturuyor.
  • para cebinizden mi cıkıyor, size ne..
  • sefa inan her şeyi doğru mu yazarmış? adam bal gibi de doğru söylemiş, uçağın durumuna göre 500 lt de yeter - 1500 litre de, bunun sabit bir miktarı olamaz ki... no yalakalık please !!
  • Kardeşim sen odun musun? Yazının altında Sefa Inan yazıyor.. neye yanlış diyorsun daha??
  • DEĞERLİ YORUMCULAR başlığı ile yazan arkadaşım sende atmışsın be bu işin standart ı yok bakarsın bi B777 600 lt atatrsın bakarsın 4500 lt atarsın ben bunların her ikisinide gördüm.O anki hava şartlarına bağlı olarak uçağın yerde kalış süreside eklenince sıvı sarfiyatlarıda değişir.Bu gün mesela b737 uçağına 1900 lt de icing yapıldı neden çünkü uçak 3 gündür kar altında kar tabakası uçak gövdesinde kemikleşen bir tabaka oluşturmuş gelde temizle ama aynı anşarda bir başka b 373 300 lt ile gitti
Özellikle kanatlarda, kumanda yüzeyinde meydana gelen buzlanma, aerodinamik yapıyı bozuyor. Havada sürtünmeyi artırarak kazalara davetiye çıkartıyor. Uçaklarda buzlanmanın önlenmesi için yerde anti-icing ve de-icing işlemleri yapılıyor. Uçağın gövde ve kanatlarında biriken karın temizlenmesi, burun çözülmesi işlemine ‘de-icing’, koruma işlemi de ‘anti icing’ olarak adlandırılıyor.

İşlem uçak kalkmadan kısa bir süre önce pist başına yakın bir noktada gerçekleştiriliyor. Tek koridorlu uçaklarda 10, büyük gövdeli uçaklarda ise de-icing ortalama 20 dakika sürüyor.

Özel ekipmanlara sahip araç, uçağın altına geliyor. 7 metre uzunluğundaki vinçte görevli operatör, uçağın kanat, kuyruk, dikey-yatay stablize ile pilotun talebi doğrultusunda gövdesine özel sıvıyı sıkıyor.

De-icing sıvısı glikol ve alkol esaslı kimyasaldan oluşuyor. Buzu eritiyor, uçağın yapısına zarar vermiyor. Dört farklı tipi var. Hava sıcaklığına ve uçağın bekleme süresine göre farklı tür sıvılar kullanılıyor.

Kullanılan sıvının özelliğine göre uçağın 15-30 dakika içinde kalkışını yapması gerekiyor. Eğer bu süre içinde kalkamazsa, işlemin buzlanma oluşumunu önlemesi için tekrarlanması gerekiyor.

İşlemin fiyatı kullanılan sıvının tipi ve miktarına göre 350 Euro’dan başlayıp 500 Euro’ya kadar çıkıyor. 

(Hürriyet)
DE-ICING'İN MALİYETİ NE KADAR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 6 yıl önce
para cebinizden mi cıkıyor, size ne..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
sefa inan her şeyi doğru mu yazarmış? adam bal gibi de doğru söylemiş, uçağın durumuna göre 500 lt de yeter - 1500 litre de, bunun sabit bir miktarı olamaz ki... no yalakalık please !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kardeşim sen odun musun? Yazının altında Sefa Inan yazıyor.. neye yanlış diyorsun daha??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
DEĞERLİ YORUMCULAR başlığı ile yazan arkadaşım sende atmışsın be bu işin standart ı yok bakarsın bi B777 600 lt atatrsın bakarsın 4500 lt atarsın ben bunların her ikisinide gördüm.O anki hava şartlarına bağlı olarak uçağın yerde kalış süreside eklenince sıvı sarfiyatlarıda değişir.Bu gün mesela b737 uçağına 1900 lt de icing yapıldı neden çünkü uçak 3 gündür kar altında kar tabakası uçak gövdesinde kemikleşen bir tabaka oluşturmuş gelde temizle ama aynı anşarda bir başka b 373 300 lt ile gitti

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000